22. 1. 2017

Hviezdna šou pre série, ktoré som minulý rok dočítala

Minulý rok som nečítala extrémne veľa noviniek - zato som doklepla pár slušne rozbehnutých sérií. Ak ste teda napríklad zaseknutí po prvom diele niektorej z nich, vitajte pri článku o tom, ktoré z nich stojí za to dočítať.

Článok s jemnou chuťou spoilerov na úrovni toho, čo sa dočítate v anotáciách.

CENA ZA BEH NA DLHÚ TRAŤ
CAMP CONFIDENTIAL
Camp Confidential prinášal potešenie a dobrú náladu aj tento rok, keď som si 150-200 stranové knižky dávkovala jednu po druhej vždy, keď bolo treba vysedávať u doktora alebo pri cestovaní. Sluchátka do uší (odfiltrovať deti/dôchodcov) a poďho - príbehy z letného tábora sú presne to, čo človek potrebuje. 

Nevídané je, že si 25-dielna séria udržala rovnakú kvalitu až do konca. Áno, niektoré diely sú také kolísavé, ale každé leto ide stále o niečo nové a iné - hrdinky sa na jeden deň stanú šéfkami tábora a spackajú, čo môžu… na dva týždne dorazí prezidentova dcéra… neobľúbené dievča predstiera, že jej brat je hviezda reality show… 

Toľko dobrých nápadov sa skrátka len tak nevidí a keďže majú knihy sympatických 200 strán, netreba okolo nich napchávať nudnú vatu. Milé, letné, zábavné - absolútne neľutujem ani jednu časť. 

CENA ZA SÉRIU NA HOJDAČKE
GIRL ONLINE


Smutné, že druhú časť nečítalo zďaleka toľko ľudí ako jednotku - pretože sa v nej autorka odvážila vybehnúť z nekonečnej plejády zamilovaných klišé a nechať hrdinku pochopiť hrozitánsku vec: že jej životná láska má iba 18 a - wait for it - CHYBY. Girl Online na turné ma nadchlo. Nie ako kniha roka, ale pokrokom smerom k realite. Ktorý som od romantického fluffu fakt nečakala.

Tretia (a zatiaľ záverečná) časť - Sólo pre Girl Online - mala po konci dvojky pripravenú pôdu pod nohami, ktorá si priam pýtala, aby do nej autorka zapichla tabuľu s oznamom "prvá láska z pätnástich nepotrvá do konca života". Škoda, nestalo sa - a klišé romantika ako z filmu bola zase raz lákavejšia. Škoda dvojnásobne, lebo do tónu, aký tretia časť udáva, naozaj nezapadla.

Girl Online je teda taká "hojdačková" - raz hore, raz dole. Na druhú stranu, jedna vec, čo je hore vždy, je slovenský preklad, vďaka ktorému pridáte na hodnotení o hviezdičku viac ako pri strohej a kŕčovitej angličtine.

CENA ZA NÁDEJE ROZDUPANÉ NA PRACH
GRAND TOUR


S touto sériou to šlo dolu vodou tak veľmi, že nemám slov. Iba nariekanie za strateným potenciálom.

Prvý diel? Ooo. Cora, chudobná farmárka, sa náhle stane dedičkou rozprávkového bohatstva. Nasleduje cesta po Európe, honosné večere, maškarné plesy, romantické tance. Zakázaná náklonnosť k chudobnému sprievodcovi a rodiace sa city k bohatému šľachticovi.

Ale druhý a tretí diel sú stále dookola o tom istom: Coru chce niekto uniesť a niekto iný ju beží zachrániť. Autorka netuší, čo si počať s ľúbostným trojuholníkom, a tak postupne znenávidíte úplne všetkých: chlapov preto, že sa nevedia do kože zmestiť a robia zo seba idiotov - a hrdinku preto, že sa na nich nevykašle na oboch. Ughr!

CENA ZA NAJVIAC ODVECI KONIEC EVER
ZOM-B


Posledný diel má na Goodreads 324 hodnotení a ľudia, vy neviete, o čo prichádzate. Akože, nie, nemusíte to čítať, tá séria nie je bohviečo - priveľa postáv, priveľa odbočiek, niektoré diely úplne ale úúúplne že o ničom. Malé bezvýznamné plus smerom k autorovi za to, že si to zrejme uvedomil tiež - lebo na začiatku každej knihy dostanete niekoľkostranové "v minulých častiach ste videli čítali", aby ste sa v tom nestratili úplne.

Ale aby sme prešli k pointe - v sérii ide o to, že sa dve strany doťahujú o dve skúmavky: v jednej je vírus smrteľný pre ľudí, v druhej pre zombíkov. Hrdinovia chcú pozabíjať zombie, záporáci ľudí. Jednoduché.

A viete, čo sa stane na posledných pár stranách? Tie vírusy sa vypustia oba a celá planéta vykape. Všetci. Okrem hrdinky, ktorú tie príšerky z obálky piatej časti o 1000 rokov neskôr so slovami "Ahoj mami!" prebudia po spánku v stázovom poli do svojej utopistickej spoločnosti. 

Proste... áno, človek čaká masaker, a umieranie, a obety, a smrť, a veľké finále... a ja vlastne nemám slov. Teda, mám. Mohla som niečo podobné po časti, v ktorej hrdinke pri mučení zatĺkli do hlavy klince a ona ich tam potom niekoľko kníh nosila, asi čakať.

CENA ZA POZORUHODNÉ POKRAČOVANIE
THE TESTING

Je to nečakané, ale vrcholom tejto série bol prekliaty prostredný diel. Prvý sa totiž nedá opísať inak než "Hry o život bez kúska logiky" a tretí trpí známym syndrómom nedomyslených trilógií - ale druhý je pecka. Taká dobrá, že by zvyšok série ani nepotrebovala.

Keď sa totiž deti na konci jednotky vynoria z arény, čaká ich vytúžená výhra: štúdium na univerzite. Škola im neustále pripravuje psychicky náročné testy, ktoré ich majú preveriť v každodenných situáciach alebo na smrteľne nebezpečných "branných cvičeniach" v prírode.

A tento každodenný život je skrátka omnoho zaujímavejší ako nejaké vládne sprisahania a rebélia proti systému, ktorá čaká v záverečnej časti. Prostredný diel je skrátka v rámci ústredného príbehu čistá vata - ale sakra, tá "vata" je v porovnaní s tým príbehom stonásobne viac premyslená a pútavejšia.

CENA ZA NAJVIAC PREVINILÝCH TRBLIETOK
THE SECRET DIAMOND SISTERS


Už si ani nepamätám, čo mi to napadlo, keď som sa rozhodla čítať prvú časť - iba to, že som si to hriešne užila. A druhý diel, keď príde jednej z hrdiniek zaspievať na narodeninovú oslavu Perry Myles z One Connection ešte viac.

Táto séria je presne to, čo potrebujete po dlhom a náročnom dni na upokojenie nervov: ružový sladký fluff. Plný klišé, predvídateľných scenárov a stokrát omletých zápletiek... ktorý však dostala do rúk autorka, ktorá sa ho nesnaží predať ako niečo vrcholne originálne, ale ako slušne napísaný odpočinok.

Preto škoda, že jej v tretej časti došli nápady a väčšina knihy sa točí okolo jedného problému. Škoda - lebo keby si séria udržala úroveň prvých dvoch častí, nevadilo by mi ešte pár dielov naviac. Na druhú stranu, aspoň plus pre autorku za to, že všetko uzavrela predtým, než by sa z ružového fluffu stal nečitateľný brak - a podsunula dostatok zaujímavých vedľajších postáv na prípadný spin-off. A ak autorka načerpá nové sily a niečo napíše znovu, budem prvá v rade, kto bude čítať.

2 komentáre:

 1. Hm, taky bych potřebovala dočítat série, než jen rozečítat nové. :D Ale když na to tak koukám, loni jsem přečetla Grishu i Six of Crows, také celé Reckoners od Sandersona, dočetla jsem Měsíční kroniky a mít Throne of Glass poslední díl už venku, tak mám za sebou i tu sérii. :D Jenže minimálně jednou tolik nových sérií jsem rozečetla. :D
  Klobouk dolů za těch 25 dílů. :D Jako asi u toho pomáhá ten fakt, že jsou ty díly tak krátké, ale stejně si nedovedu představit, že bych sama měla výdrž u něčeho zůstat tak dlouho. :D
  Jé, ten Grand Tour mě mrzí! Pamatuji si, jak jsi to chválila a říkala jsem si, že bych si to přečetla. Tak teď se do toho asi radši ani nebudu pouštět. :/
  Tak jo, na ty knížky od Michelle Madow se musím někdy podívat, občas podobný typ přesně potřebuji, jop. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mesačné kroniky som nestihla dočítať! Och, hanba mi, tak mám tú sériu rada a nie a nie dočítať :D
  Veľmi pri 25-dielnych sériach pomáha, ak sú stále dobré, to sa potom číta samo :D A Grand Tour ma vážne mrzí, mala som v administrácii blogu rozpísaný článok o skrytých pokladoch na GR a písala som práve o tom... tak... zbohom článok... :D Michelle veľmi odporúčam, na odreagovanie je to to najlepšie, čo nájdeš :P

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates