31. 1. 2018

Špekulatívna fikcia + LGBT = Adam Silvera


Máte radi zaujímavé nápady Patricka Nessa?
Vykresal vo vás Benjamin Alire Sáenz nečakané emócie?
Hell yes LGBT #ownvoice?

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, je to jasné. Prečítajte si niečo od Adama Silveru.

Prvú autorovu knihu som čítala tesne po vydaní a nespomínam si, že by sa okolo nej robilo veľké haló. O dva roky neskôr však autorovi vyšli s odstupom pár mesiacov dve ďalšie a ak YA čítate, určite ste si niekde všimli aspoň obálky. Mám rada, keď sa autor neopakuje, nepoužíva tisíckrát ošúchané klišé a každá jeho kniha je v niečom nová, ale zároveň si všetky udržiavajú dobrú kvalitu. A tento autor... spĺňa všetko.

Prvé stretnutie na mňa pritom až taký veľký dojem neurobilo. Vo svete More Happy Than Not poznanie o mozgu pokročilo natoľko, že si ľudia môžu nechať vymazať vybrané spomienky. Ak ste napríklad prežili nejakú traumatizujúcu udalosť a máte z toho mentálne problémy, doktor vás pošle na operáciu a vy na všetko zabudnete.

Aaron je obyčajný chalan, ktorému sa nedávno jedna trauma stala, ale snaží sa s ňou vyrovnať prirodzene. Takže Aaron chodí von, nájde si priateľku, baví sa s kamošmi a spozná nového chalana v meste, Thomasa.

Čítala som túto knihu úplne naslepo a prvých 100 strán pre mňa bolo také to klasické neurazí/nenadchne, pretože sa tam nič nedialo. Aaron si v istom bode uvedomí, že ho Thomas priťahuje, k svojej priateľke nič necíti a nechápe, ako je možné, že sa z neho zo dňa na deň stal gej. Sedela som nad tým a krútila hlavou, lebo sexuálna orientácia nie je vypínač, čo funguje len v polohách hetero/gej a nič viac.

Zhruba v polovici však príde nádherný zvrat, po ktorom som knihe všetko predtým odpustila: Aaron sa rozhodne, že nedokáže takto žiť, a dá si zmazať spomienky na to, že je gej. Ibaže vysvitne, že to už kedysi urobil - a keď sa teraz zamiloval do Thomasa, všetko sa vrátilo, lebo orientáciu operáciou nezmeníte.

V konečnom dôsledku som teda bola spokojná, ale ak ste si neprečítali spoiler, vidíte to aj sami - táto kniha pôsobí, že je prakticky o ničom. Prvý zaujímavý bod, na ktorý by som vás mohla nalákať, príde v polovici. More Happy Than Not odporúčam iba so slovami: "vydržte to, koniec stojí za to," čo nie je práve lákavé odporúčanie.

Takže sa radšej pozrite na knihy, ktoré sú zaujímavé od začiatku.

Vo svete They Both Die at the End existuje služba, ktorá vám dá po polnoci telefonicky vedieť, že v daný deň zomriete. Môžete obvolať všetkých známych, vybaviť pohreb, doriešiť posledné právne úkony... a stráviť zvyšok dňa pri najbližších.

Alebo, ak ste lúzer bez priateľov, stiahnete si apku, ktorá vám na posledný deň života nájde kamoša. Tak sa spoznajú Mateo a Rufus. Obaja si prežili zvláštny život. Obaja majú nedoriešené veci, ktoré chcú vybaviť. Ani jeden netuší, prečo by mal v daný deň zomrieť.

Chalani sa teda vydajú na roadtrip mestom, na ktorom sa spoznávajú, zabávajú a odhaľujú pred sebou detaily zo života. Pričom čakajú, že každú chvíľu zomrú. Neviem sa rozhodnúť, či je to morbídne alebo nie, lebo pri čítaní som to vôbec neriešila. Zaujímalo, ako zomrú. Alebo - zomrú vôbec? Nestane sa na konci nejaký zvrat, čo by ich zachránil?

Zo všetkých autorových kníh má táto chytila úplne najviac. Je písaná tým štýlom, že hrdina najprv na začiatku dostane telefonát a vy až postupne zisťujete, v akých okolnostiach sa nachádza, ako zareaguje jeho okolie a čo si o tom myslí on sám. Takže začnete čítať a zrazu ste v polovici. A keď už ste v polovici, musíte vedieť, ako to skončí. Prečítala som to za pár hodín a ak vám mám jednu z autorových kníh odporučiť, skúste túto.

History is All You Left Me som si nechala na záver, pretože je jediná kniha, kde nehrá úlohu žiaden mierne sci-fi element. Odohráva sa v dvoch líniách, minulosť a prítomnosť, ktoré oddeľuje smrť Griffinovho ex-priateľa.

Minulosť je ako vystrihnutá z Ari a Danteho - chalani zisťujú, že k sebe niečo cítia, príde na prvé bozky, prvý sex a všetko, čo prvá láska obnáša. Až po rozchod.

Prítomnosť začína na ex-priateľovom pohrebe, kam prišiel aj jeho nový priateľ. A Griffin brutálne žiarli - na všetko, čo ten chalan ukradol, čo si ex-priateľom v posledných mesiacoch jeho života prežil.

Táto kniha je teda taká "pocitovka" plná silných emócií. Zamilovanosť. Láska. Zlomené srdce. Osamelosť. Smrť. Smútok. Hnev. Oceňujem, keď nejaký autor pojme romantický príbeh z inej stránky ako je to klasické "dávame sa dokopy" a táto kniha je presne taká - šťastným vzťahom to iba začína a rieši sa všetko to, čo príde potom. Ak vás odrádzajú tie sci-fi prvky a chcete autora aj tak skúsiť, siahnite po tejto.

Príbehy na seba nemajú vôbec žiadnu náväznosť, takže môžete začať ktoroukoľvek. Z troch kníh, ktoré autor doteraz napísal, je každá úplne iná - Adam Silvera je jednoducho jeden z tých autorov, čo nenapíšu jednu knihu dvakrát, ale stále prichádzajú s novými nápadmi. Dajte na intuíciu a vyberte si tú, ktorá vám znie najlepšie.

Každá má úplne inú atmosféru a autor sa fenomenálne zlepšuje - až tak, že každá jeho pripravovaná kniha je u mňa automaticky to-read. Tento rok mu vychádza fantasy novinka a kniha, ktorú písal spolu s Becky Albertalli (autorka Simon proti pravidlám Homo Sapiens), a na Goodreads sa už objavili aj dva ďalšie chystané kúsky. Predpovedám mu žiarivú kariéru. Tak buďte pritom.

2 komentáre:

  1. Mne sa práveže They both die at the end páčila najmenej - ale aj tak bola úžasná :) A to, že sa v MHTN "nič nedeje" podľa mňa vôbec nevadí, práveže sa to krásne sústredilo na jeho život.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Asi mi viac také to rozprávanie o bežnom živote sadlo v History, kde k tomu boli tie emócie... neviem, prišlo mi to v Happy také prázdne :D

      Odstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates