4. 10. 2015

5x MINIRECENZIA: edícia 5 odtieňov modrej


Modrá je dobrá! povedala som si a keď tie knihy nejdú už zgrupiť inak, ako kritérium to nebude mať chybu.

Kody Keplinger: LOL
Hrdinka a dvaja chalani. Jeden dokonalý, druhý neandertálec. Hrdinka si začne cez internet písať s dokonalým chlapcom, všetko je úžasné, motýliky v bruchu, pozvanie na prom, etc etc... a potom vysvitne, že dokonalý chalan nemá o jej mailoch ani potuchy. Hrdinka si celý čas písala s tým druhým. Ktorý ju tajne miluje a nevedel, ako jej to povedať. The End. Ugh.

...no ale čo tak spraviť hrdinku z toho nenávideného chalana? Sonny si raz z konta svojej najlepšej kamarátky vystrelí z chlapca, ktorého v reále nenávidí. Ibaže jedna správa sa zvrtne v celonočný chat a ráno si Sonny uvedomí, že Ryder je vlastne celkom fajn. Problém? Ryder si myslí, že si píše so Sonninou kamarátkou. A Sonny nemôže ani vystáť. Ako to dopadne? Veď už viete.

Nová kniha Kody Keplinger má krásnu obálku, ale mizerné hodnotenia. Teda som čakala niečo fakt strašné, ale zrazu pozriem na percentomer a tam hľa, 55%. Kodine knihy možno už nie sú také jedinečné ako kedysi, ale áno, stále sa čítajú sakramentsky dobre.

Doteraz nechápem veľa vecí: prečo sa vlastne do seba hrdinovia zamilovali (romantická chémia 0 bodov), prečo hrdinka toho chalana tak naťahuje (logika 0 bodov) alebo prečo sa tam musia vo vedľajších rolách objaviť hrdinovia zo všetkých autorkiných diel... ale prepáčim to všetko, pretože sa to aspoň nehralo na nič viac, ako sa od začiatku tvárilo - jednoduchá romantická jednohubka. Kody Keplinger, kedy vydáš niečo ďalšie?

Sarah Strohmeyer: Smart Girls Get What They Want
Gigi a jej najlepšie kamarátky Bea a Neerja kašlú na stredoškolské intrigy a namiesto slintania za chalanmi sa radšej doma učia. Ale čím viac sa blíži výška, tým viac ich začína trápiť otázka... nezmeškali sme niečo?

Keď je Gigi obvinená z podvádzania na teste a jej univerzitná kariéra je možno v ruinách, rozhodnú sa dievčatá začať si strednú konečne užívať: Gigi začne kandidovať do školského parlamentu, Bea sa prihlási do lyžiarskeho družstva a Neerja začne hrať divadlo.

Neviem, kde som spravila chybu, keď som čakala, že sa príbeh bude venovať všetkým trom, pretože hrdinkou je LEN Gigi a z divadelnej a lyžiarskej kariéry je v knihe len štipka.

Čo dostanete naozaj? Och, Will. Will je taký úžasný. Will sa prisťahoval z veľkomesta a nemôže sa rovnať s miestnymi zadubencami. Špeciálne s tým idiotom Mikom, ktorý odo mňa na teste opisoval a ja mám všetky tie problémy, pretože nie je možné, aby bol Mike rovnako inteligentný ako ja...

Smart Girls Get What They Want by bola oveľa zaujímavejšia kniha, keby v nej naozaj šlo o tie "smart girls" a nie o ľúbostné trampoty obyčajnej tuctovej hrdinky. Pár prestrihov na Gigine kamarátky a Giginu biednu politickú kariéru ju pre mňa zdvihlo do lepšieho priemeru, ale inak to nie je niečo, o čom by ste odo mňa ešte niekedy počuli.

Colleen Hooverová: Odvrátená tvár lásky
New Adult, svieti na prvom mieste v Goodreads tagoch, a to je asi to jediné newadultné, čo na Odvrátenej tvári lásky je. Áno, chápeme sa, nikto presne nevie, čo New Adult je, ale keby strategicky vymažete tú jednu vetu, kde hrdinka hovorí, že ešte chodí na výšku, bol by to úplne obyčajný román pre dospelých.

Hrdinka sa volá Tate. Chalan, z ktorého jej hormóny robia v tele cirkus, Miles. Miles je sexy, Tate je nezadaná, prečo nemať sex. Raz. Dvakrát. Trikrát. Od polovice knihy až po koniec nepretržite. Prečo nemať dva uhly pohľadu? Prečo nemať flashbacky na minulosť a temné tajomstvo, ktoré so sebou Miles nosí?

Je až nefér, ako skvelo Colleen Hooverová momentálne píše, keď sú "jazvy z minulosti" zase jediná vec, s ktorou vie prísť. Pokiaľ na tragických dojákoch neulietate, skončí pre vás zábava v momente, ako po 100 stranách hrdinovia konečne vlezú do postele a dovtedy fantastické sexuálne napätie smutne opadne.

Ak už ale chceme volať Odvrátenú tvár lásky newadultkou, je to stále jedna z lepších, na ktoré narazíte. Colleen Hooverová je na vrchole, medzi postavami to správne iskrí a nejaký dej je naozaj to jediné, čo vážne chýba. Snáď v ďalšej knihe.

Jennifer Estep: Cold Burn of Magic
Lila žije zo dňa na deň. Bojuje. Kradne. Oháňa sa mečom, magickým nadaním a akože drsnými poznámkami, ktoré tak nejako zázračne pôsobia na všetkých okrem vás. Preto mi je záhadou, že namiesto toho, aby ju niekto poriadne vyfackal, si ju najmocnejšia žena v meste najme ako osobnú strážkyňu pre mladého a náramne sexy synáčka...

Pretože Lila akoby vypadla z myšlienkových pochodov spred troch-štyroch rokov, že Bella Swanová fuj, že hrdinka musí byť silná, a že aby bola strašne bad-ass, TAK JEJ DÁME MEČ. Že jej osobnosť je rovnako plytká a pochybná, to nás už trápiť nemusí, lebo má meč, omg, má meč, je taká kick-ass! Vlastne Lila akoby vypadla z tých kníh úplne: zabijácka hrdinka, nejaké to paranormálne prostredie, sexy-oh-tak-nekonečne-sexy chalan a boj o život v závere. Nič viac.

Cold Burn of Magic na mňa po celý čas pôsobilo, akoby autorka dostala objednávku so zoznamom vecí, ktoré v "YA knihe nutne musia byť", a nemala záujem pridávať si žiadnu prácu naviac. Sme v roku 2015 a máme tu kopu príbehov, čo sa predháňajú s originálnejšími svetmi a prepracovanejšími hrdinkami... tak si spravte láskavosť a nepridávajte si do TBR práve tento. 

Alex Morel: Prežiť
...a predstavte si, v knihe je vyše 10 strán - no fakt nekecám, 10 strán! - ktoré nie sú zhrnuté v anotácii! Čiže ak chcete dohnať Goodreads Challenge, šups do kníhkupectva, prečítať anotáciu a potom nalistovať epilóg...

Jane letí na prázdniny z psychiatrickej liečebne vyzbrojená liekmi a skazonosným plánom: počas letu odíde na toaletu a predávkuje sa. Keď sa lietadlo dotkne zeme, Jane nebude medzi živými.

Čo sa ale nestane? Lietadlo sa zeme dotkne - a mŕtvi sú takmer všetci, len nie Jane. Lietadlo havarovalo niekde uprostred zasnežených hôr a v Jane namiesto samovražedných sklonov kopne pud života: prežiť prežiť prežiť.

Prežívať s výbavou z havarovaného lietadla sa nedá dlho (ani keď vás hreje láska k inému preživšiemu nešťastníkovi) a tak si môžete na konci roka Prežiť prečítať aj celé. 200 strán sa odsýpa prekvapivo rýchlo, príbeh nezabieha nikam mimo hlavnú líniu a pokiaľ chcete, zhrniete ho pár holými vetami. To bohužiaľ znamená aj toľko, že kým stihnete hrdinov poriadne spoznať, máte pred sebou koniec, a je vám vlastne úplne jedno, ako sa to s nimi chystá dopadnúť.

Veľmi sa popravde čudujem, čo na Prežiť niekoho zaujalo natoľko, že tu máme slovenský preklad. Nie je zlé. Má zaujímavý nápad. Číta sa rýchlo. Ale je také krátke, že skončí skôr, ako si k nemu stihnete vytvoriť nejaký vzťah - či už dobrý, alebo zlý.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates