3. 4. 2015

Emily M. Danforth: The Miseducation of Cameron Post

Neskorá noc. Dvanásťročná Cameron je na návšteve u kamarátky Irene, keď stará mama zavolá, aby Cameron okamžite priviezli domov. Tak teda Cameron nasadne do auta a s so stiahnutým žalúdkom myslí na jedno: "Bože, nech to nie je preto, že sme sa s Irene bozkávali." 

Nie, nie je to preto, že by sa Cameron bozkávala s dievčaťom.
Je to preto, že Cameronini rodičia cestou domov zahynuli pri autonehode.

Cameron Postová je sirota
Neviem, kedy sa mi zahniezdila v hlave predstava, že The Mideducation of Cameron Post bude príbeh o mladej rebelke, ktorá bude robiť veci, čo by podľa spoločnosti dievča s ďalším dievčaťom robiť nemalo. Čakala som niečo, kde na mňa z každej stránky dýcha atmosféra leta, šibnutých príhod, smiechu, zábavy a bozkov.

A dostala som toto: dvanásťročná Cameron je z noci na ráno sirota a na celom šírom svete nemá nikoho, kto by ju pochopil. Kamaráti s vami súcitia, ale nie je to to isté. Stará mama žiali, ale nie je to to isté. Susedom rodičia chýbajú, ale nie je to to isté.

Týždne plynú, kamarátstva sa rozpadajú, ľudia odchádzajú a prichádzajú. Cameron si začína zvykať na tetu Ruth, ktorá sa o ňu prišla starať. Irene a ich prvý bozk ostávajú v nepríjemnom zabudnutí. The Miseducation of Cameron Post je 500-stranová kniha a ak čakáte dramatický dej, bude to veľmi dlhá 500-stranová kniha.

Chvíľami máte pocit, že autorka je odhodlaná opísať každý jeden deň Cameroninho života. Znie to nudne, však? Áno, pretože kedykoľvek sa o to pokúsi nejaký amatér, výsledok je katastrofálny.

Ale predstavte si, že sa to podarí... a zrazu máte v rukách knihu, kde autorka kašle na všetky vzrušujúce filmové strihy, a ide tak krásne pomaly, až sa zdá, že sa to naozaj stalo. Že toto nie je kniha, ale Cameron Postová, malá a zmätená sirota, je skutočný človek, ktorého život sa nezrýchli len preto, aby sa pri ňom iní ľudia nezačali nudiť.

Cameron Postová je lesbička
Nebudem klamať - jeden veľký skok do budúcnosti tam je. Takmer mi až prišlo ľúto, keď má Cameron zo strany na stranu pätnásť a začne riešiť to, čo kniha od začiatku sľubovala: lásku.

A tu sa vám potvrdí to, čo viete už od začiatku: táto kniha nie je to, čo čakáte. The Miseducation of Cameron Post nie je romantickou knihou, kde by ste mali prvé stretnutie, prekážky vo vzťahu a dramatický, no šťastný koniec. Garantujem vám - tri štvrtiny knihy ani nebudete vedieť, či Cameron vôbec s niekym skončí, pretože na rozdiel od kopy ostatných hrdiniek nie je Cameron 500 strán fixovaná na jedno "dokonalé" dievča.

Namiesto toho dostanete prvú lásku, dostanete bezprostrednú lásku, dostanete telesnú lásku, dostanete zmätenú lásku, dostanete zradu, dostanete sklamanie, dostanete motýliky v bruchu a smútok z rozchodov, dostanete lásku, ktorá vyšumí do stratena, dostanete lásku, ktorá sa stane len peknou spomienkou... dostanete celé spektrum pocitov, ktoré dospievajúce dievča prežíva. A dokonca dostanete úžasnú erotickú scénu, ktorá je sexy práve tým, že sa drží na zemi a neznižuje sa na sex ako z romantických stánkových paperbackov za tri eurá.

Cameron Postová je nevychovaná tínedžerka
Táto kniha kašle na všetko, čo by ste od príbehu čakali. Dokonca je ťažké povedať, o čom vlastne je, pretože je každých 100 strán o niečom inom. Znamená to, že máte nulovú šancu predvídať, ako to skončí - presne ako v skutočnom živote. Prečítate si o Cameron ako sirote, Cameron ako zamilovanom dievčati, a Cameron ako nevychovanej tínedžerke, ktorú sa pokúsi jej kresťansky založené okolie radikálne prevychovať.

Je to fantasticky napísané, príbeh posiela všetky klišé kadeľahšie, a všetko, všetko od straty rodičov až po Cameroninu homosexualitu je také hodnoverné, akoby si to autorka sama prežila. Napriek tomu to buď zhltnete aj s navijakom, alebo vôbec. Ak sa vám už teraz zdá, že to pre vás nebude, počúvajte intuíciu a nechoďte do toho.

Ja som však knihu dočítala napoly roztrasená, napoly zamilovaná. Pre mňa to bol zážitok, ktorý sa neopakuje - a jednoznačne jedna z najlepších kníh, aké som za posledný rok čítala.

6 komentárov:

 1. Toto proste MUSÍM čítať. Neviem kedy, neviem ako, ale MUSÍM :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ne aby sis myslela, až to příští týden budu číst, že jsem se tak rozhodla na základě téhle recenze. Mám to v plánu už minimálně od té doby, co jsi to dočetla a dala tomu 5 hvězdiček.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Hm. Nebude to nič pre mňa, ale po dočítaní tvojej recenzie mám aj tak chuť čítať to, tvoje presvedčovacie schopnosti sú proste úžasné.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tohle si chci přečíst už od té doby, co jsem na to slyšela nadšený názor od jedné mé oblíbené booktuberky. Pak jsem viděla, že jsi tomu i ty dala pět hvězdiček. A tahle tvá recenze mě přesvědčila o tom, že si to opravdu přečíst chci. :) Jen mě trochu děsí ta délka, když je to v angličtině. :D Ale uvidíme, snad to nějak zmáknu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Já nejsem ještě tolik zběhlá v čtení anglických knih. Ale třeba se i k této časem dopracuji :) Rozhodně děkuji za moc pěkně napsaný lánek :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Maťa - ty neváhaj, tebe sa to bude páčiť, absolútne ti to sadne do vkusu :D Odporúčam :)

  Freckles - vieš, ako som tomu dala 5 hviezdičiek a písala, že som sa cítila ako pri Every Day alebo Code Name Verity? Ak to na teba nezapôsobí rovnako, zjem čajník.

  Neliss - ďakujem, ďakujem, ale poslúchaj inštinkt :D Nechám si arzenál presvedčovacích schopností na niečo, čo sa ti bude páčiť viac :)

  Kristie - keď sa chce, všetko sa dá :D Veľa ľudí to hodnotí pozitívne, ak dáš na kombinovanú silu mňa a nej, tak do toho bez váhania :D

  Katka - pevne verím, že toto neunikne pozornosti, a preklad jedného dňa bude :) Ďakujem za komentár :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates