3. 6. 2014

Amanda Maciel: Tease

Šestnásťročná Emma prestúpi na novú školu. Doma má peklo, kamarátov žiadnych. Nová škola = nový začiatok. Ale potom sa Emma zamiluje do chlapca kráľovnej školy a všetko sa zmení na nočnú moru.

Znie to povedome?

Nečakaný zvrat číslo #1: Emma nie je hrdinka.
Nečakaný zvrat číslo #2: Emma je totiž mŕtva.
Nečakaný zvrat číslo #3: Emma zďaleka nebola také neviniatko, ako ju všetci vykresľujú.

Sara a jej kamarátka Brielle majú nejakú Emmu úplne v paži. Áno, je neznesiteľná. Áno, je to šľapka. Áno, vláči sa každý týždeň s iným chlapcom. Ale nie je v tom nič osobné.

Osobné to začne byť vtedy, keď Emma začne zvádzať Sarinho chlapca. Emma už rozoštvala toľko dvojíc, že všetky dievčatá stoja pri Sare ako jeden muž... takže keď si Sara a Brielle začnú z Emmy strieľať, nikto sa necíti previnilo - až kým Emma nespácha samovraždu.

Vtedy začína Tease - Emma je mŕtva a Sara sa vracia do školy. A zrazu si nikto nepamätá, aká kurva Emma bola. Emma je navždy v očiach spolužiakov, rodičov, novinárov a policajtov zafixovaná ako to, čo som vám opísala v prvom odseku.

Tease je veľmi pochmúrna a depresívna kniha. Od Sary každý chce, aby Emminu smrť oľutovala, ale Sara sa za to vinná necíti... ibaže zároveň nemôže ani povedať, aká Emma naozaj bola, pretože Emma je po smrti v očiach celého mesta ako svätá. Sara je frustrovaná, že všetci hádžu vinu na ňu - prečo sa teraz všetci tvária, že nikto iný si z Emmy neuťahoval? Prečo má Sara niesť vinu za všetko, čo ostatní Emme urobili? Prečo zo seba všetci tí, ktorí Emmu nenávideli ešte viac, robia jej najlepších kamarátov?

Podobná zápletka - niekto zomrie a niekto s tým má niečo spoločné - nie je až taká nezvyčajná, takže vám dám iný dôvod, prečo to stojí za pozornosť: je to skvelo napísané. Amanda Maciel pracuje ako editorka v Scholasticu a očividne v priebehu kariéry čo-to odkukala, pretože Tease sa číta jedna radosť. Kapitoly o tom "čo sa vlastne stalo" sa striedajú s kapitolami "z prítomnosti" a vy postupne skladáte obraz o tom, kde leží pravda. Čakala by som, že to zaujímavé bude v minulosti a prítomnosť budem čítať len z povinnosti... ale veľké prekvapenie: obe línie sú fajn. Prvý raz som knihu odložila pred polovicou.

Ak ste však typ čitateľa, čo od knihy vyžaduje "sympatickú hrdinku, s ktorou sa môže stotožniť", ruky preč. Sara je extrémne neznesiteľná hrdinka, ktorá Emmu v polovici knihy šikanuje. Všetky jej akcie, správania aj myšlienky uveriteľné - ale Sarin nedostatok empatie alebo naopak čiernočierny depresívny pohľad na svet mi časom začal brnkať na nervy. Ak nesympatické hrdinky z princípu nemusíte, dajte si pozor - 300 strán to so Sarou - napriek jej kvalitám ako postavy - nevydržíte.

Ak ste čítali niečo od Courtney Summers (nepríjemná hrdinka, ťažká morálna situácia, depresívna atmosféra) a ešte sa vám to aj páčilo, nemôžete pochybiť - pretože Tease je oveľa lepšie. Nečakajte dramatické odhalenia alebo akčné zvraty - takéto knihy sú skôr o atmosfére. Ale ak máte na niečo podobné chuť, veľmi vrelo Tease odporúčam. 

5 komentárov:

 1. To mi připomíná Cat Clarke.
  Takové depresivní drama. A přitom ta obálka vypadá tak nevinně...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. U mňa je to rovnako ako u Freckles - prvá myšlienka padla na Entangled a Torn od Clarke. Určite si to prečítam, musím!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Je to skôr bližšie k tej Courtney Summers, z Cat Clarke mám taký iný pocit :D Už asi hodinu nad tým rozmýšľam, ale neviem to presne opísať... :D Každopádne kto má rád Cat Clarke, môže sa mu páčiť aj toto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. To vypadá hodně zajímavě. Sice nevím, jestli si to někdy přečtu, ale díky tvé recenzi mě kniha zaujala, takže je možné, že jednou se k tomu dokopu. :) Uvidíme. Takhle v plánu mám spoustu knih, ale s tím časem je to složité, že. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Veľmi na depresívne knihy nie som, ale raz za čas sa potrápim.:D A toto ma zaujalo, najmä tými plot twistmi.:)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates