4. 6. 2017

Jen Wilde: Queens of Geek


Kamaráti Charlie, Taylor a Jamie (dve dievčatá a chlapec) si plnia veľký sen: prichádzajú na con. Charlie, slávna vloggerka a čerstvo aj hviezda akčného filmu, ako hosť. Taylor a Jamie sa idú zabaviť s ňou, užiť si geeky atmosféru a možno stretnúť J. K. Rowlingovú, Skylar Atkinsovú, autorku Taylorinej obľúbenej série.

Ibaže len čo trojica na con dorazí, veci sa začnú kaziť. Charlie s hrôzou zistí, že s ňou na prezentáciách bude sedieť jej ex-frajer, s ktorým vo filme stvárnili ústrednú dvojicu. Charlie je slávna, ich vzťah bol po celý čas vo svetle reflektorov, neskončil sa dobre a Charlie svojho bývalého nechce ani vidieť.

Pre autistku Taylor je zase con veľkou výzvou, ako ďalej posunúť hranice toho, čo zvládne. Ak sa so Skylar - svojim idolom a hviezdou - stretne, dokáže zo seba vykoktať pár slov a nechať si podpísať knihu, môže si dať nabudúce vyššiu métu. Skylar však z autogramiády odíde predčasne a Taylor je zdrvená.

Queens of Geek je v skutočnosti romantická kniha s dvoma veľmi odlišnými hrdinkami, ich prístupom k vzťahom a s rôznymi problémami, ktorým čelia. Nejde v nej o žiadnu veľkú drámu, nemá okrem vzťahov žiaden príbeh. Len čo sa dostanete za prvých 30 strán - zhruba to, čo som opísala na začiatku - rieši sa až do konca len romantika.

Je to trošku škoda, lebo ten základ, na ktorom všetko stojí, je super - hlavne v kapitolách vloggerky Charlie, ktorú jej bývalý podviedol a ona čelí obrovskému tlaku, aby ho vzala na milosť. Charlie je ale tak trochu zamilovaná do inej slávnej vloggerky, ktorá sa tiež na cone zjaví, ibaže Charlie čaká hromada proma k jej filmu, voľný čas jej žerú autogramiády a interview, bývalý si nedá a nedá pokoj uštipačnými poznámkami... Áno, táto línia by celú knihu utiahla aj sama. Stačilo by ísť viac do hĺbky.

Príbeh Charlie mi očividne sadol viac. Taylor, ktorá je pri tele, trpí úzkostnými záchvatmi a rozhodne sa prekonať a zúčastniť sa cosplay súťaže (všetci tí ľudia, čo ma budú sledovať!), pričom je dievčina ešte aj tajne zamilovaná do najlepšieho kamaráta, mi prišla "len" ako slušná variácia príbehu, ktorý som videla už mnohokrát. Na druhú stranu je vidieť, že doňho autorka vložila množstvo vlastných zážitkov, Taylorine pocity sú úžasne autentické a na celok ako taký nemôžem povedať nič vyslovene zlé.

Nebudem romantickej knihe vyčítať, že je ružová a romantická a nejde do takej vážnosti, ako by som si želala. Autorka ale mohla viac zapracovať na kostrbatých a umelých motivačných príhovorov, ktoré hrdinky občas majú. Charlie je bisexuálka a nejedna z konverzácií o jej identite sa odvíja veta po vede ako príspevok z tumblru. Taylor je tučná a má množstvo myšlienok o tom, ako svoje telo miluje - myšlienok, ktoré sú také štylisticky komplikované, že sú hodiny zvažovania každého jedného slova priam vidieť. Keď sa raz ponoríte do príbehu, kde sú identity oboch hrdiniek tak plynulo zapracované, pôsobia tie pasáže ako päsť na oko.

Ale okrem toho? Ak máte chuť na vážnu romantiku s bisexuálkou v hlavnej úlohe - choďte do toho. Ak máte chuť na milú romantiku s hanblivou hrdinkou s nadváhou - choďte do toho tiež. Dalo by sa na nej veľa zlepšiť? Iste. Ale na rozdiel od mnohých iných kníh Queens of Geek nefláka príbeh a postavy s vedomím, že však naberie body za diverzitu, je dobre napísaná a obe hrdinky majú svoj vlastný a výrazný hlas. A tak sa mi to páči.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates