10. 2. 2015

Beth Revis: The Body Electric


Píše sa 24. storočie a kým sa Elder a Amy túlajú naprieč vesmírom, na Zemi pokračuje bežný život. Vitajte pri samostatnej knihe z rovnakého sveta, The Body Electric.

Osemnásťročná Ella žije v utopistickom raji budúcnosti. Jej vlastný život však taký ideálny nie je: otca zabili teroristi a mama pomaly umiera na nevyliečiteľnú chorobu. 

Ella sa preto obracia v rodinnom podniku so sci-fi mysľomisami. Chcete si znovu vychutnať svoj najšťastnejší moment tak, akoby ste ho prežívali prvý raz? So všetkými detailami, chuťami a vôňami? Nech sa páči - Ellina mama vymyslela technológiu, ktorá to umožní. 

Za normálnych okolností môže spomienku prežiť len človek, ktorému patrí, ale Elle sa raz podarí vojsť do spomienkovej reality spolu s mamou. To zaujme samotnú prezidentku celej krajiny a pred Ellou stojí ponuka, ktorá sa neodmieta: prezidentka začne k Elle posielať ľudí podozrivých z terorizmu, a Ella sa im tajne prehrabe v hlavách.

Ak ste niekedy čítali nejakú dystopickú YA, okamžite pri čítaní rozpoznáte, o čo ide: život je super, obloha modrá, usvedčovanie teroristov férové a dokonalé... ibaže potom začne Ella objavovať krutú realitu... tak, že spozná záhadného chlapca, ku ktorému ju niečo od prvého momentu nezadržateľne priťahuje. A celý ten originálny nápad sa vám začne rúcať pred očami.

Čo bola najlepšia vec na Naprieč vesmírom? Že to uprostred dystopickej mánie zobrala autorka z úplne iného konca - spoločnosť bola zvrátená od začiatku a láska bola to posledné, čo hrdinovia riešili. Od The Body Electric som čakala niečo podobné: známe kulisy, originálne spracovanie. V skutočnosti som dostala niečo, čo vyzerá ako nepoužitý nápad z roku 2010: Ella je jediná, kto dokáže zmeniť celú spoločnosť, ale najprv musí odhaliť veľké tajomstvo, ku ktorému je kľúčom práve ten tajomný chalan, ktorý je úplne mimochodom totálne na spapanie... 

Na 450 strán sa toho podarilo napchať veľa. Dokonca som chvíľami uvažovala, či nebolo The Body Electric naplánované ako trilógia, ktorú autorka stlačila do jednej knihy, pretože to ide ako podľa učebnice: máme úvodnú tretinu v dokonalej spoločnosti, strednú tretinu na úteku a záverečnú tretinu s finálnym stretom. No uznajte.

Jediné a najväčšie šťastie knihy je, že ju písala Beth Revis. Zaručujem, že ak vás bavil jej štýl v Naprieč vesmírom, bude vás baviť aj tu. Hoci som v duchu stále krútila hlavou, prvýkrát som knihu odložila niekde na strane 280 (aj to len preto, že som musela vystúpiť z vlaku) - nepochybujem, že by som 450 strán zvládla prečítať naraz, pretože oh, číta sa to SKVELO.

Predstavte si to ako tú trilógiu v jednej knihe. Namiesto 900 strán máte len 450 a tak z deja vypadne milión nudných vedľajších postáv, milión nudných naťahovačiek, milión nudných vyznaní lásky... a vlastne úplne všetko, čo nejako neposúva dej ďalej. Plačem síce, že dej je plný klišé, ale keď nad tým zavriem oči, ostane mi dobre napísaná kniha, ktorej čítanie ma bavilo. Čisto pre tú radosť z akcie a dobrého štýlu.

Preto mi po dočítaní ostala hromada rozporuplných pocitov. Nemôžem klamať - čítanie som si užila. Ale moje čelo ešte stále bolí od všetkých facepalmov, ktoré pri ňom dostalo. Neviem, ako by som sa dívala na The Body Electric bez čítania Naprieč vesmírom, kde som videla, čo autorka dokáže... ale v tomto prípade to bolo veľké sklamanie. Našťastie jednorázové a bez pokračovania, takže môžem dúfam, že ďalšou knihou si to u mňa Beth Revis vyžehlí.

3 komentáre:

  1. Na tom nápade sa mi najviac páči, že je to z toho sveta ako AtU a vôbec, neznie to zle napriek tým nedostatkom... Ibaže dystópie ma už veľmi neberú.:/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mne sa to zo začiatku páčilo, aj keď boli momenty, kedy som si povedala "No samozrejme" a pretočila som očami, ale zase čítalo sa to dobre, worldbuilding bol tiež fajn a navyše, nebola to Amerika, čo bola celkom fajn zmena, ale... akosi ma to neohúrilo. Zrejme som od začiatku čakala viac než som dostala :/

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Inak tá Amerika... keby to nie je v tej knihe napísané, že to Amerika nie je, ani by som to nespoznala. Spomenula som si na Cinder a Lunar Chronicles, čo sa v Amerike neodohráva a úplne je to tam cítiť, už len tým, že majú postavy ne-americké mená, ale toto... pokiaľ všetko vyzerá ako v Amerike a len sa to Amerika podľa mena nevolá, koleduje si to u mňa o veľké sklamanie -_-

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates