15. 6. 2015

Middle Grade, čo nie je len pre deti

Kopa ľudí si z nejakého dôvodu myslí, že čím sú knihy pre mladšie publikum, tým sú jednoduchšie. Je to trochu čudné, pretože ja mám pocit, že pre čím mladšie publikum čítam, tým viac sa autori snažia. Neveríte? Uveríte.

S tebou o tebe bez 15 ďalších spolužiačok
Pamätáte sa, ako raz v šiestom ročníku vyhodili z triedy všetkých chalanov a zvestovali nám radostnú novinu, čo všetko nás každý mesiac ďalších 40 rokov čaká? Ou yeah.

Dvanásťročnú Margaret z knihy Are You There God? It's Me, Margaret TO čaká tiež. Spolu s hromadou ďalších vecí, na ktoré Margaret narazí, keď sa na začiatku knihy prisťahuje do nového mesta a založí si s novými kamarátkami tajný klub, v ktorom začnú dospievajúce dievčatá riešiť VŠETKO, na čo si spomeniete: prvé lásky, city, priateľstvá, kúpu podprsenky, menštruáciu, deodoranty, "príliš malé krivky" aj "príliš veľké krivky," bozkávanie, chlapcov v triede, učiteľov... ach.

"Použiteľnosť" knihy síce s istým vekom končí, ale inak je to kompletný manuál pre vstup do puberty v 200 stranách s pridanou umeleckou hodnotou, ktorá neurazí ani dospeláka. Ak vás naviac nedostanú motýliky v brušku pri tom, ako Margaret s napätím očakáva svoj "prerod na ženu", zaujme vás druhá línia, v ktorej Margaret uvažuje o Bohu a hľadá náboženstvo, ktoré by jej najviac "vyhovovalo". Na všetkom vidím iba jednu chybu: prečo to nebolo u nás preložené...!?

Problémov na každý prst desať
Niečo podobné, len menej filozofické a viac príbehové, je séria Super prázdniny. Dvadsaťpäť-dielnu sériu beriem ako liek na zlú náladu, pretože je: 1) super; 2) prázdninová. Veľmi, veľmi voľne by som ju prirovnala k Dvojčatám od Enid Blytonovej, ale len preto, že z nej mám rovnaký pocit - hrdinkám ich zážitky strašne závidím.

Hrdinkami sú dievčatá, ktoré sa každé leto stretávajú v letnom tábore. Jedno leto je obyčajne opísané v štyroch za sebou idúcich častiach a každá opisuje príhody jednej postavy: rozmaznaná Natalie je v tábore ako za trest; Alex tají zdravotné problémy; Priya sa zamiluje do svojho najlepšieho kamaráta, ktorý ju vidí ako sestru... kníh je 25. Urobte si predstavu.

Najlepšia vec na Super prázdninách je, že postavy z príbehu nemiznú - buď stále existujú v pozadí, alebo po niekoľkých knihách znova dostanú hlavnú úlohu. Každý rok sú dievčatá staršie, každý rok riešia iné problémy (je prvé leto a ten chlapec ju chytil za ruku, panebože panebože!) a každý rok krásne dospievajú. A čo si na tom cením najviac: občas som sa pristihla pri myšlienke, že keby za mnou hrdinka príde so svojím problémom, ja s mojou dospelou hlavou by som jej nevedela poradiť, lebo jej starosti nie sú o nič menej závažné len tým, že má 12 rokov. Odporúčam všetkými desiatimi.

Pán prsteňov, len kratšie
Odkedy som čítala Howl's Moving Castle, nemôžem si pomôcť: každú MG s ním porovnávam. Nebolo to také čarovné, bah! Nebolo to také hravé, bah! Nemalo to také zaujímavé postavy, bah! Som presne ako ufrflaná babka, ktorej nič nie je dobré, lebo... lebo to nie je Howl's Moving Castle!

Nič podobné som doteraz nenašla preto, že celá séria je na MG VEĽMI netradičná. V prvom rade - hrdinovia sú prevážne dospelí. Predstavte si to ako staré české rozprávky, kde máte kráľov a čertov a spanilé princezné... a predsa je to rozprávka. Howl's Moving Castle je niečo podobné - rozprávkový svet, dospelí hrdinovia, zamerané na deti. 

Druhá netradičná a absolútne čarovná vec je, že každá kniha má iných hrdinov. Rovnaký svet, rovnaké zákony... a iný set hrdinov v každej časti. Každá kniha sa dá čítať samostatne a každá je to niečom inom - a s každou sa svet rozvíja a prehlbuje. Myslím si, že keby autorka rok po vydaní poslednej časti nezomrela, možno by pokračovala aj ďalej... ale nanešťastie ostane Castle len trilógiou.

Fantasy middle grade u nás zažila boom spolu s Harry Potterom a predpokladám, že väčšinu jej máte z detstva dávno načítanú. Niečo málo o trilógii Temné hmoty nájdete -tu-; o fantasy DeltoraHviezdna kniha a Dievčatko z krajiny drakov -tu-

1984 pre ročník 2000
Keď to ide s fantasy, ide to aj so sci-fi, a keď to ide so sci-fi, ide to so všetkým. Darca je skutočná chuťovka, ktorá už desaťročia pije americkým puritánom krv tým, aká je nevhodná pre svoju cieľovú skupinu.

Jonas, hlavný hrdina prvej časti série, žije v utopistickej spoločnosti, na ktorej nám dospelým od začiatku nehrá niekoľko vecí. Najkrajšia vec na Darcovi je odhaľovanie toho, čo všetko - a ani sa nenazdáte a máte pred sebou obrovskú morálnu dilemu o konaní zvrátených vecí v prospech vyššieho dobra.

Darca je klasika, na ktorú vám poviem len jedno: prečítajte si ju. Choďte do nej čo s najmenej predchádzajúcimi informáciami. Čím menej toho budete vedieť, tým viac budete prekvapení, a čím viac budete prekvapení, tým nezabudnuteľnejšia kniha to bude.

V zdravom tele zdravý duch!
Športy sú v MG mimoriadne obľúbené. Ak ste niekedy videli nejaké športové anime, veľmi rýchlo pochopíte, čo sa tu budem snažiť povedať: možnosti sú nekonečné.

Akákoľvek športová disciplína v sebe skrýva celé priehrštie situácií, ktoré môžu nastať - občas môžete celú knihu založiť len na tom, že si hrdinka zlomí nohu, že ju čaká dôležitá súťaž, že sa poháda so svojou športovou partnerkou, že sa tímu zmení tréner, že do kolektívu príde nový člen... niektorí autori využili všetko. Všetko. VŠETKO. Dievčatá v sedle, športová séria o jazdení na koňoch, má 101 dielov. Ak vaša ratolesť so slovom "koníky" vstáva aj zaspáva, šesť častí vyšlo aj v slovenčine.

Aby mladé jazdkyne spomínané VŠETKO stihli, zmrazila ich autorka v čase (preto si tak cením všetky série, v ktorých hrdinovia starnú). Dievčatá v sedle je vlastne niečo ako Medzi nami dievčatami, len bez problémov s láskou a v prostredí jazdeckého klubu.

Druhá zaujímavá séria, ktorá sčasti vyšla aj v slovenčine, je francúzska tancovačka Tancuj! o nádejnej baletke Nine.

Na rozdiel od podobných nekonečných sérii je tu hrdinka len jedna, a tak sa jej do života toľko problémov nasekať nedá... ale to, čo Nina okúsi, je aspoň oveľa zaujímavejšie. Nina je chudobná, nemá na pekné oblečenie, musí sa snažiť niekoľkonásobne viac... v posledných častiach, ktoré u nás vyšli, sa dokonca príde do jej školy nakrúcať film a baletka Nina sa zamiluje do tanečníka hiphopu. Až ľutujem, že neviem po francúzsky, aby som mohla čítať ďalej.

Úvod do psychológie pre piatu triedu
Dlhé série majú len jednu chybu - sú vždy o poznanie jednoduchšie a menej prepracované, ako MG s krátkym príbehom. Možno je to tým, že ich je tak veľa, a kvalita klesá už od začiatku... a preto tu mám na záver dve jednohubky, kde je to presne naopak.

Niektoré knihy si vezmú 11-12 ročného hrdinu a kniha sa točí okolo udalosti, ktorá surovo zaklincuje jeho detstvo. Jacqueline Wilsonová takých pre dievčatá napísala hromadu - prvá láska, rodičia sa rozvedú, niekto blízky zomrie, hrdinku zradí jej najlepšia kamarátka... a podobne. Je jedno, čo to je, ale hrdina musí prežiť niečo, po čom sa začne dívať na svet v širších súvislostiach. Niečo, čo je dostatočne silné, aby rozbilo jeho detský egocentrizmus.

Často potom sedím pred Goodreads a neviem sa rozhodnúť, či som čítala middle grade, alebo young adult knihu.

V See You at Harry's stretneme dvanásťročnú Fern, ktorá je už príliš stará na to, aby mohla byť dieťaťom, ale ešte príliš mladá na to, aby ju rodičia brali vážne. Každý jeden člen Ferninej rodiny je pre niečo dôležitejší: najstaršia sestra práve dospela, starší brat sa priznal, že je gej, mladší brat je miláčik celého mesta, otec otvára cukráreň a okolo mamy treba opatrne, aby sa od nešťastia nezavrela na celý deň v izbe.

See You at Harry's je dlho-predlho takáto oničom kniha, ktorá by sa dala založiť do vitrínky s názvom "Takto smutne končí detstvo". Fern sa cíti stratená, zanedbaná a nepochopená. Chápe, že celá jej rodina má problémov nad hlavu a ona nemôže byť ufňukané nevďačné dieťa, ale bolí ju, ako jej nikto nevenuje pozornosť.

A potom sa NIEČO stane a to niečo otrasie Fern, vami aj celým svetom. See You at Harry's je brutáááálny nevidený skrytý poklad, ktorý zďaleka nie je len pre deti - ak ste napríklad čítali Šťastnú sedmičku, pri tomto pochopíte, čo je SKUTOČNE úprimné a srdcervúce middle grade.

A čerešnička na záver. Ak by ste si z tohto zoznamu mali prečítať jednu jedinú knihu, prečítajte si Sedem minút po polnoci.

Čo otrasie svetom trinásťročného Conora sú dve veci: rakovina jeho mamy a príšera, čo k nemu raz v noci príde a zaženie mu nočné mory.

Príšera však pre zmenu začne Conorovi rozprávať príbehy - spolu s hrozbou, že keď ich odrozpráva tri, bude chcieť príbeh od Conora. Conor nemá ani poňatia, aký príbeh chce príšera počuť, a tak si cez deň žije bežným životom. Alebo zhruba takým bežným, ako môže žiť chlapec, ktorého jediný rodič zomiera.

A Monster Calls je absolútne magické psycho, kde sa môže stať čokoľvek. Prečo chodí za Conorom v noci príšera? Aký príbeh chce? Čo sa stane s Conorovou mamou? Ak chcete dospievanie podané fantastickou metaforou, nech sa páči. Bonus: má to vo vnútri BOHOVSKÉ ilustrácie.

Nemajte predsudky
Všetky nasledujúce knihy spája jedna vec: čítala som ich vo veku, kedy by "dávno nemali byť pre mňa". Je to bullshit. Dobré knihy si užijete nezávisle na tom, koľko máte rokov... a ak nie, vaša škoda. Nepripravte sa o ne pre pár predsudkov. Možno dokonca nájdete niečo skvelé a zanecháte mi v komentároch tip...?

2 komentáre:

 1. Žiaden tip. Nezaslúžiš si! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jsem hrozná. Už čtvrtý den tu mám tenhle článek otevřený, připravený k okomentování a pořád se ne a ne k tomu dostat! Takže teď konečně jdu na to! :D
  Já osobně rozhodně mám pocit, že knihy pro děti jsou kvalitnější než ty pro mládež. Často bývají takové upřímnější, vážnější a třeba i zajímavěji napsané. A autoři se u nich nebojí třeba i více popustit fantazii a vytvořit tak menší šílenosti, jenže to umí tak zábavně podat, že jim to člověk prostě nemůže nijak vyčítat. :D
  O té knize od Judy Blume jsem už slyšela a přemýšlela jsem, že se na ni podívám. :) Tvůj popis zní hrozně dobře, takže ji asi opravdu omrknu.
  Tak Howl je moje nejnovější srdcovka! Strašně mě mrzí, že v češtině vyšel jen ten první díl. Je to škoda. Ale tak se holt mrknu po angličtině. Taky mě dost mrzí, že moc lidí tu sérii u nás nezná. Jinak četla jsi od téhle autorky i něco jiného? Já jsem zvažovala, že bych se mrkla i na její další tvorbu, ale nejsem si jistá, s čím začít. :)
  No tak Dárce si přečíst chci, jen se musím dokopat k návštěvě knihovny. :D
  Na See You at Harry's se už nějakou chvíli chystám, ale když to chválíš i ty, tak si to přečíst musím určitě!
  A Volání netvora je naprosto nádherná kniha, s tím stoprocentně souhlasím. :)
  Jinak já už nějaké knihy pro děti přečtené mám, ale na spoustu z nich se teprve chystám. Problém je, že nevím, co číst dřív, když je všech těch knih tolik. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates