1. 12. 2014

James Frey & Nils Johnson-Shelton: The Calling (Endgame #1)

The End
Všetky náboženstvá sú skutočné, pretože všetky pochádzajú z jedného zdroja. A tento zdroj sa rozhodol, že až bude Zem preľudnená, trochu jej od tých ľudských parazitov odpomôže. Nastane Endgame.

Každý kúsok sveta má nejakú starodávnu civilizáciu, na ktorej troskách neskôr vznikla ďalšia kultúra - Olmékovia v Strednej Amerike, Sumeri v Ázii, Koori v Austrálii... a stovky iných. Tak ako by sme sa my Slovania zrejme našli niekde v Indoeurópskych kmeňoch, môže si každý človek vystopovať svoju "pokrvnú líniu" až k týmto zabudnutým civilizáciám.

V každej tejto línii je jeden vyvolený vo veku od 13 do 20 rokov, ktorý sa celý život pripravuje na príchod Endgame. Zatiaľ zbytočne. Vyvolený Hráč vždy dospeje a jeho miesto zaujme niekto iný.

Píše rok 2013 a Endgame prišlo. Dvanásť Hráčov - reprezentujúcich 12 línii - sa nevie dočkať, až sa navzájom pozabíja. Kto zomrie, zabije celú svoju líniu - všetkých, ktorí sú pokrvnými potomkami danej civilizácie. Na konci ostane jeden hráč a jeho "rodina", ktorí môžu znovu zaľudniť prázdnu Zem.

Ja vravím, že by si všetci mali sadnúť a pokojne sa o tom porozprávať. Autor vraví, že post-apo je IN a treba z neho vyždímať, čo sa dá. 

Účinkovali
Radosť vás prejde hneď na začiatku, keď spolu s dvanástimi hrdinami dostanete aj dvanásť uhlov pohľadu, ktoré sú všetky úplne rovnaké. Prvých 100 strán sa rozmanito ešte viac-menej tvári (jedna hrdinka by najradšej ostala doma so svojim chlapcom, pre inú je hrať Endgame jej osud...), ale akonáhle dôjde na akciu, sú všetci hrdinovia len posadnutí túžbou vyhrať. Každému ide oveľa. Každý čakal na Endgame celý život. Každý hovorí 10 jazykmi, ovláda 15 bojových umení, má 7 falošných pasov, dokáže sa vyslobodiť z pút pomocou špendlíka...

A každý z našich hrdinov chápe. Vie, že možno zomrie. Nevadí mu to. On je s tým zmierený. Toto je Endgame. Je to jeho osud. Už sa nebojí. Zrazu sa zľakne. Spočíva na ňom osud sveta. Myslí na to, čo sa stane, ak zomrie. Myslí na to. Myslí na to veľmi silne...

Ťažko vám vysvetlím, ako trápne je Endgame napísaná. To skôr pre autorov nájdem na internete rýchlokurz "Ako pri písaní používať medzi vetami spojky". A keby len to - ak čakáte nejaké prepojenie s hrdinami, smola. Obyčajne sa autori snažia do postáv čo najviac vcítiť, ale Endgame je takto očividne napísaná naschvál. Akékoľvek preniknutie hlbšie je odfláknuté oznámením "cíti, že sa bojí" a basta.

Scenár
This is Endgame... Endgame is coming... It's time to Play... Endgame is here... dozviete sa zhruba každých 10 strán, ale na žiadnu brutálnu úžasnú epickú Endgame nikdy nepríde. Hráči sa stretnú, Hráči sa rozídu, a namiesto brutálnej vyvražďovačky si jedna dokonca nájde čas, aby náhodnej okoloidúcej porodila dieťa. Viete, dramaticky opakovať "This is end of the world...!" na ulici plnej nič netušiacich ľudí nemá práve ten efekt.

Druhá vec, ktorá nemá efekt, je na kniha to pôvodne najsľubnejšie: každých pár strán narazíte medzi kapitolami na časť kódu, ktorú máte vyriešiť. Pokiaľ máte šťastie (alebo dostatok IQ, aby ste prelomili nezmyselné zhluky gréckych písmen), dopracujete sa po dočítaní celej série k súradniciam, ktoré vás dovedú na miesto, kde na vás čaká reálna, fyzická odmena.

Čakala som, že toto riešenie kódov bude nejakým spôsobom previazané aj s dejom - hrdinovia zažívajú závod s časom v štýle Dana Browna, a vy spolu s nimi riešite hádanku určenú pre vás... ale ha, ha, ha. Ak chcete kód k pokladu vyriešiť, musíte knihu odložiť a vážne sa pustiť do úloh, ktoré pripravili vybraní matematickí géniovia (a ktoré podľa toho aj vyzerajú). A hrdinovia... tí sa nezmôžu ani na poriadny dej. Nieto na to, aby v ňom riešili nejaké zaujímavé kódy.

Réžia
James Frey je jeden z tých ľudí, čo nemôžu obísť žiaden trend bez plánu, ako na ňom zarobiť. V roku 2009 vznikla pod jeho vedením skupina autorov, ktorým sa predloží nápad na nový "YA bestseller" a oni knihu spoločne anonymne napíšu. Na Goodreads nájdete zoznam (-link-) kníh, ktoré Freyova továreň napísala. Kliknite si, budete prekvapení.

Endgame je ďalšia z kníh, ktorú James Frey vymyslel, ale nenapísal ju celú sám. Dobrá správa - nie je to na knihe vôbec poznať a pokiaľ o tom neviete, z textu si to nevšimnete. Zlá správa - fakt, že niekto túto knihu pre peniaze zadal napísať hlúčiku autorov, vás odteraz bude strašiť ako duch.

Pokračovanie nabudúce
Napísať akčnú knihu o brutálnom konci sveta bez brutálneho konca sveta a dokonca bez akcie... to chce odvahu. Vydávať tú knihu za najnovší svetový bestseller je však čistý výsmech. Nedostala som nič, čo som si sľubovala: žiaden nadupaný dej, žiadne odhaľovanie mystických záhad, žiadne riešenie kódov a ani jednu situáciu, kde by ma trápilo, že niekto z hráčov možno zomrie.

Ja som teda sklamaná. James Frey asi nie. Od vydania síce uplynulo niekoľko týždňov a fakt, že teraz o knihe počujete asi prvýkrát, hovorí sám za seba, ale šikovný autor stihol ešte pred vydaním zabezpečiť zmluvu na 3 knihy, 9 noviel a film. Ak teda Endgame začnete čítať, pripravte sa na záver v poriadne ďalekej budúcnosti. Mňa nebude mrzieť, že tam s vami nebudem.

7 komentárov:

 1. :O
  :D
  :O (I Am Number Four? Dorothy Must Die? To znám!)

  Bude další díl?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tohto? Bohužiaľ áno. A 9 noviel. A film! Endgame everywhere! (Alebo možno ani nie, s ohľadom na to, ako sa im momentálne darí presadiť sa na trhu :D)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Za mě ne už jen kvůli tý pravděpodobně pokulhávající logice - nejsme už všichni za těch x tisíc let všelijak pokřížení? Tak to na konci zůstanou jen ti "čistí" z vyhrávající linie (aka skoro nikdo) nebo všichni pocházející z týhle linie (aka 99.99%)? V prvním případě chudák budoucí lidstvo, který bude celý zdegenerovaný incestama, a v druhým případě se žádný Endgame nekoná.

  Z popisu to vypadá, že bych při čtení musela frustrací něčím mlátit do zdi, a na to mám svýho kindla až moc ráda :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. O téhle knize jsem poprvé slyšela ve videu jedné booktuberky, která vůbec nebyla nadšená, že jí ji nakladatelství poslalo na recenzi, právě kvůli tomu autorovi. Pamatuji si, že si na něj stěžovala, že ho nemá ráda kvůli tomu, co dělá. Já to nějak dál nezkoumala, moc mě to nezajímalo, ale teď děkuji za osvětlení! Vůbec se té booktuberce nedivím, že toho autora nemusí. A fakt mě překvapilo, že něco podobného existuje a funguje, přitom jsem nezaregistrovala, že by se o tom nějak zvlášť mluvilo. Což by podle mě mělo - ke čtenářům by bylo jedině spravedlivé, kdyby tohle věděli. Já sama jsem si třeba chtěla přečíst Dorothy Must Die nebo I Am Number Four, teď mě ale chuť přešla, jop.
  A Endgame mě nijak zvlášť nelákalo, až moc mi to zavánělo Hunger Games. Po tvé recenzi teď vím, že tohle by fakt nebylo nic pro mě, takže se od toho budu radši držet dál, jop. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nápad by bol aj možno dobrý :D už som sa aj tešila ..a potom si to popísala ďalej.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. To len mne to znie ako HG alebo tú sériu už vidím vo všetkom? :D Nápad by ešte aj znel celkom dobre (mohli z toho vyťažiť čo najviac), ale podľa toho, čo hovoríš, to spracovanie je dosť o ničom. Zatiaľ som o knihe nepočula, ale ako vidím, ani sa do nej nemusím púšťať.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dasha - dobrý postreh. Nepamätám si, že by to tam bolo nejako vysvetlené... celú dobu som premýšľala len nad tým, ako zle je to napísané, že logické diera ako toto bola to úplne najmenej :D Počkať, ten smajlík by tu byť nemal, to je smutné, nie vtipné...

  Kristie - pred písaním recenzie som si o tom načítala asi všetko, čo sa na internete našlo, a celé je to úplne šialené -_- Niekde sú zverejnené zmluvy, ktoré s ním tí autori podpisovali v roku 2009 (jeden to tuším odmietol a zavesil to na internet) a sú v tom popísané také veci, že vlastne odovzdávaš svoje osobné vlastníctvo Freyovi, ale tebe ostáva právna zodpovednosť - čiže keby sa niečo stane, zodpovedný je ten autor. Odporúčam sa tomu trošku povenovať, je to fascinujúce.

  Barbora - to som si vravela aj ja pred čítaním. A potom som začala... :D

  Majka - ťažko ich v anotácii "12 vyvolených, prežiť môže iba 1" nevidieť :D Vo vnútri to nie je také podobné, ale predávať knihu takto... koledujú si to o porovnávanie, fakt :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates