3. 5. 2015

Rainbow Rowellová: Fanúšička


Americké knihy sú také... americké
Začnem krátkym horor-story zo života bratislavského študenta: átriaky. The End. Átriaky. Kúpeľne pre celé poschodie, pravidelné návštevy protihmyzového komanda a zborové nočné hulákanie všetkých zverov na okolí - od tých z blízkej Zoo až po tých z Erazmu. A to počasie. V závislosti na tom, kde sa vaša izba v komplexe nachádza, existujú vo vnútri len dva typy klímy: Sahara alebo Severný pól. Celoročne.

Píše sa november 2013 a ja, drkotajúc zubami uprostred mojej severnopólovej izby, rozčítavam príbeh o vysokoškoláčke, ktorá dorazí na svoj päťhviezdičkový americký internát... a sťažuje sa naň.

Americkí vysokoškoláci sú od mojej átriakovej reality tak ďaleko, až to nie je možné. Ibaže čím ďalej Fanúšičku čítam, tým viac mám pocit, že keby hlavných hrdinov vytrhnem z ich amerického sna a hodím o izbu vedľa... že by sa vlastne na príbehu nič nezmenilo. 

Kto z nás nemiloval mladého čarodejníka... Simona Snowa?
Simon Snow je osemdielna fantasy séria o jedenásťročnom chlapcovi, ktorý prichádza do Watfordskej čarodejníckej školy študovať mágiu. Záverečná časť príbehu, ktorý zmenil životy detí na celom svete, vychádza v máji 2012.

Dvojčatá Cath a Wren so Simonom Snowom vyrastali. Rady na každú novú knihu, polnočné filmové premiéry, cosplaye, cony... a fanfiction. Cath a Wren vyrastali posadnuté písaním fanfictions. 

Po maturite sa však Wren rozhodne zmeniť účes, vyhádzať polovicu šatníka a konečne dospieť. Čo znamená vymeniť detinský príbeh za chalanov a diskotéky. Cath, stále oddaná starej vášni, sestru nespoznáva.

Plán bývať spolu na vysokoškolskom internáte letí do koša. Ku Cath je náhodne priradená strašne mrzutá a nepríjemná baba, ktorá si na izbu stále vláči svojho chalana a obaja pokladajú Cath a jej "posadnutosť" Simonom Snowom prinajmenšom za rovnako divné, ako pokladá Cath ich. 

Čo nie je zase až taká tragédia, prečo Cath má vlastné záujmy. V internetovom fanfiction svete je Cath legenda, ktorú preslávila jej vlastná verzia ešte nevydanej záverečnej časti. Tá "skutočná" vychádza už o niekoľko mesiacov a Cath musí príbeh dokončiť pred koncom školského roka. Čo vzhľadom na okolnosti - prvý rok na vysokej, divná spolubývajúca, noví kamaráti, škola, domáce úlohy a najmä Wren - nebude jednoduché.

New Adult po novom
Pamätám si to nadšenie, keď som prvý raz počula o žánri New Adult. Príbehy z vysokej! Život v novom meste! Reálne problémy! Práve som končila strednú a tešila sa na knihy o mojich rovesníkoch ako malé dieťa...

...a nadšenie opadlo tak rýchlo, ako prišlo: "newadultky" sa stali synonymom "young adult so sexom". Áno, hrdinky boli na vysokej, riešili problémy s peniazmi alebo si hľadali prácu... ale iba na prvých 30 stranách, kým nespadol z neba sexy chlap a zvyšok knihy sa nezmenil na nehanebné porno.

A do toho prišla Fanúšička a čerstvá vysokoškoláčka Cath. Ktorá je na svojej novej škole úplne stratená. Ktorá zrazu nevie, čo má robiť. Ktorú čaká boj s vysokoškolským systémom, novými spolužiakmi, prvým jedlom v internátnej jedálni a nepríjemnou spolubývajúcou. Po každej kapitole som si vravela, že teraz sa to prelomí, teraz sa začne riešiť láska a na toto všetko sa zabudne. Ale ubehla štvrtina, tretina, polovica knihy... a Cathin život čerstvej dospelej bol STÁLE o živote čerstvej dospelej. Keby ma to čítanie tak nebavilo, na mieste by som odpadla. Dostala som New Adult knihu tak, ako som si ich kedysi vysnívala.

Slightly crazy and mildly socially retarded
Že teraz čítate tento článok je dosť na to, aby ste vedeli, že táto kniha je o vás. Možno nepíšete fanfiction o Harrym Potterovi, ale máte radi knihy, kamarátov skôr len na internete a namiesto diskotéky si v piatok večer radšej uvaríte čaj.

Toto sú vlastnosti, ktoré zdieľa 99% knižných hrdiniek. Cath je však za celú moju YA/NA kariéru snáď prvá a jediná, pri ktorej sa táto ilúzia nerozbila v momente, ako sa zjaví na scéne Pán Pravý. Poznáte to. Stačí jeden pohľad a všetky hrdinkine koníčky letia do kúta, aby bolo viac miesta na romantiku. Opäť som to čakala každou kapitolou - a opäť som dostala úplný opak: Cath je v prvom rade geek. Možno zamilovaný geek, ale nikdy nie tak, aby kvôli chlapcovi kašlala na všetko ostatné.

Keď autorky píšu romantiku, píšu ju tak, ako by ju chceli prežiť. Chalan je dokonalý, a keď aj dokonalý nie je, vie si to aspoň dokonale vyžehliť. Rainbow Rowell píše romantiku strašne, ale fakt strašne neromanticky. Kedy ste naposledy videli hrdinku riešiť, či má chlapca chytiť za ruku? Ako mu naznačiť, že by ho rada objala? Nebude to trápne, keď mu dá bozk na líce? Všetko toto, čo Cath rieši, dalo vysnenej romantike plnej vášnivých objatí v daždi taký kopanec, že sa z toho dodnes nespamätali.

Fandím Fanúšičke, vy by ste mali tiež
Fanúšička je zatiaľ jediná New Adult kniha, pri ktorej som si stále vravela: PRESNE. Tá nervozita z novej školy. Tá láska k internetu. Tie drobné detaily z každodenného života, tá láska s nohami na zemi. Dospievanie. Nie som internetová fanfiction hviezda a tak nemôžem povedať, že mi Cath z oka vypadla - ale pokojne pri knihe uverím, že možno býva vo vedľajšej izbe. Napriek tomu, ako ne-americky naše internátne kobky vyzerajú.

Čítala som Fanúšičku v roku 2013, keď som okrem nej prečítala vyše 200 kníh - a ani na chvíľku som nezaváha v tom, že bola jednou z najlepších. Ja som zamilovaná. Neskúsite, či nebudete aj vy?

6 komentárov:

 1. Ja si to PRESNE hovorím pri tvojej recenzii - Fangirl bola u mňa tiež jednou z naj kníh za rok 2013. A to ani nie som na vysokej. Chcela by som sa niekedy dostať k re-readingu.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. U mě tahle kniha bodovala právě tím, jak působila normálně. Ať už prostředím nebo lidma. Byla to příjemná změna oproti všem těm drogám, vraždám a traumatizujím událostem, kterýma se očividně americký školství doslova hemží. Není divu, že se ve filmech většina katastrofických událostí odehrává právě v Americe.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Juuu, skvela rec. ja obvykle ya nemusim (a vse, kde je zalaskovanost a slovo skola pro me ya je) a presto se mi Fangirl vazne libila. Cetla jsi od Rowell dalsi knihy? Nejaky tip? .)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. O Fangirl som počula chválospevy pripomínajúce skôr takmer fanatické zbožňovanie - v tom najlepšom zmysle slova. Samozrejme mi to nedalo, o nejaký čas bola kniha u mňa a začala som čítať. Lenže ... nebralo ma to. Chcem bysť sklamaná, momentálne chcem aj skúsiť to s ňou znovu, tentoraz v češtine, chcem pokračovať v nevedomosti ... V tomto mám totiž odlišný vkus. Reálne, často trápne, malé-veľké problémy riešim sama každý deň a v literatúre hľadám presný opak. A keď už chce ísť autorka na realitu a reálne to opísať so všetkými drobnými "nedostatkami", stále musí mať ten štýl istú nerealistickosť (teda istý opak mojej realistickosti). Ale úprimne povedané, to nebolo čo ma na knihe odradilo. Neviem ČO ma na nej odradilo. Ale takáto nadšená recenzia! Ťažké, preťažké odignorovať, keďže na tvoj názor sa rada spolieham. Rozhodně tomu skúsim dať druhú šancu =).

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vďaka Tvojej recenzii si Fanúšičku nenechám ujsť, presvedčila si ma, úplne jednoducho týmto perfektným článkom 👍
  ďakujem! 😉

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Viktória - myslím, že práve preto sa úplne minieme, pretože ako tak čítam komentáre, tak nám všetkým sa Fangirl páči presne preto, že je realistická. Ja naopak nemusím tie knihy, z ktorých tie nerealistické situácie až kričia :D Práve to sa mi na tom skrátka páčilo najviac, ako som si stále vravela, že áno, presne tak som to zažila aj ja, presne tak to vyzerá podané do slov... ale ak ti toto nič nepovie, tak neviem, či sa tá druhá šanca oplatí :-/

  Barborka - ďakujeeem :D Dúfam, že nesklame :)

  moira - shame on me, ale ešte od autorky nič ďalšie. Dokonca sa už viac než rok snažím zostaviť nejaký zoznam "Ak sa vám páčila Fangirl, nevynechajte...", ale prichádzam na to, že žiadnu podobnú knihu nie a nie nájsť o.O

  Dasha - oh yes yes yes, aj mne. Také obyčajné, normálne veci celú dobu, bez mafie (že, Krásna katastrofa) a skrytých rodinných tajomstiev (že, Colleen Hooverová)... Celú dobu som to porovnávala s inými knihami a vravela si presne toto.

  Neliss - už som videla na GR, aôe odporúčam potom ešte ďalší re-reading po príchode na výšku :D :D Nikdy som síce nejedla namiesto jedla z jedálne energetické tyčinky, ale skrátka len ten prvý šok z množstva vecí, ktoré Cath má... ozaj, ozaj som to ocenila dvojnásobne kvôli tej výške :D (Čakám potom zhrnutie, aký je slovenský preklad!)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates