24. 5. 2017

5x MINIRECENZIA: edícia Neznáme vykopávky zakysnuté v administrácii


Vikki Wakefield: All I Ever Wanter
Austrálske knihy, čo ja s vami? Je to austrálska mentalita? Mala som len šťastie na samé podobné diela? Pretože mám pocit, že vám ide len o jedno: hrdinovia žijú svoj nudný život a nepáči sa im to.

To je celou pointou tejto knihy. Jemina má 16. Neznáša svoje mesto. Chce odcestovať preč. Nemôže, pretože má len 16. Austrálska kniha ako vyšitá: pod slovom dej si predstavuje melancholické rozhovory s každým naokolo, kto je naopak veľmi spokojný.

Stále som preto uprostred hľadania austrálskej knihy, ktorá mi ponúkne túto pochmúrnu všednosť bez toho, aby som sa ňou prehrýzala ako chlpatou dekou, pretože autorka nie je taká dobrá, aby stvorila niečo z ničoho.Cindy L. Rodriguez: When Reason Breaks
Volajú sa Emily Davisová, Emily Delgadová a Emily Dickinsonová - a jedna z nich sa o 8 mesiacov zabije.

Keďže Emily Dickinsonovú môžeme vylúčiť, pozrime sa na prvé dve, ktoré sedia v školskej lavici a analyzujú jej básne. Ani jedna z nich nemá bohvieakú osobnosť (nedajbože, aby ste na prvý pohľad spoznali, ktoré z kapitol vám rozpráva ktorá), ale časom nejaké tie detaily pozbierate: jedna z nich žije dramatický život a nerozumie si matkou, druhá je na prvý pohľad dokonalá a bezproblémová.

...no ktorá z nich to asi len bude? Okrem slabého štýlu je toto najväčší problém, ktorý When Reason Breaks má: ak ste už čítali aspoň dve psychologicky ladené knihy, všetky spisovateľské triky, ktoré si na vás autorka prichystala, prekuknete už na začiatku. Prirátajte ku tomu to, že vás akože "dramatický" a tragický život postáv vôbec nezaujíma... a venujte svoj čas radšej niečomu inému.

J. Nelle Patrick: Tsarina
Píše sa rok 1917 a Natalyii, snúbenici cároviča Alexandra, je zverené obrovské tajomstvo: cársku rodinu ochraňuje mágia skrytá vo Fabergého vajíčku. Alexandrovi sa vďaka kúzlu zahojí každé zranenie - čo je, ak máte hemofíliu, náramne super.

Natalya má jedinú úlohu: nikomu o vajíčku nepovedať.
Čo si myslíte, že Natalya o 20 strán neskôr urobí?

Rasputinovi nasledovníci sú odhodlaní vajíčko získať za každú cenu. Ale ako sa dostanete do tajného trezoru uprostred najstráženejšieho ruského paláca? SPRÁVNE. Vyprovokujete revolúciu. Ktorú? Obe. Autorka si trochu pomixovala historické fakty a vytvorila množstvo situácií, čo sa v daný čas a na danom mieste nikdy nestali. A hoci tomu obyčajne nikdy nefandím - koľkokrát si pri historickej fikcii poviete "wow, som zvedavá, ako to dopadne"? Stať sa môže čokoľvek a je to super.

Natalya sa z noci na ráno ocitá v Rusku, ktoré pri myšlienkach na šľachtu chytá amok, a ak chce všetko napraviť, musí si švihnúť. Takže hrdinka celú knihu niečo robí, behá z miesta na miesto, bojí sa, uteká, vzdoruje. Celkom sa bavíte a prestanete si všímať pomerne kostrbatý štýl a sem-tam nejaké to klišé. Jedinou naozaj veľkou slabinou je, že sa všetko točí len a len okolo vajíčka a dej je šialene priamočiary, ale ak nepotrebujete nič komplexnejšie a máte chuť na oddychovku z revolučného Ruska, prečo nie.

Caela Carter: My Best Friend, Maybe
Prečítate si anotáciu a očakávate toto: Colette a Sadie boli kedysi najlepšie kamarátky. Veci sa trochu naštrbili a dievčatá sa niekoľko rokov nerozprávajú - a potom zrazu Sadie navrhne, aby s ňou Colette šla na svadbu do Grécka. Sadie má však tajomstvo, ktoré všetko navždy zmení...

Ale viete, čo dostanete? Hlavná hrdinka Colette je zakomplexovaná malá fňukanda, ktorá sa nedokáže preniesť cez to, že s ňou Sadie raz nešla na milkshake. That's it. A v pozadí veľká svetová láska k sexy chalanovi podaná ako učebnicový príklad vzťahu, ktorý sa o dva mesiace rozpadne.

Akákoľvek kniha, kde je hlavná zápletka založená na nedorozumení a nedostatku komunikácie, zvykne byť pre mňa utrpením. Kniha, ktorá je založená na nedorozumení o takej banalite... nemám slov. Uvedomujem si, že to zrejme mal byť príbeh o tom, ako sa priateľstvo dvoch dievčat rozpadá a znova dáva dokopy - ale vážne, milkshake aféra zatieni všetko ostatné.

Lisa Schroeder: All We Have Is Now
Milujem Lisu Schroeder. Jej veršované knihy mi otvorili úžasný svet prózy vo veršoch a jej Falling For You pre mňa bolo jednou z najlepších kníh roka 2013. Čo bol dobrý výkon, keďže som tú knihu čítala hneď po vydaní v januári.

The Bridge from Me to You, ktorý vyšiel medzi týmito dvoma, som zmeškala, a tak neviem, čo sa stalo - či šla kvalita dolu postupne, alebo je All We Have Is Now len fakt veľký krok vedľa. Pretože táto kniha je otrasná.

Príbeh je smiešne jednoduchý: zase raz sa na Zem rúti asteroid a ľudstvu ostáva posledných pár hodín života. Emerson a jej kamarát Vince vyrazia do ulíc a rozhodnú sa ľuďom, ktorých stretnú, plniť priania.

Nedostavilo sa ani žiadne teplo pri srdiečku, ani hlboký smútok z konca sveta. Nedostavilo sa nič. Možno trošku úľava, keď tento prázdny a bezduchý príbeh skončil. Klišé, nekonečné prázdne dialógy, nevydarené hranie na city... a hrozná, hrozná nuda. Lisa Schroeder... si to naozaj ty?

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates