20. 4. 2015

Courtney Summers zúri - a nie len v All the Rage

Courtney Summers zúri
Romy znásilnili. Ibaže... bola opitá, ten chlapec sa jej páčil, nevolala o pomoc a keby nechcela byť znásilnená, neobliekala by sa tak vyzývavo. Kellan Turner má pred sebou celú budúcnosť a bola by to škoda, keby mu ju taká "mladícka nerozvážnosť" pokazila. 

Z Romy je odvtedy "tá pizda, čo chcela Kellanovi zničiť život". Bez kamarátov, bez podpory. Keď sa potom zjaví na legendárnej ožranpárty Wake Up, po ktorej sa vygumovaná prebudí niekde v priekope, majú jej spolužiaci o zábavu postarané.

Až pokiaľ nevyjde najavo, že obľúbená a populárna Penny, zhodou okolností Romina bývala najlepšia kamarátka, po Wake Up záhadne zmizla.

Po Penny je vyhlásené pátranie, škola šalie smútkom za milovanou spolužiačkou a Romy... Romy stojí úplne sama uprostred pojašeného davu s vedomím, že o ňu sa nikto nezaujíma. Prečo si Romy z párty nič nepamätá? Prečo sa zobudila s rozopnutou blúzkou? Stalo sa niečo, o čom nevie? Súvisí to nejako s Penny?

ALL THE RAGE je presne to, čo Romy cíti. A čo začnete veľmi rýchlo cítiť aj vy: hnev. Nespravodlivosť. Frustráciu. Rozhorčenie a tisíc iných pocitov, ktoré ste nikdy cítiť nechceli. Dobrá aj zlá správa v jednom: nie len pri tejto knihe.

Zbohom krásne ilúzie
Prvá kniha je vždy kľúčová, a mojou panenskou jazdou bola pred štyrmi rokmi SOME GIRLS ARE. Hlavná hrdinka Regina je jedno z dievčat v tom filmovom zábere, keď sa hlúčik dlhonohých krásavíc presúva školskou chodbou a všetci lúzri im automaticky ustupujú z cesty: krásne, dokonalé, kruté.

Ibaže potom sa kráľovné školy vyberú na párty, kde sa všetci opijú tak, že zabudnú na vlastné mená... a cestou domov sa chlapec jednej z kamarátok pokúsi Reginu znásilniť. K ničomu nakoniec nedôjde, Regina sa šťastne vráti domov...

...a keď na druhý deň príde do školy, historka má úplne inú podobu: Regina kamarátkinho priateľa zvádzala. A Regina zrazu patrí medzi tých, ktorých jej kamarátky veselo šikanovali.

Niekde v strede knihy - keď šok trochu opadne a so situáciou treba naložiť - ide hrdinka na internet. Jasné, klasika: na sociálnych sieťach nemá po priateľoch ani stopy, na jej správy nikto neodpovedá, pre celý svet prestala existovať... a potom Regina objaví tajnú skupinu, kde ju spolužiaci ohovárajú. Kde ju spolužiaci nenávidia. Kde o nej píšu také strašné veci, až sa jej chce plakať.

Čo som si pri tej scéne povedala?
Že absolútne verím, že sa to mohlo stať.

Hrdinky so psychikou na šrot
Viete, čo sa stane, keď si niekto preskáče ohováranie, šikanovanie, znásilnenie, smrť v rodine alebo odcudzenie od zvyšku populácie? Taký niekto na tom skončí veľmi zle. Taký niekto nebude romanticky meditovať nad ruinami, ktoré nosí hlboko v srdci, ale o stranu neskôr na všetko zabudne pri pohľade do očí toho úžasného nového chlapca.

Taký niekto bude nepríjemný. Náladový. Možno dokonca neznesiteľný, neprístupný, zmätený sám zo seba. Taký niekto bude oveľa komplikovanejší, ako ten romantický obraz zo zamilovaných románov, ktorý mi tak strašne ide na nervy.

Hrdinky Courtney Summers sú najzmätenejšie, najrozbitejšie a najnepríjemnejšie hrdinky na široko-ďaleko. Eddie z FALL FOR ANYTHING sa vyrovnáva so samovraždou otca a duševne chorou matkou a položí ju to presne tak, akoby to položilo kohokoľvek z nás. Eddie nie je dobročinná samaritánka, ktorá by zo školy utekala pracovať, cestou pomohla cez cestu trom babičkám a večer by v svetle lampy pri maminej posteli pracovala na bezchybnom priemere.

Eddie je jedna z najotrasnejších hrdiniek, aké stretnete. Eddie je sklamaná. Zničená. Unavená. Svet nie je fér, ľudia nie sú fér, kamaráti sa od nej odvracajú a nikomu nestojí ani za deravý groš. Eddie nenávidí svet, nenávidí život, nenávidí mŕtveho otca, nenávidí svojich bývalých najlepších kamarátov a nenávidí sama seba za všetku nenávisť, ktorú cíti. Eddie budete nenávidieť aj vy.

Hrdinky Courtney Summers neznášam. Ale chápem ich. Pretože sú oveľa realistickejší obraz psychicky rozhádzaného človeka ako to, čo sa mi snažia nahovoriť sladké newadultky.

Pre pokoj v duši - zavrite oči
Neviem, akému masochistovi sa knihy Courtney Summers môžu páčiť. Ostanete pri nich ako ovalení krutou realitou, pochopíte komplikované hrdinky, fascinovane budete čakať, ako sa to celé uzavrie... ale tie knihy sú otrasné čítanie. 

Parker z CRACKED UP TO BE svoj príbeh napríklad rozprávať ani nechce - tou knihou sa budete prehrýzať ako chlpatou dekou, hrdinku mentálne vraždiť v každej kapitole, neschvaľovať jej odmietavý prístup k okoliu a keď v závere poskladáte skladačku jej tragického príbehu, ani vám ju nenapadne ľutovať.

Ak ste Courtney Summers ešte nečítali, uniká vám v YA jeden OBROVSKÝ fenomén. Môjmu osobnému rebríčku vojvodí All the Rage, ktoré som zhltla za jednu jazdu vlakom úplne ako zhypnotizovaná. Fall for Anything je ďalší solídny príbeh a Some Girls Are a Cracked Up To Be sú miestami trochu rozvláčené, no spomínaná scéna s nenávistnou internetovou stránkou sa mi tak vpálila do hlavy, že ju už roky nemôžem vyhnať.

Varujem vás ešte raz: je to hnusné čítanie. Také, pri ktorom sa vám občas nad tou nespravodlivosťou rozbúši srdce - možno preto, že si viete predstaviť, že by sa to mohlo stať aj vám.  

5 komentárov:

 1. Nebudu se ptát, zda se mi to bude líbit, ale... mám si to přečíst? Nějak se toho bojím. A zní to jako Cat Clarke. Hm. Cat Clarke nenávidím a miluju. Hm. Hm. Ztráta slov není pro tlumočníka ideální.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Si tlmočníčka, dievča, a tlmočníčka nikdy nestráca slová, aj keby mala dvakrát povedať to isté!
  Je to ešte HORŠIE ako Cat Clarke, ale All the Rage snáď zvládneš úplne v pohode, nemá to také WTF momenty v závere, len takú zlosť nad bezmocnosťou. Tú All the Rage odporúčam zo všetkých najviac, asi 2x sa o rok predlžoval termín na vydanie a FAKT to stálo za to.
  Btw, v tom "milujem a nenávidím to" sa na Courtney zatiaľ nechytá nikto - aj keď budem o pár dní recenzovať novú Amy Reed a tá si pekne nadbehla :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vypadá to zajímavě. Kdyby to někdo přeložil, byla bych ráda. Takové knížky u nás chybí. Ty sladkobolné příběhy jsou už docela nuda. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nemyslela by som si, že ma takýto opis kníh naláka, ale... aspoň All the Rage ide do might-read a v správnej nálade jej rozhodne dám šancu.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Cecilka - myslím, že je to len otázkou času, kým sa o takéto tvrdé knihy začne niekto zaujímať... a stavím sa, že keď sa začnú vydávať, Courtney Summers bude prvá v poradí :D

  Neliss - celá táto autorka je doslova love/hate protipól, že niekto si povie, že toto fakt nemusí, takže ak ťa niečo z toho zaujalo už podľa tohoto... je veľká šanca, že sa ti to bude páčiť :D Počkaj na tú náladu a hurá na to :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates