10. 3. 2017

Jay Asher: Mŕtve dievča neklame


Ahojte, chlapci a dievčatá. Tu je Hannah Bakerová. Živá a vysielajúca stereo.

Žiadne ďalšie vystúpenia. Žiadne opakovania. 
A tentokrát naozaj žiaden prídavok.

Dúfam, že ste pripravení, lebo sa vám práve chystám vyrozprávať príbeh svojho života. Presnejšie, prečo môj život skončil. 

13 hlúpych maličkostí
Že Hannah Bakerová spáchala samovraždu vedia všetci - prečo to spravila, nevie nikto. Claya jej smrť mrzí možno trošku viac než ostatných - Hannah sa mu páčila a keby dostal príležitosť, rád by ju pozval von. Škoda, že už nedostane.

Nejaký čas po jej smrti mu však doma pristane krabica plná magnetofónových pások... z ktorých sa ozve Hannah. Čo páska, to "list" jednému z ľudí, ktorí Hannah dohnali k samovražde. Vypočuť si musíte všetky. Všetky ich musíte poslať ďalej. Inak niekto - niekto, kto vás sleduje - obsah zverejní. A o tom, že Hannah zomrela aj kvôli vám, sa dozvie úplne každý.

Ale... Clay si nespomína, že by Hannah niekedy ublížil. Dostali sa k nemu kazety omylom? Viní ho Hannah za to, že niečo neurobil? Alebo spravil niečo malé, čo preňho neznamenalo nič, ale Hannah to zasiahlo oveľa viac?

Práve toto bolo to, čo ma na knihe dostalo najviac: vedela som, že tá kniha existuje, že v nej mŕtve dievča rozpráva o príčinách svojej smrti na kazetách... ale nevedela som, že bude Hannah viniť konkrétnych ľudí. Predstavte si, že môžete niekomu nenávidenému povedať všetko, čo si o ňom myslíte - a ten človek vám nebude oponovať, vypočuje si vás až do konca a nemá vám to ako vrátiť. Vy tu už predsa nebudete.

1 mŕtva dievčina
Hannah a jej obžaloby sú sila. Vôbec nie pre obsah, ale pre ten pomstychtivý tón, ktorý kniha nahodí: Hannah je nádherne zatrpknutá - alebo otravne sebecká, záleží na uhle pohľadu. Mŕtve dievča neklame je veľmi známa kniha a toto bola jedna z vecí, ktorú som si pamätala z mnohých recenzií: Hannah je strašne nesympatická a namiesto toho, aby ju človek ľutoval, ju začne nenávidieť.

Mám za sebou množstvo kníh o samovraždách a Mŕtve dievča neklame je veľmi iná kniha. Možno preto, že vyšla už v roku 2007, dávno pred tým, než nám autori začali hrať na city s romantickými depresiami - a ktoré sa vám naviac snažia nahovoriť, že ak chcete niekto spáchať samovraždu, musí sa mu stať jedine niečo vážne zlé, čo otrasie celým jeho svetom.

Zrazu je tu Hannah, ktorá je "len" nešťastná, lebo ju niekto "len" plesol po zadku alebo "len" v škole ohovoril, a podľa mnohých ľudí sa s tým, že ju ľudia nerešpektujú, nepočúvajú a neveria jej, mala proste vyrovnať, lebo sú to bežné veci. A ona za to ešte viní ľudí - no hanba. Hannahine dôvody vás ani nešokujú, ani nezasiahnu ako niečo napínavé a tragické, lebo knihe nejde o to hrať sa na hollywoodsky trhák. Namiesto toho jej ide niečo iné: atmosféru a vybranie si pointy, ktorá sedí najviac vám.

1 jedinečná kniha
Mŕtve dievča neklame je veľmi iná kniha, ako tie, na ktoré ste z posledných rokov zvyknutí, pretože je také "prízemné" ako sa len dá. Clay Hannahine pásky zoberie, túla sa s nimi po meste, počúva. A zmyslom knihy nie je ochkať nad originalitou každého dôvodu, ale zamyslieť sa práve nad tým, prečo sú také nepodstatné. Je to ako presný opak toho, čo by ste čakali. Nečudujem sa, že sa ľuďom niekedy nepáči.

Ale chcela by som, aby takýchto kníh vychádzalo viac: kníh, ktoré sú priamočiare a surové, ich hrdinovia sa vám nesnažia zapáčiť, čítajú sa jedným dychom a zanechajú vo vás pocit prázdna. Mám dosť ukvákaných hrdiniek a ich prehnane tragických osudov - chcem viac tohto. Každodenných problémov, obyčajného života, tých len, nad ktorými mávneme rukou. Rozčítala som knihu niekedy večer a takmer v tú noc nešla spať. Mŕtve dievča neklame je skvelé, prinúti vás zapremýšľať a bude jedna z tých kníh, na ktoré len tak nezabudnete.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates