27. 8. 2016

John Boyne, druhá svetová vojna a dvaja zvláštni chlapci


Mám s Chlapcom v pásikavom pyžame toľko príhod, že neviem, ktorú vybrať, takže vám poviem o tej poslednej. Pamätáte na Knižnú šifru? A viete, čo mi zobralo nervov úplne najviac? Ten väzeň rovno v strede. Áno. Ten väzeň

Pregooglila som celý internet, pospomínala na všetky knihy o väzňoch, aké kedy vyšli, vyskúšala tri milióny titulov, a NIČ. Bodaj by našlo. Keď podľa názvu môj "väzeň" ešte nedosiahol trestnoprávnu zodpovednosť a tá sexy rovnošata je len obyčajné pyžamo. 

Chlapec v pásikavom pyžame
Zdieľam s anotáciou prvého chlapca názor, že čím menej o knihe viete, tým lepšie pre vás. Bruno má deväť rokov a musí sa presťahovať. Jeho nový domov sa mu nepáči. Ani ten plot za ním nie. A keď už sme pri tom, ani Fujrerove fúziky.

Čaká vás 170 strán a zhruba 5 a pol postavy. Jeden škaredý dom a jeden rok, ktorý v ňom Bruno prežije. V podstate si nad tú knihu niekam sadnete a prečítate na jedno posedenie, pretože je to krátka a svižná novelka s NE-U-VE-RI-TEĽ-NÝM spádom. Autor vraj prvý draft napísal za dva dni.

Spomínam si na ten veľký hype, ked som Chlapca v pásikavom pyžame videla VŠADE - od knižnách blogov až po nedeľných čitateľov na Facebooku, ktorí mi pravidelne spamovali feed tým, aké srdcervúce a bolestivé a kruté čítanie to je. Nah, povedala som si, a nah, poviem aj teraz. Prečo?

Lebo "predávať" mi knihu tým, aká je srdcervúca, je najhoršia stratégia ever. (Schválne, kedy vás naposledy dojalo niečo, o čom vás iný človek ubezpečoval, že pri tom vyplakal kýbel sĺz? Priznajte sa sa, cynici.) Preto vám o Chlapcovi v pásikavom pyžame poviem niečo iné: je skvelo napísaný, má fantastickú - studenú, mokrú, zablatenú a zatachnutú - atmosféru a záver s nečakaným zvratom. Je to skvelá jednohubka na jeden večer, keď sa chcete zabaliť do deky a stráviť kvalitný čas nad kvalitnou knihou. Nemôžem inak než odporúčať. 

Chlapec na vrchole hory
Už po prvej kapitole zistíte, že tentoraz čítate niečo TOTÁLNE odlišné. Hlavný hrdinca Pierrot sa najprv narodí v Paríži, prežije si tam detstvo, osirie, ocitne sa v sirotinci... A AŽ POTOM sa naštartuje to, čo anotácia sľubuje. Nechápte to tak, že by ste sa dovtedy nudili. Ale tak, že tento chlapec je oveľa dlhší, širší a epickejší.

Ako teda vraví anotácia, okolnosti Pierrota dovedú ako príbuzného miestnej gazdinej na horské sídlo Adolfa Hitlera a začína fascinujúce, desivé a mrazivé vymývanie detských mozgov. Tá uniforma od Führera je taká krásna. Tá porážka, ktorú Nemecko v prvej svetovej vojne utrpelo, taká nespravodlivá. Prečo sa máme hanbiť za to, že sme Nemcami? Prečo tie krásne ideály ľudia nechápu?

Chlapca v pásikavom pyžame a Chlapca na vrchole hory nemusíte čítať spolu. Vyberte si jednu. Ak chcete niečo svižné, úderné, jednohubkové a fantasticky vypointované, choďte po chlapcovi v pyžame. Ak naopak chcete recht historickú fikciu - s vedľajšími líniami, prepracovanými postavami, širším spektrom a vývojom postáv - siahnite po tomto. Už na pohľad spoznáte, že je horský chlapec o niečo hrubší - ale to preto, že si príbeh dáva na čas, zarýva sa vám pod kožu, buduje napätie a zanechá vo vás veľmi nepríjemný pocit.

S najväčšou pravdepodobnosťou vám však poviem jedno: ktorúkoľvek knihu si prečítate, budete chcieť aj tú druhú. Viem, že sa obe knihy tvária tak "umelecky vážne", ale akonáhle sa začítate do veľmi vydareného obsahu, uletia akékoľvek predsudky von oknom. A len tak na okraj, obe knihy majú v slovenčine VÝBORNÝ preklad.

Prichádzam s rozprávaním o Chlapcovi v pásikavom pyžame roky po jeho prvom slovenskom vydaní, keď ho už zrejme mnohí z vás máte za sebou, takže ak sa vám páčil, odkazujem toto: prečítajte si aj Chlapca na vrchole hory, bude sa vám páčiť úplne rovnako. A ak ste doteraz nečítali ani jedného, napravte to. Takéto inteligentné, pútavé a dobre napísané príbehy nenájdete len tak na každom rohu.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates