14. 2. 2016

7 kníh O LÁSKE, ktoré NIE SÚ ROMANTICKÉ!

Áno, chcela som vám pôvodne odporučiť moje obľúbené zamilované contemporary. Ale... čo tak nie? Čo tak knihe, ktoré stále o láske sú... ale... inak?

Láska medzi priateľkami
CODE NAME VERITY & ROSE UNDER FIRE


Urobím článok o knihách o neromantickej láske, povedala som si. Code Name Verity! Čo iné si môžem predstaviť ako moju obľúbenú neromantickú knihu? 

Code Name Verity je o láske najlepších kamarátok počas druhej svetovej vojny: "Verity" je armádna špiónka a Maddie pilotka. Na jednej z misií však Verity padne do zajatia a kým ju Nemci popravia, má možnosť odhaliť všetky armádne tajomstvá. Namiesto toho však Verity začne písať o Maddie a pokiaľ od knihy vyslovene nepožadujete, aby bola nadupanou akčnou jazdou, a dokážete oceniť aj pomalé rozprávanie, je to príbeh pre vás. 

Rose Under Fire je potom samostatný príbeh ďalšej armádnej pilotky, Američanky Rose, ktorá sa ocitne v nemeckom pracovnom tábore, a nadviaže rovnako silné priateľstvá s ostatnými spoluväzenkyňami. Silné, dojímavé, nezabudnuteľné - a bez "povinnej" romantickej lásky. Odporúčam. 

Láska medzi členmi rodiny
DANDELION CLOCKS & VIOLET INK

 

Rebecca Westcott je môj OBJAV ROKA. Vo februári. Obe knižky sú middle-grade, ale ani pri jednej by vás to nemalo zastaviť.

Dandelion Clocks je o jedenásťročnej Liv, s ktorou začína plieskať puberta, a jej rodina skrátka NECHÁPE, že AJ ONA musí mať konečne prepichnuté uši! A akoby nestačilo, že jej brat je psychicky chorý, jedného dňa sa Liv dozvie niečo, čo jej život navždy zmení...

Vo Violet Ink máme znova niečo podobné - keby jedenásťročná Izzy mohla, dá si na stenu namiesto celebrít plagát staršej sestry Alex. Nech sa dialo čokoľvek, Alex tu vždy pre Izzy bola. Až doteraz - pretože Alex sa zrazu začne správať veľmi, veľmi čudne...

Zámerne vám toho nepoviem viac, lebo toto je presne ten typ knihy, čo si vychutnáte úplne najviac, keď o ňom viete čo najmenej. Každopádne vás čaká toto: kvalitný text, hrdinky s veľkým vnútorným vývojom, tragédie brané s úctou a bez citového vydierania a hromada, hromada lásky k rodičom a súrodencom.

Láska medzi súrodencami
BLACK HEART BLUE & SEE YOU AT HARRY'S

 
A nie TAKÁ láska ako Zakázaná láska!

V Black Heart Blue si prečítate o dvojčatách - z ktorých jedno už nežije. Hephzi je mŕtva, jej sestra Rebecca žije a v tichosti trpí pokrytectvo, s ktorým rodičia smrť sestry prijímajú. Sestry boli totiž doma týrané. Hephzi mala možnosť z domu odísť, a Rebecca vie, prečo je mŕtva... 
Vy sa to dozvedáte zo striedavého uhla pohľadu z času pred a po Hephzinej smrti, a je to SILA. Ozajstný skrytý poklad.

O See You at Harry's som vám hovorila nedávno, ale poviem vám o ňom znovu, pretože je super. A keďže to možno máte ešte v nedávnej pamäti - hlavná hrdinka Fern má 12 a každý z jej súrodencov má "dôležitejšie" problémy než ona, šikanovanie v škole, prichádzajúcu dospelosť... - takže Fern sa cíti veľmi stratená. A potom sa stane niečo, čo všetky problémy odsunie na vedľajšiu koľaj... pretože jeden z jej súrodencov Ferninou vinou zomrie. Čaká vás tragédia, veľa sĺz, boľavého srdca a... nezabudnuteľný zážitok - opäť o súrodeneckej láske.

Láska medzi... hračkou a jej majiteľmi
EDUARD A JEHO ZÁZRAČNÁ CESTA


Nie. Vážne. Nesmejte sa. Ja som túto knihu orevala že až strach. Na školskej chodbe. Príbeh hračky. Lebo Eduard je... nafúkaná hračka, ktorá si neuvedomuje, aké má šťastie - a tak osud zariadi, aby padla cez palubu a prešla si celou radou majiteľov, z ktorých každý ju naučí niečo o čom, aké má šťastie, že ju ľudia ľúbia. Jup. Kniha o láske hračky a jej majiteľov. Viete si predstaviť na Valentína niečo lepšie?

2 komentáre:

  1. Blach hear blue zaujalo...asi nie je este sk cz preklad, ze?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ešte nie, ale tajne dúfam, že si to niekto všimne a časom bude :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates