16. 4. 2017

Leigh Bardugo: dilógia Vrania šestka


Ja a autorkina séria Griša máme taký hore-dole vzťah: prvý diel podľa mňa nevyužil všetok potenciál, druhý sa mi páčil fakt dosť, a tretí nebol taký epický, ako by sa na koniec série patrilo. 

Premýšľala som o tom a dospela k tomuto záveru: autorka má potenciál, ale epický príbeh o záchrane sveta bol ďaleko na jej sily. Zrejme preto sa mi najviac páčila "výplň" v strede, pretože autorku nič netlačilo do veľkolepých scén, mohla sa venovať atmosfére a postavám. A bolo to v konečnom dôsledku oveľa lepšie.

A viete čo? Autori, ktorí pri svojom debutovom počine pochopia, v čom spočívajú ich silné a slabé stránky, sú tá najlepšia vec na svete.

Vkladáme do vás nádej, pán Brekker. Ak zlyháte, zaplatí za to celý svet.“
„Och, bude to ešte horšie, Van Eck. Ak zlyhám, nezaplatíte mi.“

Vrania šestka je príbeh o lúpeži. Kaz, člen pouličného gangu, dostane ponuku, aká sa neodmieta: vlámať sa do najstráženejšej pevnosti na svete a ukradnúť vedca, ktorý omylom vyvinul nebezpečnú drogu.

Ak raz čarodejníci - známi aj ako griše - túto drogu okúsia, ich sily niekoľkonásobne vzrastú. Griše, ktoré vedeli ovládať vodu, sa zrazu vedia premeniť na hmlu. Griše, ktoré vedia pracovať s kovmi, zrazu dokážu vytvárať zlato. A čo budú vedieť griše, ktoré sa špecializujú na manipuláciu s ľudským telom... Vedec aj droga sú zatiaľ tajomstvo. Kaz Brekker sa má postarať o to, aby to tak ostalo.

Ale hoci je Kaz prešibaný bastard, vie, že na to nebude stačiť sám - takže zavolá ďalších miestnych stroskotancov. Inej je nadaná akrobatka, ktorú stále prenasleduje jej otroctvo v nevestinci. Griša Nina a lovec gríš Matthias majú spoločnú minulosť - a nie klasicky romantickú. Jesper je nepolepšiteľný gambler, ktorého ku Kazovi ťahá niečo viac ako spoločná kariéra v pouličnom gangu. A mladý Wylan k celej partičke na prvý pohľad žiadnym spôsobom nepatrí.

Ak majú však členovia tejto skupiny na prvý pohľad niečo spoločné, je to iba to, že sú úplne iní. Každý má však istý skrytý talent, vďaka ktorému je pre misiu potrebný... a minulosť, ktorá pred vami postupne začne vychádzať na povrch. Čas sa míňa a šestica nie je jediná, kto sa pokúša vedca ukradnúť. Ale pevnosť tvorí jedno brnenie na druhom - a prekážky sa sypú a sypú.

Matthias si pri predstave spúšte, ktorú majú tieto pochybné tvory v pláne vyvolať v hlavnom meste jeho krajiny, zaboril hlavu do dlaní.
„Je to jeden väzeň, Helvar,“ podotkol Kaz.
„A most,“ pridal sa Wylan nápomocne.
„A všetko, čo budeme musieť vyhodiť do vzduchu medzi tým,“ dodal Jesper.

V prvej časti vás teda čaká 5 uhlov pohľadu, čo síce znie takto na papieri ako zbytočný chaos, ale v skutočnosti sú hrdinovia v priebehu knihy takmer neustále spolu a autorka mení uhol pohľadu skôr preto, aby vám akciu opísal ten človek, z ktorého perspektívy bude najzaujímavejšia. Po Griši vravím jediné: neuveriteľné. Leigh Bardugo sa naozaj niečo naučila - v tomto prípade nezaťažovať vás tonami zbytočností, ktoré tam sú len preto, aby tam proste boli.

Celá Vrania šestka je napísaná s obrovskou chuťou a iskrou, akoby sa autorka rozbehla a nikdy nepotrebovala zapremýšľať o tom, čo sa má stať ďalej. To je samozrejme blbosť, lebo autorka má celú vlámačku krásne premyslenú, vie hodiť postavám pod nohy prekážky a celú misiu zabaliť v BOMBASTICKOM finále. Ľudia sa občas sťažujú, že je začiatok trochu rozťahaný, ale keď sa na konci obzriete späť, zistíte, že ste sa vďaka nemu vlastne mali čas zoznámiť s postavami, aby ste si potom v druhej polovici nerušene užili, ako krásne sa s nimi autorka hrá.

Kráľovstvo podvodníkov je o 100 strán dlhšie a nezaškodilo by mu trochu preškrtať, ale nevadí. Rozprávanie funguje podobne ako v jednotke - prvú polovicu sa riešia spomienky na minulosť postáv, dopĺňajú sa detaily, ktoré autorka v prvej časti vynechala, partička kuje pikle a žehlí prúser, ktorý si narobila.

Ibaže namiesto toho, aby hrdinovia útok plánovali, chce tentoraz niekto dostať na kolená ich, partia skáče z jednej šlamastiky do druhej a naozaj máte pocit, že situácia nemá východisko - a potom autorka zase začne ich nepriateľom nakladať pomocou pravidiel ich vlastnej hry. Finále dvojky už nie je také plné výbuchov, ale je vtipné, plné hlášok a vlastne je dobré, že sa autorka neopakuje. Koniec je celkom uzavretý a aj keď Leigh Bardugo vraví, že so svetom ešte neskončila, práve táto séria by pokračovanie mať nemala.

Dilógia teda nie je vyslovene jeden príbeh rozdelený do dvoch častí, ale dva menšie príbehy zastrešené jedným väčším. Ak sa vám prvá časť nebude páčiť, do druhej sa nutne púšťať nemusíte.

Jesper si natiahol dlhé nohy. „Takže musíme odomknúť, zbaviť reťazí a vyhodiť von šesť väzňov, zaujať ich miesta a nejakým spôsobom voz znova zamknúť s tým, aby stráže ani zvyšní väzni netušili, koľká bije?“
„Presne tak.“
„Ešte nejaké nemožné kúsky, ktoré máme predviesť?“
Kazovi na perách zahral náznak úsmevu. „Spíšem vám zoznam.“

A ako je to teda vlastne s touto sériou a Grišou? Bojíte sa, že vám niečo ujde, ak si najprv neprečítate Grišu? Nebojte sa. Dokonca si myslím, že si Grišu viac užijete, ak ju budete čítať AŽ po tomto, pretože vo Vranej šestke sa dočítate o fungovaní celého sveta, zatiaľ čo Griša vás celú knihu drží na jednom mieste - a keď sa do nej ponoríte so širšími vedomosťami, užijete si odkazy na okolité krajiny a kultúry oveľa viac.

Nehovoriac o tom, že je Vrania šestka proste originálnejšia, lepšie napísaná a menej naivná. Hrdinovia majú 16-17, ale mohli by mať pokojne aj o desať rokov viac a na príbehu by sa nič nezmenilo, pretože sú mentálne aj skúsenosťami ďaleko vopred. V podstate vám neváham sériu odporučiť, aj keď YA nečítate. Len ignorujte ten čisto papierový vek a ste v suchu.

Proste som nadšená. Vrania šestka nie je dokonalá, ale je brutálne zábavná. Konečne dobrá fantasy, kde nejde o osud kráľovstiev a vyvolených bojovníkov - naopak, autorka si pár týchto trópov požičia a medzi riadkami vysmeje. Postavy sú skvelé a každá má svoj jedinečný hlas. A príbeh je premyslený, autorka sa nespolieha na prvoplánové riešenia a hrdinovia si každý úspech musia zaslúžiť. Ak bude v tomto duchu pokračovať Leigh Bardugo ďalej, rysuje sa pred nami jeden z najlepších fantasy svetov, aké momentálne v YA nájdete. 

2 komentáre:

  1. Ach, táto dilógia vyzerá ako splnený sen. Len sa obávam toho, že po tomto budem mať na Grishu privysoké nároky a už ju nikdy neprečítam :D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja som mala celý čas pri čítaní takú iracionálnu chuť ísť si celú Grišu kúpiť v nejakých pekných zberateľských edíciách, lebo keď toto je také dobré, nemôže byť Griša taká tragédia... jednoducho som skoro zabudla na všetko, čo sa mi tam nepáčilo :D Ale každopádne, pokiaľ autorka neohlási nejakú novú sériu, čo na Grišu priamo naväzuje, nejaká tragédia z toho nebude :D

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates