4. 5. 2014

3x MINIRECENZIA: edícia Skryté poklady v nudných obálkach

Na Goodreads mám už dlho užitočnú poličku: I recommend. Ak na ňu pridám niečo nové, s peknou obálkou a najlepšie od známeho autora, občas si to niekto všimne.
A občas potrebujete povzbudiť:

Gayle Forman: Sisters in Sanity
Gayle Formanovú poznáte skôr z romantických dojákov Ak zostanem a Iba jeden deň a o nejakých Sisters in Sanity nemáte ani tušenia. Minimálne ja som nemala. Videla som obálku a príbeh zaškatuľkovala ako drámu o dospievaní s kopou sĺz a nežných bozkov.

Potom som videla druhú obálku a ešte v ten deň knihu rozčítala. 

Hlavná hrdinka Brit sa neznáša s nevlastnou matkou, baví sa so staršími chlapcami, hráva v punk-popovej kapele a z koncertov chodí domov nadránom - čo je dosť na to, aby ju otec označil za nezvládateľnú a nechal zavrieť do polepšovne. Red Rock sľubuje úžasný program, ktorý z každej mladistvej rebelky vychová tiptop dámu.

Všetky študentky na Red Rock sú ale v skutočnosti úplne normálne tínedžerky a škola len ždíma naivných rodičov, ktorí majú pocit, že ak je ich dieťa náladové, mrzuté a neochotné počúvať príkazy, potrebuje odbornú pomoc. Brit vďaka starším spolužiačkam naskočí na režim "usmievajte sa a mávajte" a čerstvé kamarátky začnú bojovať o udržanie si vlastného rozumu.

Popri boji s nezmyselnými pravidlami sa do príbehu zamieša aj trochu rodinnej drámy, ale nie zas toľko, aby z toho Brit vyšla ako úplná chudinka. Práve naopak - kreatívna a svojská Brit je skvelá hrdinka, ktorá berie svoje označenie za polo-šialenú takmer ironicky. A bonus pre fanúšikov autorky: dokonca je to aj romantické. Len trošku, čo uspokojí aj romantikov, aj tých ostatných.

Naviac je to krátke, celkom rezko napísané a chvíľami dokonca vtipné. Od "neskoršej" Gayle Formanovej to má trošku ďaleko, ale stále zdvíham palec.

Margaret Peterson Haddix: Don't You Dare Read This, Mrs. Dunphrey
Tish dostane tento rok na angličtine úlohu: píšte si denník. Každý týždeň ho odovzdáte a ak nechcete, aby si učiteľka niečo prečítala, napíšete na úvod "don't read this". Tish si myslí, že vybabre so systémom a ako "don't read this" označí KAŽDÝ zápis.

Učiteľka naozaj dodrží slovo a zápisky nečíta, takže Tish začne po opatrnom úvode hovoriť o všetkom - o neschopnej matke, o stratenom otcovi, o malom bratovi, o nechutnom zamestnávateľovi a povrchných kamarátkach. A postupne sa v príbehu rozohrá úplná dráma, ktorú každý týždeň dostáva učiteľka rovno pod nos a nemá o nej ani poňatia.

Tish je neuveriteľne cynická a otrávená životom, ktorý žije - ale zároveň to nepodáva tým štýlom "I hate my life" a "I am broken" a "I want to die". Jej nenávistné a jedovaté pohľady z príbehu VYCÍTITE, čo sa mi pri tomto type emócie nestalo už ani nepamätám. A ak sa objaví problém, treba ho vyriešiť a nie nad ním fňukať! Ľudia, šedá kôra!!!

Kniha má len nejakých 100 strán, takže sa nechajte prekvapiť. Ale bude to srdcervúce. Tish má problémy, s ktorými bojuje zubami nechtami, a čím viac problémov má, tým dlhšie zápisky píše... a keď ju raz učiteľka pochváli, aké sú krásne dlhé... tak máte chuť obzrieť sa, či pri sebe tiež nejakú Tish nemáte.

Elizabeth Berg: Durable Goods
Na konci knihy som sa dočítala, že príbeh sa odohráva v šesťdesiatych rokoch. Vôbec som si to nevšimla - ak by sa príbeh odohrával dnes, nič by sa na ňom nezmenilo.

Durable Goods je v istom zmysle ako Are You There God? It's Me, Margaret - ak máte dvanásť rokov, sú niektoré veci stále rovnaké. Dvanásťročná Katie tiež rieši prvý bozk, prvú menštruáciu a prvé holenie nôh. Ale Katie má na pleciach aj fakt, že jej mama práve zomrela na rakovinu a výbušný otec sa s tým nevie vyrovnať.

Katie teda žije v dúfaní, že sa jedného dňa rodina prestane sťahovať, že sa do nej zamiluje pekný chlapec a že sa nájde niekto, kto ju vezme z jej života preč. Kniha nemá kapitoly - autorka len oddeľuje rôzne scény s rôznymi ľuďmi. Veľa vecí ostáva nevypovedaných a Katie je postava hodná literárnej analýzy o dĺžke celého tohto príspevku - istým spôsobom detsky naivná a istým smutne dospelá. Vo veľmi melancholickej nálade som knihu prečítala za večer.

Krásne, krehké, atmosférické. Ak máte radi veľmi vyspelé a inteligentné middle-grade, palce hore.

6 komentárov:

 1. Ta prostřední knížka (až moc dlouhý název (a teď už jsem vlastně napsala víc slov, než kdybych napsala název...nevermind)) vypadá zajímavě :) Vůbec bych si jí nevšimla, ta obálka není nic moc, ale takhle se k ní možná někdy dostanu... Knihy na způsob deníků mě vždycky bavily a takhle vypadá i na trochu dramatičtější zápletku...
  Knížku Gayle Formanové už jsem někde viděla.. asi jsem po ní jen přejela pohledem. Nevím, nějak mě pořád neláká, i když má hezkou obálku... No, třeba až mi dojde všechno čtení :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Najviac ma zaujala druhá kniha, hoci aj tretia vyzerá dobre.

  btw: má tam byť naozaj odpornú pomoc alebo to malo byť odbornú? :D niežeby sa význam veľmi zmenil. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ani neviem, ako som sa k tej strednej dostala, proste raz som si ju objavila v Kindli, kde obálky nevidíte... odporúčam ju, bolo to fajn :D

  Simone Sipriano - má to byť odbornú :D :D Zase som preklepla slovo tak, že mi to kontrola pravopisu neukázala -_- Ďakujem za upozornenie, aj nabudúce, keď niečo zbadáš, píš :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hmm... někdy je asi fajn přečíst si nejdřív něčí pozitivní hodnocení, než se rozběhnu na GR, abych se dívala na ty "číselný" hodnocení (jsem na čísla úchyl, to už je nemoc z povolání). Ani jedna z nich by totiž neprošla mou cenzurou, kdy neznámý knihy pod 3.9 nečtu. A přitom po přečtení tvých minirecenzí mám strašnou chuť si je přečíst. Všechny. Ale nejvíc mi asi sedí ta prostřední (výjimečně nebudu vybočovat z davu).

  Takže super, dík za upozornění na knihy, o kterých jsem v životě neslyšela :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. moc se mi libi ta kytickova obalka u prvni knizky! nadherna :)


  roo.rachel.1987@gmail.com
  SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
  http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Dasha - tak tento komentár ma potešil - misia splnená! :D Presne tieto tri boli aj pre mňa také, že som veľa nečakala - obálka oničom, hodnotenia také mdlé, autori neznámi... takže som ešte dvojnásobne rada, že ich môžem posunúť ďalej niekomu, kto by o ne inak nezavadil. A špeciálne tú strednú :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates