25. 7. 2015

3+3 zaujímavých tipov na letné čítanie

Leto je tu a v plnom prúde! Máte aj vy pripravený zoznam kníh, ktorý chcete prečítať? A tiež sa vám to nedarí? Čo takto ho ignorovať aj ďalej a prečítať si... niečo z mojich tipov?

V angličtine

VESMÍRNE HRY O ŽIVOT: RED RISING

Nenechajte sa odradiť prvými 100 stranami - hneď, ako prejdú všetky obligátne prípravné obkecy a deti sa ocitnú v aréne, JE TO MASAKER.

Okej - nie je to vyslovene Hry o život: Klony útočia, ale základ je to isté. Máme tu hromadu nádejných budúcich politikov, generálov, vodcov a riaditeľov medziplanetárneho impéria Slnečnej sústavy. Rozdelíme ich do tímov a hodíme do divočiny. Ukážte, ako viete viesť, kooperovať, taktizovať a - keď treba - zbavovať sa oponentov. Všetko sledujeme a bodujeme vás.

Hlavný hrdina Darrow je medzi účastníkov nastrčený z odbojového hnutia - a musí teda nie len prežiť, ale aj zanechať dojem, postúpiť do najvyšších kruhov a tajne pomáhať odboju odtiaľ. Aby to nebolo také jednoduché, musí sa tváriť, že sa na "hry" pripravoval celý život, po hviezdnej kariére naozaj túži a s rebelmi nemá nič spoločné.

Keď sa prenesiete cez ozaj príšerne nudný začiatok, čaká vás Darrowov boj o rešpekt, taktizovanie, nečakané zrady a Game of Thrones "nemôžem veriť vôbec nikomu" feeling. Prečítala som už aj už druhú časť a tá space opera, do ktorej sa to v nej zvrtne, za tých 100 meh úvodných strán tu stojí.

SEXY NEWADULTKA: VAIN

Spomenula som si na túto knihu pred pár dňami, keď sa na Goodreads objavil ZASE ĎALŠÍ cover-redesign. Niektoré knihy sa vedia pripomínať.

Možno viete, že new adult veci veľmi nemusím, ale možno neviete, prečo. Wonder no more, tu je odpoveď: idiotsky naivné hrdinky, tragická minulosť za každým rohom, nezdravé partnerské vzťahy a  oh, sex, všeliek na všetko. Najlepšie tak 10-15 krát za 300 tristo strán.

Vain nie je žiaden revolučný zázrak, ale páčil sa mi. Čo znamená, že všetko z tohto tam buď nie je vôbec, alebo len v obmedzenom množstve.

Chyták je v tomto: hlavná hrdinka je rozmaznaná hus. Po maturite to s ňou už nemôže vydržať ani jej vlastná rodina a Sophie dostane expresný lístok do UGANDY. Naučí niekoľko mesiacov v africkom sirotinci Sophie pokore? Nájde dokonca nečakanú lásku?

Samozrejme, že áno a áno, ale o to teraz nejde. Teraz ide o to, že sa to neodohráva v Amerike, že hrdinka je neznesiteľná takým celkom znesiteľným spôsobom, a že keď som to čítala, bolo to pre mňa vďaka nulovým očakávaniam celkom príjemné prekvapenie.

ROMANTIKA: SIMON VS. THE HOMO SAPIENS AGENDA

Ak je jedna kniha, čo si toto leto MUSÍTE prečítať, tak si zožente Simona. Ten jeden alebo dva dni, čo s ním strávite, neoľutujete.

Simon je gay a doteraz to vedel iba jediný človek: jeho internetový kamarát Blue. Blue je jediný, komu sa Simon môže zdôveriť naozaj so všetkým, a od istého času sa na jeho maily teší ako na Vianoce. Je možné, že by sa doňho zamiloval...?

Kým si to Simon stihne v duchu vyriešiť, objaví maily spolužiak Martin a začne Simona vydierať: Martin nikomu nepovie, že je Simon gay, a Simon Martinovi dohodne rande s kamarátkou Abby. Do Abby je ale zamilovaný aj Simonov najlepší kamarát a Simon sa zrazu ocitne uprostred ľúbostného x-uholníka, s ktorým nechce mať nič spoločné. Martin hrozí, že Simonove e-maily pustí do sveta a to by bola katastrofa. Blue je totiž niekto zo Simonovej školy. Ale kto?

Celé moje čítanie sprevádzali v duchu malé zamilované "aaaaw", pretože ani neviete ako, a držíte tomu zamilovanému idiotovi palce, aby Bluea našiel a bol s ním šťastný až do smrti. Kniha zaberá celkom veľké časové obdobie a postavy toho stihnú poriešiť strašne veľa, čiže Blue sa tam objavuje len tak sporadicky a o to viac si každý jeho mail vážite. A keď už naňho príde, sú Simonove pocity také živé a uveriteľné, že vám bude búchať srdce spolu s ním. Keď budem na konci roka vyberať kúsky, čo mi vzali dych, nebude mi trvať dlho na Simona si spomenúť.

V preklade

...a keďže viem, že nie všetci si dokážu čítanie v angličtine užiť naplno, nezabúdam a mám pár tipov, ktoré zoženiete ak nie v slovenčine, tak aspoň po česky.

LETNÁ LÁSKA K MORU: LÉTO

Na poslednom knižnom zraze som zistila strašnú vec: nikto nepozná sériu Summer! Koniec tejto nehanebnej skutočnosti môžete urobiť hneď a zaraz: Léto, kdy jsem zkrásněla (Goodreads) čaká na vás.

Trojdielna séria je tá najlepšia letná YA romantika, akú som doteraz čítala. V prvej časti sa hlavná hrdinka Belly schádza na prázdninách so svojimi dvoma prázdninovými kamarátmi, Conradom a Jeremiahom. Belly je do Conrada už roky šialene zamilovaná a dúfa, že TOTO LETO si ju ten zadubenec konečne všimne - ale namiesto toho si ju všimne Jeremiah...

...a v nasledujúcich dvoch knihách autorka rozbalí taký šialený ľúbostný trojuholník, že až do konca nebudete vedieť, komu vlastne držať palce, alebo koho si Belly v závere vyberie.

Pre všetko, čo vám je na svete milé, nečakajte knihu, ktorá vám svojou hĺbkou a originalitou zmení pohľad na svet - čakajte romantiku. Čakajte trošku prihlúple postavy a ohňostroje pri každom bozku, ale v rozumnej a znesiteľnej miere. Ak máte radi Sarah Dessen a toto ste ešte nečítali, nechápem, kde ste sa flákate.

DO AKCIE: METALURG

Ak sa cez leto nemáte kedy flákať a knihy vezmete do rúk len ako po-robotové vypnutie, mám pre vás to pravé. Práve tak som čítala Metalurga a neľutujem ani minútu: nie je nič lepšie, ako hodiť sa totálne dolámaný na nejakú rovnú plochu a čítať o... superhrdinoch.

Pokiaľ sa vám náhodou podarilo posledný rok na tento blog nezablúdiť, Metalurg je ako Marvel film v písmenkách. Davidovo mesto ovládajú zlí superhrdinovia, na ktorých čele stojí neporaziteľný Metalurg. David je jediný človek na svete, ktorý vie, že Metalurg slabosť má, a tak sa zhodou okolností ocitne uprostred odbojovej skupiny, ktorá plánuje superhrdinov zvrhnúť.

A to je to, prečo to bude TO PRAVÉ. Vypnúť mozog a sledovať množstvo naháňačiek, supersíl, plánovania prevratu (a ďalších naháňačok, keď ich pri tom plánovaní niekto načapá) je presne to, čo po ťažkom dni potrebujete.


RE-READING: DENNÍK PRINCEZNEJ

Nie, fakt, zamyslite sa nad tým. Predstavte si ten pocit. Ako ste to čítali prvý raz a držali Mii palce, aby sa Josh Richter rozišiel s Lanou Weinbergovou a konečne si ju všimol. Máte to? No nebolo to TAK STRAŠNE DÁVNO, čo ste to čítali?

Spomeňte si na všetky tie momenty:
- milión popkultúrnych referencií, ktoré ste nikdy nechápali
- Michael, ktorý tam krúži v pár nenápadných scénach v pozadí nevediac, aká budúcnosť ho s Miou čaká
- Lilly, Tina, Boris a chalan, čo vyberá kukuricu z čili
- odporná grandmere, písanie v limuzíne a lekcie etikety
- zoznamy najsexy chalanov, medzi ktorými nájdete priateľa doktorky Quinnovej a Leonarda DiCapria

Už máte tú správnu náladu?

4 komentáre:

 1. Simona chcem, po výplate si ho kúpim! Red Rising vyzerá dobre, fakt si ma naň nalákala a ani tá Uganda nevyzerá zle. Vlastne si ju nutne musím prečítať, lebo ma to s tou Ugandou fakt rozosmialo! A Denníky a Metalurg :3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Akože ja som Denniky čítala...pred mesiacom ? :D Ale rada dám na tvoju radu a dám si ho znova ! :D a znova ! :D A znova ! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mara - a ja že už na Denníky nikto ani nemyslí, a aha :D *palce hore* :D

  Kika - jooop, Simoooon pls, čo najskôr a čo najrýchlejšie :3

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nelákajte ma tu na Denníky, teraz mám na ten re-reading vážne chuť!:D Len kde mám zobrať čas na toľko kníh?:D Ale jedného dňa...

  Inak, Red Rising znie super.:) Leto som si náhodou plánovala pred pár rokmi prečítať kvôli tebe, ale akosi to nikdy nevyšlo.:D (Nie som si istá, či som ti to stihlo na zraze povedať.:D)
  S Metalurgom úplne súhlasím.:D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates