3. 1. 2018

Ramblingový občasník (10) - Môj rok 2017


Ďalší koniec roka a ďalšie bilancovanie - a na rozdiel od minulého mám k nemu aj čo povedať! Takže poďme na to.

TOP KNIHY ROKA
NOVINKY

Na začiatku roka som si dala záväzok prečítať čo najviac noviniek, ktoré v roku 2017 vyšli - či už debutové počiny alebo nové série známych autorov. Zmákla som ich niečo vyše 30 (+ pár, čo mám rozčítaných) a niekedy v priebehu januára by som rada napísala aj článok. Držte päste.

 

Dve, ktoré sa mi asi páčili úplne úplne najviac, sú All the Crooked Saints (recenzia) od Maggie Stiefvater, úlet do magického realizmu o rodine svätcov, ktorí pomáhajú ľuďom spoznať a prekonať temnotu vo svojom vnútri. Dostali ma originálne metafory a obrazotvorné rozprávanie - a hoci to nie je kniha pre každého, pre mňa je to najlepšie, čo autorka zatiaľ napísala. Vyjde aj v preklade.

They Both Die at the End je zase variácia na klasický jednodňový roadtrip príbeh s malým twistom - obaja hrdinovia vedia, že večer zomrú. Ak budete tie päste držať veľmi veľmi, možno dôjde aj na článok o všetkých autorových knihách, lebo Adam Silvera je mojou osobnou autorskou hviezdou a s každou knihou a kombinovaním jednoduchých zápletiek s nejakým nečakaným zvratom u mňa žiari viac a viac.


Rok 2017 bol silným rokom pre knihy o fanúšikoch a fandomoch a Geekerella bola jedna z najlepších - obyčajné dievča Ella v retellingu Popolušky nájde na povale starý cosplay po rodičoch a namiesto kráľovského plecu zamieri na con, kde zbalí herca, ktorý hrá vo filmovom remaku jej obľúbeného sci-fi seriálu vermírneho princa. Vtipné, skvelo napísané a pútavé - ak vám fandomy nie sú cudzie, must-read.

Bad Romance (recenzia) je to pravé pre vás, ak sa nebojíte temnejších tém a romantiky, ktorá romantická vlastne nie je. Hrdinka sa ocitne v extrémne toxickom vzťahu a celú knihu nevie, ako z neho von. Pútavé, skvelo napísané a mrazivo realistické - jednoznačne jeden z kúskov, ktoré by nemali zapadnúť prachom.

Nie som si istá, či na YA blog The Bear and the Nightingale patrí, pretože sa tak tretinu tvári ako historická fikcia pre dospelých. Ale prižmúrim oko, pretože tá kniha je FAKT DOBRÁ. Hlavná hrdinka v zasneženom stredovekom Rusku bráni malú dedinku pred zlom, čo sa prebúdza v lese, má to mrazivú atmosféru a skvelé postavy. A je to výborne, výborne napísané.

STARŠIE KÚSKY

  

Ari a Dante boli presne takí dobrí, ako som čakala - krásne všední a prekrásne napísaní, až som si búchala hlavu o stenu, prečo som tento kúsok o priateľstve, láske a lenivých letných dobrodružstvách nečítala skôr.

Challenger Deep (recenzia) naopak prekvapilo svojou hĺbkou (haha) - hlavný hrdina je hospitalizovaný v nemocnici a prostredníctvom metafor o plavbe na mori rozpráva o tom, ako bojuje s duševnou chorobou. Nie je to vôbec také ťažké, ako to znie, práve naopak. Veľmi veľmi veľmi vrelo odporúčam.

A napokon obrovský šok v podobe The Knife of Never Letting Go, ktorý je ÚPLNE iný ako Nessove ostatné knihy, a na jeden večer ma vrátil o pár rokov v čase do obdobia, keď fičali akčné príbehy, čo zhltnete na jedno sedenie, aj keď majú 500 strán.

OSTATNÉ

Priviedla som na svet tri knihy a overila fakt, že nezáleží na tom, koľkokrát niečo čítate - lebo v momente, keď chytíte hotový výtlačok a nevinne si v ňom zalistujete, OKAMŽITE NÁJDETE PREKLEP. Zároveň som si počas prvého roku rodenia kníh na vlastnej koži zažila, koľko vecí sa môže pri vydávaní pokaziť, a že keď niečo mešká... má to nejaký dôvod. Čiže, buďte trpezliví, asi toľko.

Nedávam si predsavzatia, že nasledujúci rok budem blogovať viac, lebo viem, že to nefunguje :D Dúfam, že sa mi podarí zverejniť aspoň ten spomínaný článok o najznámejších knihách roku 2017, prípadne pár recenzií na kúsky, ktoré si medzičasom rozchytali vydavateľstvá a vyjdu v preklade. Rada by som napísala niečo o knihách Kasie West, Adama Silveru, Davida Walliamsa a zábavnej hororovej sérii Red Eye, ktorou sa lúskam... ale uvidíme :D Držte palce!


3 komentáre:

 1. Ještě si přečti Last Night I Sang to the Monster, ať můžeš taky bouchat hlavou, žes to nečetla dřív! Nedávno jsem znovu četla Ariho a Danteho, ale tentokrát ve francouzském překladu - a velmi rychle jsem si při čtení uvědomila dvě věci: 1. že tomu nějak moc dobře rozumím a že je to tedy 2. napsané strašně jednoduchým jazykem. A přesto se mu povede do té knihy nacpat tolik úžasných a působivých myšlenek... Sáenz prostě umí.
  Pro mě je loňská top kniha Nesmrtelný příběh (Deathless) od Catherynne (protože všechny ostatní pravopisné varianty tohohle jména jsou nuda) M. Valente. U toho jsem zas já bouchala hlavou, že mi to kolik let stálo na polici. Doporučuju ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vždy som myslela, že je Sáenz nejaký mladík, čo napísal jednu-dve knihy, a potom som raz išla na GR a že bože, ten chlap je grafoman, a napísal TOĽKO kníh, čo moji známi čítajú, a ja som si to nikdy nevšimla, takže som si ich šla pozháňať a mienim sa do nich pustiť :D

   Odstrániť
 2. Děkuji za super tipy :), zaujala mě dobrá polovina knih, z nichž o většině jsem ani neslyšela. Nějak poslední rok či dva vůbec nestíhám sledovat knižní novinky. :D A pak se k nim dostávám až zpětně, když už největší vlna zájmu dávno opadla. :D
  Z tebou zmíněných jsem četla jen Aristotela a Danteho a ti se mi moc líbili a mám pocit, že jsem někde narazila i na Bear and the Nightingale, ale tehdy jsem knize nevěnovala moc pozornosti.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates