14. 8. 2014

Rick Yancey: Piata vlna (Piata vlna #1)

Po Prvej vlne ostala len tma. Po Druhej unikli len šťastlivci. A po Tretej sa zachránili iba nešťastníci. Po Štvrtej vlne platí jediné pravidlo: nikomu never. Inak povedané, mimozemšťania hrajú na efekt - načo lacne a prakticky vyhubiť všetkých naraz, keď sa to dá natiahnuť na 400 strán?

Vstúpte do sveta šestnásťročnej Cassie - respektíve do toho, čo z neho ostalo. Svetová populácia je zredukovaná na mizerných pár tisíc, elektrika je nostalgickou spomienkou a najlepším kamarátom každého dievčaťa je jej puška. Čo sa stalo? Mimozemšťania.

Prvých cca 100 sa Cassie túla týmto svetom a spomína si na to, ako to začalo. Príchod mimozemšťanov. Strach z neznáma. Prvé pokusy o kontakt. Prvá vlna mimozemských útokov, prvé smrti, druhá vlna útokov, ďalšie smrti... prvých 100 strán FIČÍ. Cassie je striedavo v prítomnosti a striedavo v minulosti a vy sa neviete dočkať, čo také sa ešte stane, že to náš svet zmenilo na trosky.

A potom rozprávanie dobehne do súčasnosti, vy napäto otočíte stranu... a tam iná postava. Iné miesto. Okej. Znovu sa ponoríte do deja, napätie graduje, tempo sa zvyšuje... po 50 stranách obrátite list... A TAM ĎALŠIA POSTAVA.

Piata vlna má 14 kapitol, ktoré všetky začínajú v nejakej nudnej pohodičke, postupne vygradujú, nechajú vás celého naštartovaného na vývin situácie... a zrazu skončia. Zmení sa uhol pohľadu a všetko odznova. Naši vinníci sú traja: Cassie sa na mieste A derie troskami a pátra po stratenom malom bračekovi. Stratený malý braček na mieste B plače za Cassie. A na mieste C trénujú na proti-mimozemskej základni chalana s kódovým menom Zombie za vojaka.

Nemám rada uhly pohľadu, ktoré len opakujú už povedané, takže sa nemôžem sťažovať - každý uhol prináša iba časť informácie a vy ste jediní, kto dostane všetky. Cassie pozná mimozemskú inváziu z túlania sa post-apo krajinou, Zombie má viac informácii o technických vymoženostiach, ktorými emzáci disponujú. Naviac si línie dajú pred spojením sa poriadne načas, takže nehrozí, že od polovice vás bude otravovať zamilované duo. Dokonca sú ich myšlienkové pochody natoľko rozdielne, že ak knihu otvoríte na náhodnej strane, rozlíšite, kto práve rozpráva. Čo je všetko super.

Máme tu celkom dynamický príbeh, je to akčné, postavy sú rozdielne a mimozemská invázia tu ešte nebola tak často, aby ste ju mali nakukanú z každého uhla. Piata vlna nie je zlá... ale čítala som ju 3 mesiace, lebo ak som sa nezastavila po každej kapitole, tak ani po jednej. Len čo sa trošku začítate, príde koniec kapitoly, po ktorom ma ZASE čaká skok niekam inam a ZASE bude 20 zo 40 strán trvať, kým sa to rozbehne, a potom vás to AJ TAK ZASE nechá pred nudným začiatkom...

Cliffhangery na konci kapitoly znejú síce super, ale po 150 stranách ma začali NESKUTOČNE otravovať. Predstavte si, že leziete po schodíkoch na šmýkačku - stúpate pomaly vyššie a vyššie... a keď vyjdete úplne hore a tešíte sa, že sa teraz parádne šmyknete dole, vám niekto príde povedať, že sorry, šmýkačka sa ruší. Presne také neuspokojivé bolo pre mňa čítanie.

Či si dokážete Piatu vlnu užiť závisí od dvoch vecí. Prvá je schopnosť zatnúť zuby, zliezť naspäť na zem, otočiť tú nešťastnú stránku a vžiť sa do zdĺhavého opisu "čo sa stalo od poslednej mojej kapitoly". Druhá je plejáda zvratov, ktoré sú v príbehu len a len na efekt a v reálnom svete by nemali ani štipku šance. Prosím vás, až budete niekedy hubiť ľudstvo, nerobte to v piatich vlnách. Je úplne jasné, že sa vám tam medzi nimi zbehne partia tínedžerov, ktorá sa postaví celej vašej armáde a zastaví vás.

Mám o Piatej vlne množstvo dobrých pocitov, ale to rozkúskované čítanie mi zatienilo úplne všetky. Keby som sa cezeň dokázala preniesť, napísala by som, že Piata vlna je dynamická odsýpačka, pri ktorej nemusíte veľa premýšľať a len sa nechať unášať na akčných vlnách, že hrdinovia sú zaujímaví a že som zvedavá,  ako to všetko dopadne...
...ale takto len napíšem, že ak po nej skúsite siahnuť, dúfam, že sa vám ju po podarí prečítať rýchlejšie ako mne.

6 komentárov:

 1. Rozhodně ne kniha pro mě. Kdyby mě nezarazil fakt, že mimozemšťani jsou nekompetentní sadisti, kteří musí lidstvo vyhlazovat naněkolikrát, tak zmínka o cliffhangerech na koncích kapitol už rozhodně jo. Tohle jsem si zažila s první (a právě kvůli tomu pro mě i poslední) knihou Her o trůny. Neskutečně mě vytáčelo, že s každou kapitolou jsme se přenesli na jiný místo a k jiný postavě a to zrovna ve chvíli, kdy to začalo bejt tak zajímavý. Moje čtečka by tu frustraci taky nemusela přežít.

  Navíc stejně víme, kdo vyhraje... Ovšem pokud dojde v týhle oblasti k překvapení, určitě mi dejte vědět ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tenhle styl psaní by mě také otravoval. A číst to 3 měsíce? No nevím, jestli bych na to měla nervy :) Přitom to působilo docela lákavě dle anotace.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Dasha - Hra o tróny je oproti tomuto úplne hviezdny, prvotriedny a ukážkový príklad toho, ako písať uhly pohľadu, pretože každá kapitola je ešte ako-tak uzavretá. Predstav si toto tak, že by kapitola skončila uprostred popravy nejakým "Kat zdvihne sekeru" a KONIEC -_- No a ten koniec, ak sa nekompetentní sadisti (páči sa mi to :D) na niečo zmôžu, tak tento blog úplne vybuchne od nadšenia takého veľkého, že nebude možné ho minúť :D

  Iveca - začala som v apríli, skončila v júli :D Ale keď si odmyslím to čakanie medzi kapitolami, tak sa to čítalo dobre, čiže ak ťa to príbehom láka, môžeš stále vyskúšať :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nenapadlo by ma, že sa kniha dá pokaziť aj cliffhangermi na konci kapitol.:D Každopádne, Piata vlna ma akosi nikdy úplne nelákala, takže... rozhodne sa jej vyhnem.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Od té doby, co jsem si o této knize přečetla to, co o ní napsal Erik, mě opravdu moc neláká. :D A tvá recenze mě tak nějak utvrdila jen v tom, že tohle číst nechci, protože bych na to neměla nervy, jop. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Neliss - cliffhangery na konci kapitol sú ok, lebo iba pretočíš stranu a je tam riešenie, ale oddeliť to 50 stranami o niečo úplne inom... nie dobrý nápad :D

  Kristie - Erik mi raz tak veľmi akčne prerozprával celý dej a nie je to z môjho pohľadu také strašné, ale zhodnem sa s ním na tom, že niektoré zvraty si mohol autor odpustiť :D Takže ak si čítala uňho spoilery, vieš si predstaviť, aké to je :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates