17. 1. 2015

Bryce Moore: Vodník

Napísal to Američan, v úvode to má strašne smiešnu fonetickú transkripciu (Ľuboš - LOO-bosh) a volá sa to Vodník: toto boli tri fakty, ktoré som o knihe vedela a okamžite sa rozhodla, že to bude kolosálna blbosť.

"Takže sa buď pokúsime nájsť si prácu inde, alebo..."
"Alebo môžeme skúsiť niečo drastickejšie," dokončil oco.
"Drastickejšie?" zopakoval som.
"Čo by si povedal, keby sme sa presťahovali na Slovensko?"

Pätnásťročný Tomas už v maminej vlasti raz bol a nemá na to pekné spomienky. Ibaže ak vašej rodine práve v Amerike vyhorel dom a stali sa z vás bezdomovci... Áno, rodinná rada odhlasuje drastickejšie riešenie: ide sa na Slovensko. Do Trenčína.

Rodina sa ešte ani poriadne nezabýva a Tomas už všetko ľutuje - jazyková bariéra je takmer neprekonateľná, komunistické paneláky sú ako z hororu a z jedinej peknej baby na okolí sa vykľuje jeho sesternica Katka. Ktorá je ešte aj smrteľne chorá.

Ba čo viac - prenasleduje ho Vodník, ktorý na dne Studne lásky zbiera do pohárikov nevinné dušičky. To sa nepáči ani Tomasovi (ktorý rozhodne odmieta prežiť zvyšok života v keramike), ani bohyni smrti, Morene. Tomas a Morena teda urobia dohodu výhodnú pre všetkých: Tomas vypustí Vodníkove dušičky a Morena si nebude musieť odniesť tú Katkinu.

Ibaže Katke ostáva len pár týždňov života a Tomas nemá o slovanskom folklóre ani šajn. Rodičia pred ním skrývajú niečo z rodinnej minulosti, v snoch ho navštevujú magické tvory, Trenčiansky hrad sa chystajú predať a keďže bol Tomasov starý otec Róm, medzi rovesníkmi to z neho robí vyvrheľa. No a skúste sa efektívne dopátrať k nejakému "dubak mashroom", keď na vás všade číha partia sídliskových chuligánov.

Tomas nevie kam skôr skočiť a ja vravím len jediné: HELL YES. Naraz sa toho totiž deje toľko, že nemáte príležitosť knihu odložiť. Kedykoľvek som si k Vodníkovi sadla (dvakrát), bola som na minimálne 100 strán stratená.

A každé moje stratenie som si absolútne vychutnala. Tomasove postrehy o Slovensku sú na nezaplatenie - bála som sa toho typického amerického ufňukanca, ktorý príde a na všetko nadáva... ale Tomas berie novú kultúru s humorom. A keď vravím s humorom, tak myslím s totálne zabijáckymi hláškami, ktorým neujde nič od slovenských filmov až po Kofolu.

Na knihe je vidieť, že sa s ňou autor natrápil. Čítate a máte pocit, že medzi vety by sa už nevošlo ani slovíčko, pretože všetko bolo nekonečne veľakrát prepísané. Trochu to prezrádza, že Bryce Moore má viac odhodlania ako talentu, ale nevadí - pointou je, že sa to číta skvelo.

Jediná menej skvelá vec je spracovanie mytológie, z ktorej je len náhodne bez ladu a skladu vytiahnutých pár víl, Morena a babka bylinkárka. So skutočne paranormálnymi príbehmi, kde pobehuje príšer na každý prst desať, sa Vodník rovnať nemôže... ale vravím to ako Slovenka. Na to, že knihu písal Američan, je to úspech. A popri ostatných kvalitách knihy som to ochotná prepáčiť.

Sila Vodníka je hlavne v postavách a zamotanom deji, v ktorom sa stále niečo deje. Zamilovala som si hláškujúceho hrdinu, jeho pohľad na slovenskú kultúru a množstvo vtipných situácií. Poznáte ma a viete, že neznášam nekonečné série - ale keby vyšlo pokračovanie Vodníka, bola by som prvá v rade na predobjednávky. Pretože čítať to bolo potešenie. Oveľa zábavnejšie, vtipnejšie a najmä pútavejšie potešenie, ako som čakala.

7 komentárov:

 1. Uaaaaa, to nemôžeš toto... Keď som sa zmierila s tým, že si tú knihu neprečítam, lebo je poriadne drahá, ty napíšeš takúto recenziu! :D Och. Ticho trpím.:D Znie to vážne fascinujúco a super.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Túto knihu mám na svojej to-read poličke už dlho. Fakt rada by som si ju prečítala, vypadá zaujímavo :D Nehovoriac o tom, že Trenčín poznám dosť dobre, takže by som konečne poznala prostredie v knihe :D Zatiaľ poznám len jednu knihu odohrávajúcu sa v Trenčíne a tá je skvelá :) Motýlik od Mozerovej, neviem, či poznáš :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tuhle knihu vůbec neznám, ale musím uznat, že mě zaujala :-).
  Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Neliss - že, stojí strašne veľa -_- Mala som ju požičanú, lebo inak by som sa k nej nedostala... toľko dobrých kníh je lacných, a práve táto také peniaze, nespravodlivosť :D

  Maťa - Motýlika nepoznám, pozriem naňho :D Tu ma úplne fascinovali tie detaily, proste bolo vidieť, že autor v Trenčíne bol a videl to a že sa mu to strašne páčilo :D Bola som z toho celú dobu rpi čítaní tak ticho nadšená :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Prečo mám pocit akoby základ bol prebraný z českých nedeľných rozprávok? (najmä to vypúšťanie dušičiek)

  Z Ameriky na Slovensko? Wtf, absolútne ma to nezaujalo...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. wau, tak toto by som si určite prečítala 8D však to znie strašne vtipne 8D Keď cudzinec príde na SK, nečudujem sa, že tu nenájde nič pozitívne 8D Ale určite ma zaujíma, ako to autor napísal 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Lusu - je to taký mix všeličoho, že môže byť. Neviem sama, kde presne sa inšpiroval :)

  E_V_E - čakala som, že bude ten príchod na Slovensko úúúplne negatívny, ale nakoniec sa mi rátalo, že aj keď sa mu niečo nepáčilo, bolo to brané s humorom :D Prekvapilo ma to a páčilo sa mi to :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates