7. 8. 2015

5x MINIRECENZIA: edícia Nie tak dávna historická fikcia

Nakopilo sa medzi prečítanými knihami: historická fikcia o dvadsiatom storočí!

Sydney Taylor: séria All-of-a-Kind Family
Pamätáte si na tie knihy a lá Anna zo Zeleného domu? Ako je najväčší poklad každého dievčaťa nejaká ligotavá drobnosť, na každé šaty patrí naškrobená zástera a vyobliekať sa kvôli chlapcom znamená dať si do vlasov mašľu?

Ó áno, vitajte v rokoch 1912-1918 a spoznajte chudobnú židovskú rodinku: krásna Ella je zamilovaná, Henny obliala čajom nové šaty, Sarah stratila knihu z knižnice, Charlotte naskočila do vlaku bez lístka a najmladšia Gertie sa chcela predviesť, ako dobre pozná hodiny, ibaže potom ju pani učiteľka poslala von zistiť presný čas a ona teraz bezradne stojí pred ciferníkom a nevie z neho nič odčítať...

Toto sú problémy, ktoré sestry trápia celú sériu. Každá kapitola v knihe je akoby minipoviedka, v ktorej sa jedna starosť objaví, vyrieši a uzavrie. Niektoré sú lepšie, niektoré horšie, ale ako celok? Aaaaaw. Ak máte radi detské knihy a chcete si vychutnať tú atmosféru na prelome storočí, neváhajte.

Mimochodom, ak chcete vedieť, ako Henny tú čajovú škvrnu odstránila... tak v čaji vyvarila celé šaty. Hnedá je predsa v móde, nie?

Makiia Lucier: A Death-Struck Year
Ešte včera bola sedemnásťročná Cleo školáčka, ktorej jedinou starosťou je blížiaci sa test z latinčiny. DNES dorazila do Portlandu španielska chrípka. Je rok 1918, Cleo odchádza z internátu a doma pocíti pri pohľade na výzvu z Červeného kríža volanie: musí tým ľuďom pomôcť.

Z Cleo sa stane sestrička a FUJ. A Death-Struck Year je tristostranová sebareflexia na tému ako som rada, že moja kariéra neobsahuje ľudské vnútornosti. Na Cleo sa valí toľko špiny, smradu a umierania, že hrdinku obdivujete už len za to, že to celú knihu vydrží. Presvedčivá atmosféra: 100 bodov.

Z textu veľmi rýchlo vycítite, že autorka veľa skúseností ešte nemá, ale aspoň sa snaží. Chýba mu iskra, vďaka ktorej si poviete "wau, tá žena má talent!", ale na druhú stranu sa aspoň všetko pekne odsýpa, udalosti nasledujú svižne jedna za druhou a ani neviete ako, ste v knihe v polovici. Je to totiž jedna z tých kníh, na ktoré si na konci roka možno nespomeniete, ale keď ju budete čítať, užijete si ju. Naviac - tá téma! Kedy naposledy ste čítali niečo podobné?

Martha Brockenbrough: The Game of Love and Death
Rok 1937. Henry uvidí Floru. Flora uvidí Henryho. Instalove Osud ako hrom. Život. Smrť. Nový Romeo a Júlia. Antonius a Kleopatra. Vážne? Lebo ani nie.

Akokoľvek sa vám pokúsim príbeh opísať, bude to oveľa zaujímavejšie než je realita, takže to skrátim na to podstatné. Flora je chudobná. Henry je bohatý. Pekný nápad, napíšeme to do anotácie. Flora je černoška. Henry je beloch. Tiež pekný nápad, ale farba pleti vlastne láske v ceste nestojí, takže to nepotrebujeme tiež. Mocný Život ich láske napomáha, mocná Smrť ju chce prekaziť. Že fantastický nápad? Tak to ste vyhrali jackpot, v jednej kapitole to zaváži!

Schválne. Henryho a Floru si Život a Smrť vyvolili ako nových hráčov do hry, ktorú hrajú od počiatku sveta: ak ich láska prekoná všetky prekážky, vyhrá Život a milenci prežijú; ak nie, vyhrá Smrť a obaja zahynú. DOKONALÝ nápad.
Povedala som vám, že opísaný bude vyzerať strašne zaujímavo.

Vráťte sa ešte raz k odseku vyššie. Ak si nalistujete v slovníku slovo nemastné-neslané, malo by byť v poznámke napísané The Game of Love and Death. Vážne neviem povedať, čo presne sa v tej knihe 350 strán dialo, ale nejaký veľký príbeh lásky to teda nebol. Hrdinovia sa prakticky ani nevidia a keď sa im už predsa len podarí stretnúť, tak všetky tie ohromné "prekážky" prestanú existovať a och Flora, och Henry.

Pre mňa to napokon bolo len "och, konečne koniec".

Suzy Zail: Alexander Altmann A10567
Štrnásťročný Alexander sa počas druhej svetovej vojny dostane s celou rodinou do Osvienčimu. Rodina je okamžite rozdelená, Alex klame o svojom veku, spoznáva odsúdených z Česka a Poľska a všetká dráma a emócie, ktoré tam mohli byť...

...tam nie sú. Ak predchádzajúcu knihu nájdete pri "nemastnom-neslanom", túto nájdete pri "premrhanom potenciáli".

Alexander je priradený ako pomocník k jazdeckému oddielu a krotí krutým Nemcom kone. Odstrihnite z knihy začiatok a o nejakej vojne alebo tábore nepadne ani slovo. Alexandrovi je smutno? Ide ku koňom. Alexander je hladný? Ide ku koňom. Alexandrovi ide o život? No, aspoň zomrie pri koňoch...

Toto mohla byť taká bomba a je z toho takééé niiič! Dojímavý príbeh o chlapcovi, pre ktorého sa kone stanú útekom z krutej reality... (šlo by, keby tam nejaká krutá realita opísaná je) Nespravodlivé osudy nevinných ľudí za druhej svetovej vojny... (šlo by, ale zase nemáme tie osudy) Chlapec a jeho koník... (to je asi najbližšie, ale nekazí tú idylku ten koncentrák?) Skrátka, škoda. Nemusí byť každá kniha o vojne citový doják, ale aspoň niečo zaujímavé by práve tejto bodlo.

Todd Strasser: Fallout
Kubánska raketová kríza sa skončila. Jadrovou vojnou. Píše sa október 1962 a Scott uprostred noci beží do atómového krytu doma na záhrade. Panika kam sa pozrieš, mama padá a udiera si hlavu, do krytu sa tlačia susedia a dvere sa nedajú zavrieť...

A zrazu strih do minulosti. Je leto a najväčší Scottov problém je, s ktorým s chlapcom z ulice sa má kamarátiť.

Kapitoly z bunkru sa striedajú s flashbackmi do minulosti a trvá dobrú polovicu knihy, kým si na to zvyknete. Lebo sakra - ja chcem čítať o ponorkovej chorobe vyhladovaných ľudí, nie o kradnutí koláčov škaredej susede!

Ale ako sa napokon flashbacky približujú začiatku knihy a v "súčasnosti" dochádzajú ľuďom v bunkri nervy, nahodí kniha úplne brutálne tempo a dočítate ani neviete ako. Čo ak im dôjdu potraviny? Čo ak to niekto nevydrží a vyjde von? Čo ak tam všetci umrú?

Reálne je všetko a možnosť, že sa to naozaj stane, je desivá. Fallout je celkom krátka kniha a ak máte radi "čo by bolo keby" knihy alebo fandíte jadrovému post-apu, nič nepokazíte.

2 komentáre:

  1. The Game of Love and Death sklamala celkom aj mňa, pretože nápad sa mi zdal originálny, opísané to znie určite lepšie ako to, čo je skutočne v knihe, čo je veľká škoda :/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mňa strašne, ozaj som sa na to tešila, hlavne na to historické obdobie, lebo z medzivojnovej Ameriky som ešte nečítala asi nič - a naaaah, tak nič :D Škoda.

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates