19. 5. 2016

4x MINIRECENZIA: edícia Očakávané novinky, ktorým to tak trochu nevyšlo

Lucy Keatingová: Zavri oči a snívaj
Max je... úžasný. Max je taký dokonalý. Max je jedinečný. Whoa... Max! Max! Max!

Max má jedinú chybu: je vysnívaný. Alici sa o ňom sníva každú jednu noc. O úžasnom Maxovi. Ktorý ju vodí po historických pamiatkách, vyvádza pubertálne blázniviny... a ktorý je úžasný. Taký úžasný. Och.

A potom Alice zaparkuje v novej škole a hľa, Max. Živý, zdravý, z mäsa a kostí, s milou priateľkou a nulovým záujmom o novú spolužiačku. Och, the tragedy. Och, úžasný Max. Nikdy som síce nejako spomedzi riadkov nevyčítala, ČO je na ňom sakra také dokonalé, ale to nevadí. Keď to tvrdí hrdinka každých pár strán, musí to byť pravda.

Alice sa napriek tomu nevzdáva a je odhodlaná zistiť, čo mali jej sny o úžasnom Maxovi znamenať. Ju čaká napínavé dobrodružstvo a honba za pravdou. Čo čaká vás... čo čaká vás závisí na vašej schopnosti uveriť hromade šibnutých blábolov o vedeckej manipulácii podvedomia, Maxovej úžasnosti, osamelej slzy kotúľajúcej sa dole hrdinkinym lícom, akčným naháňačkám ako zo zlých amerických filmov alebo scéne, kde si to dvaja teen hrdinovia suverénne nakráčajú do supertajného a superchráneného vedeckého laboratória, vojdú do riaditeľovej kancelárie, prehrabú sa mu v stolíku a narazia na presne tie tajné materiály, ktoré potrebujú - a btw, keď ich ten riaditeľ prichytí, pozve ich na čaj. Alebo tak nejako. Keď na túto scénu došlo, túžila som už len jediné: mať túto knihu čo najskôr za sebou. Smutné na tom je, že to bolo už niekde okolo konca prvej tretiny.

Eric Lindstrom: Not If I See You First
Strany 1-100: Hrdinka spomína, ako sa rozišla so Scottom.
Strany 100-200: Hrdina premýšľa o Scottovi. Začne chodiť s Jasonom.
Strany 200-300: Hrdinka chodí s Jasonom. Je jej ľúto, že sa rozišla so Scottom.
Strany 300-400: Hrdinka prestane chodiť s Jasonom. Začne ale chodiť so Scottom?

Sorry. Tu sa fakt inak nedá. Not If I See You First na vás behom prvých 30 strán vyblafne také množstvo potenciálu: hrdinka je čerstvo osirelá, žije pod jednou strechou s neobľúbenou sesternicou a má po autonehode doživotne poškodené očné nervy tak, že už nikdy nebude vidieť. Aspoň za toto autorovi pomyselne zdvíham palec, že nikdy nezabudnete na to, že je hrdinka hendikepovaná, ale... ale viete, čo sa tam 400 strán rieši?

Chalani. On ma nemiluje. Ten druhý ma má rád. Pôjdem s nim von. Ale hm, ono to nefunguje. Ja vlastne stále myslím na toho prvého. Hm. Ale on ma nemiluje. Alebo žeby? Nie. Pôjdem radšej von s tým druhým. A celý čas budem premýšľať, ako získať späť toho prvého.

Nemám vám čo povedať viac. Len to, že keď toto niekto kúpi na preklad, bude preto, lebo autor je "nový John Green, Rainbow Rowell a Gayle Forman prinášajúci strhujúcu emočnú jazdu plnú nečakaných prekvapení a odhalení o zmysle života vo chvíľach, keď sa zdá všetko stratené".

Ja na rozdiel od reklamy otvorene sľubujem, že jediné, čo bude pri tejto knihe stratené, bude vás čas.

Estelle Laure: This Raging Light (This Raging Light #1)
Zaprvé, akákoľvek anotácia tejto knihy, ktorú si prečítate, je úplný bullshit. Všetky sa vám budú snažiť nahovoriť niečo také akože má sedemnásťročná Lucille hromadu problémov - otca v blázinci, matku stratenú nevedno kam, kopec nezaplatených účtov a mladšiu sestru, na ktorú je tu zrazu sama. Ale poviem to takto. BULLSHIT.

Chcete knihu, ktorá je NAOZAJ o tom, ako hrdinka zo strachu pred decákom tají, že sú jej rodičia z noci na ráno preč? Don't You Dare Read This, Mrs. Dunphrey (-minirecenzia-). Pretože This Raging Light je... o tom úžasnom Digbym, ktorý je taký úžasný, a tak úžasne mi začne pomáhať, keď tú domácnosť sama nezvládam, a ach Digby, taký úžasný. Veď to je vlastne úplne v pohode, že musím v osemnástich z brigády platiť za celý dom.

Sklamanie z odfláknutého príbehu na úkor lásky bokom, o zlé o tejto knihe stále nekončí. Zhruba v polovici dôjdu autorke nápady a zrazu máte pocit, že čítate FAKT ZLÚ telenovelu plnú vzťahových drám a plakania v nemocnici. Čím bližšie ku koncu, tým väčšie utrpenie táto kniha je. A keď je mojím najobľúbenejším zážitkom z knihy to, že konečne skončila... uuuh... nope. Viac neprosím.

Julie Murphy: Dumplin'
Will je tučná a nemá s tým problém. Nemá problém obliecť si plavky alebo objednať si jedlo, na aké má chuť. Je zdravá, cíti sa fajn a má svoje telo rada. Žiaden problém.

Jediný, kto s jej telom problém má, je jej matka, v mladosti slávna kráľovná krásy, ktorá každý pohľad na Will sprevádza komentárom o tom, ako by jej dcéra mala schudnúť. Willin pohár trpezlivosti pretečie v momente, keď sa v mestečku začne chystať ďalší ročník súťaže krásy, ktorému jej matka predsedá. A v pravidlách sa predsa nikde nepíše, že súťažiaca nesmie mať nadváhu, no nie?

Bohužiaľ, aj Dumplin' doplatilo na nepotrebnú romantickú drámu (miluje ma - nemiluje ma - je tu ten druhý - miluje ma? - koho vlastne milujem ja?), pri ktorej v duchu na hrdinku kričíte, aby nebola blbá a konečne pochopila, ktorý z tých dvoch chalanov je na prvý pohľad zlato a ktorý hajzel... potom na nekonečné varenie z vody, keď autorke po 100 stranách dôjdu nápady a stále sa nejako potrebuje preplahočiť ku finále... ale oveľa horšie je, že aj tu autorka úplne zabudne na CELÚ TÚ SKVELÚ MYŠLIENKU a z postupu súťažou krásy ostane len pár krátkych scén, ktoré sú na 400-stranovej knihe to úplne najlepšie. Inak? Dosť nuda.

Will a jej prístup k vlastnému telu je super - nedôjde na žiadne klišé premeny ani zázračné chudnutia - ale proste som od toho čakala viac. Viac scén, ktoré ma presvedčia, že hrdinka nie je tučná len preto, aby na knihu padlo viac pozornosti v štýle, že je to inovatívne a nezvyčajné... a že ak už to má byť kniha o "body positivity", nebude sa hrdinka vysmievať z dievčat, ktoré sú buď štíhlejšie alebo tučnejšie ako ona, lebo jop, potom tá pozitívna správa o nadváhe ide celkom dokelu. Rovnako, ako keď ústrednú líniu nahradí prebytočná romantika - a tak je pre mňa Dumplin' knihou, ktorej sa proste len dostalo viac hypu, ako by sa normálne malo.

2 komentáre:

  1. Práve toto na YA knihách nenávidím. Za každú cenu prepchané romantikou, ktorú osoba do toľkej miery ovplývajúca cynizmom ako ja jednoducho nepochopí. Vďaka za varovanie, po týchto knihách nikdy nesiahnem.
    Tvoj blog sa mi páči, dám ti odber.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Áno, preto sa snažím hľadať také knihy, kde sa autorky nezamotajú do nejakej svojej predstavy dokonalého vzťahu a dotiahnú dokonca tému, ktorú sľubovali, bez zbytočných odbočiek... Ďakujem za odber :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates