4. 9. 2017

Heather Demetrios: Bad RomanceSummer a Gavin sa rozchádzajú! Bože. Summer je blbá, alebo čo? Gavin je SUPER: milý, slušne vychovaný a neskutočne talentovaný. Ten typ chalana, čo teraz brnká v kúte na gitare, ale raz bude na štadiónoch vypredávať koncerty.

Summer vraví, že je to preto, lebo s ňou Gavin chcel tráviť priveľa času. Ale ak by ste mali chlapca ako Gavin, prečo by ste s ním nechceli tráviť čas? Prečo by ste nechodili na jeho koncerty? Prečo by ste odmietli pozvanie na romantickú večeru? Summer si vážne nevážila, čo mala. Koza.

Ale Gavin je vďaka tomu opäť single - a konečne si všimne šedú myšku, Grace. Ktorá takmer do roka a do dňa pochopí, že dať Gavinovi kopačky bola tá najodvážnejšia vec, akú kedy Summer v živote urobila.

Bad Romance je jedna z tých kníh v štýle Why We Broke Up, kde hrdinka po rozchode rekapituluje nevydarený vzťah a všíma si náznaky toho, prečo sa v konečnom dôsledku pokazil.

Gavin je totiž všetko, po čom Grace kedy túžila. Ľúbi ju. Vypočuje jej sťažnosti na rodičov, ktorí ju využívajú ako lacnú pracovnú silu. Predstaví svojej rodine, ktorá ju od začiatku berie ako milovanú dcéru. Zloží jej romantickú pieseň, vezme ju na super rande.

Nie je ťažké sa do Gavina zamilovať - pre vás ani pre Grace. Ak vám niekto zmenil život k lepšiemu len tým, že existuje, dokážete prehliadnuť pár nedostatkov. Prepáčite hádku. Vzdáte sa vysnenej výšky, aby ste mohli byť spolu. Dáte si pozor na to, aby ste nikdy neostali sama v spoločnosti iného chlapca, lebo viete, že Gavin sa bude hnevať...

Grace sa postupne ocitá v príšerne toxickom vzťahu a najlepšie na tom je, že ju stále chápete. Nebudete s ňou súhlasiť - ale autorke sa vážne podarilo vystihnúť, ako sa hrdinka postupne prepadáva do veľmi zlého a nezdravého vzťahu, ako si nedá dohovoriť, ako je zamilovaná a ignoruje veci, ktoré sú pre všetkých ostatných veľké červené POZOR.

Prvá polovica ma chytila a nepustila - autorka má veľmi dobrý štýl a na mnohých miestach mi svojou ľahkosťou a melodickosťou pripomínal knihy vo veršoch. V druhej polovici sa to trochu stratí, príbeh graduje a Grace už len prakticky rieši, ako sa s Gavinom nedokáže rozísť, ale aj tak sa kniha ako celok stále číta fantasticky.

Bad Romance je čítanie pre vás, ak máte radi ťažké témy, ktoré v svete sladkých romancí so šťastným koncom nemajú také veľké pokrytie a namiesto akcie za akciou oceníte množstvo detailov z bežného života. Je to drsná kniha, ktorú možno miestami budete musieť odložiť - ak viete, že čítať o násilí, emocionálnej manipulácii a pocitoch bezmocnosti nie je pre vás, nečítajte ju vôbec.

Príbeh je podľa autorky sčasti autobiografický a možno to je dôvod, prečo je taký uveriteľný. Obyčajne totiž podobným knihám vyčítam, že hrdinovia trpia len "na efekt", aby vás autor šokoval - ale Bad Romance je osviežujúco úprimná, vyhýba sa mnohým klišé, nad ktorými pri "bestsellerových" knihách prevraciam očami a už teraz je rozhodne jednou z kníh, ktoré na mňa tento rok urobili najväčší dojem.

2 komentáre:

  1. Ani nevíš, jak ráda slyším i od tebe, že je tohle dobrá knížka! Už nějakou dobu ji mám vyhlédnutou, zaujala mě právě tím netypickým tématem. Teď vím, že bych si na ni měla udělat čas co nejdříve. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Veľmi sa mi páčil už len autorkin štýl sám o sebe, až tak, že istotne prečítam aj jej staršie knihy. Doteraz som ich nejako neregistrovala, ale mám pocit, že aj tam sa budú skrývať nejaké podobné netypické veci :)

      Odstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates