23. 3. 2015

Melinda Salisbury: Smrtiaci dotyk (Dcéra pojedačky hriechov #1)


Twylla sa narodila ako Daunen, znovuzrodená dcéra boha dňa Daega a bohyne noci Naeht. A jedného dňa... vlastne nie, počkať. Prvé "jedného dňa sa niečo stane" príde až pri strane 180 z 320. Dovtedy sa Twylla utápa v nešťastí a bojuje s rozochveným srdcom - dobrosrdečný strážca Lief, alebo sexy princ Merek?

Ak čítate 300-stranovú knihu, mal by sa dej rozbehnúť do strany 30. Predstavte si zvuk obracania stránok. Strana 50. Už každú chvíľku. Strana 100. To nemôže trvať večne. Strana 150. Viem už všetko - od legendy o stvorení sveta až po daňový systém - ale stále neviem, o čo v tej knihe pôjde.

Pretože Twylla, napohľad úúúplne obyčajné dievča s ohnivočervenými vlasmi a smaragdovozelenými očami, žije na kráľovskom hrade. A pokiaľ práve nesedí v svojej komnate a neutápa sa v samoľútosti, vykonáva bohumilú činnosť a popravuje zločincov. Jej božským "prekliatím" je totiž schopnosť zabíjať obyčajným dotykom, čo mimochodom znamená, že sa Twylly všetci boja. Všetci okrem jej nového strážcu Liefa.

Od Twylly sa však očakáva, že sa po dosiahnutí plnoletosti vydá za korunného princa Mareka a stane sa kráľovnou. Twylle sa to dvakrát nepáči - ale potom sa Merek ukáže na scéne a hľa, veď on je celkom sexy, možno to manželstvo taká katastrofa nebude.

...no a to je všetko. Vlastne ešte jedna vec - Twylla je dcérou kráľovskej pojedačky hriechov, čiže človeka, čo na pohrebe symbolicky nebožtíka oslobodí od hriechov. V knihe to nehrá ABSOLÚTNE žiadnu rolu, ale keď je to už napísané na obálke, tak som si povedala, že vám to spomeniem.

Ak ste čakali ešte jeden odstavec o tom, aké má toto nastolenie situácie pointu, čakajte ďalej. Na tú spomínanú stranu 180 z 320. Spoločnosť vám budú robiť nekonečné, nekonečné, ne-ko-neč-né traktáty o fungovaní paláca, starých kráľoch, legendách, piesňach, zvykoch, medzištátnych konfliktoch, fungovaní ekonómie alebo zahraničného obchodu. Ak vás zaujíma päťstoročná história pracovno-právnych vzťahov medzi obchodníkmi so zlatom a alchymistami, gratulujem - dozviete sa všetko, čo ste sa kedy báli spýtať.

Ale z ústredného deja sa za ten čas nedozviete ani mäkké f. Twylla sedí v komnate a vyšíva zakázané obrázky (čítaj: rebélia) cíti motýliky v bruchu (čítaj: Lief), obdivuje statnú postavu (čítaj: Merek), a vedie akademické vnútorné monológy, ktoré nám zrejme majú predstaviť ten prenádherne prepracovaný svet, ale keď potom Twylla pri pohľade z okna spustí, ako má ich kráľovstvo takých bohov, a ich susedia iných bohov, a susedia vedľa hentakých bohov... tak celý panteón vám pomáhaj, aby ste si nakoniec spomenuli, o čom bola v prvom rade reč.

Ak si Melinda Salisbury týmto nekonečným úvodom niečo kvalitne podložila, nebola to epická šírka, a zdôraznenie všetkého zlého, čo kniha obsahuje. Pretože keď sa dve tretiny knihy nič nedeje, začnete si všímať hromadu vecí. Že hrdinka len vyplakáva nad svojím osudom a nič nerobí. Že postavy sú prakticky rozdelené na dobré (majú milé oči) a zlé (zlomyseľne sa smejú). Že ľúbostný trojuholník je klišé, ktorému narástli nohy, a teraz zlomyseľne poskakuje po rukopise a ničí všetko dobré, čo na knihe bolo.

Smrtiaci dotyk je jedna z kníh, ktoré mali počas nedávneho fantasy boomu šťastie na dobrý marketing, nie kvalitný obsah. Ak ste vo fantasy ako doma, pripravte sa na momenty, pri ktorých vám bude trápne za každého od autorky až po samotné postavy. Vlastne, ak ste vo fantasy ako doma, radšej sa netrápne vôbec. A ak si myslíte, že fantasy nie je pre vás ale toto podľa obálky vyzerá zaujímavo... spomeňte si na istú múdru vetu: Nesúď knihu podľa obalu.

6 komentárov:

 1. Ach jaj :/ A to som sa na ňu tešila. Neviem, či to risknúť a zaspať pri siahodlhých opisoch fungovania paláca. Ale na druhej strane, aj Selekcia sa mi páčila, aj napriek tomu, že som si uvedomovala, prečo by mi mala liezť na nervy. Možno ma nakoniec ten sexy princ očarí a budem z neho namäkko ako hrdinka :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som sa asi namotala pri slove princ...
  Ale inak to znie dosť nezáživne a hlavná hrdinka mi pripomenula Juliette. Dúfam, že keď si to prečítam, budem mať na to lepší názor než ty :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No, obálka hezká, ale už se takovým knihám spíš vyhýbám. Jinak super věta "Že ľúbostný trojuholník je klišé, ktorému narástli nohy, a teraz zlomyseľne poskakuje po rukopise a ničí všetko dobré, čo na knihe bolo." Docela to vystihuje i Splintered, což jsem nedávno četla a zklamalo mě, jak ten milostný trojúhelník zkazil všechno zaujetí, které jsem pro svět měla.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Také mě tato kniha na první pohled zaujala, jelikož ta obálka je fakt bomba, však po přečtení tvého příspěvku si nejsem úplně jistá, zda by to pro mě bylo to pravé ořechová. Každopádně děkuji za pěkně napsanou recenzi, ráda jsem si ji přečetla :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hm. Podle názvu bych taky očekávala, že tam bude ta matka hrát nějakou důležitou roli :D

  Podle popisu mi to ale nepřijde o moc horší nebo lepší než kopa všema opěvovaných knih na podobný téma s milostnýma n-úhelníkama. Tahle má asi smůlu, že vyšla až tak pozdě, protože opakovanej vtip očividně přestává bejt vtipem.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Moon - oh, Selekcia bola oproti tomuto fajn, tam sa aspoň niečo dialo (aj keď sa mi nepáčilo, čo :D), a to je vždy lepšie, ako keď sa nedeje NIČ :D

  Majka - priznávam, aj mne tá Juliette zišla na um. Budem sledovať blog, čo na to povieš ty :D

  Freckles - ha, chápeme sa :D Vieš, čo ma na tých trojuholníkoch štve najviac? Že v 99% prípadoch platí pravidlo "videla som ho prvého, skončím s ním". Od začiatku vieme, ako to dopadne, tak načo? Ach jaj...

  Katka - ja ďakujem za komentár, aj za odkaz, uložila som si na Bloglovin a už sledujem +)

  Dasha - matka tam dokonca nemá ani jednu scénu, čakala som na to CELÚ knihu a nič. Akože by som chcela vidieť ho hlavy človeku, čo sa rozhodol, že spomedzi všetkého, čo tá hrdinka je (dcéra bohov, budúca kráľovná, zamilovaná do každého sexy chalan v okolí...) si vybral práve tento fakt... tiež to malo podľa mňa smolu, že to vyšlo práve teraz, a hlavne uprostred obdobia, v ktorom vyšlo MNOHO oveľa lepších fantasy kníh... a že práve táto dostala obálku, ktorú si každý všimne.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates