9. 3. 2018

5x MINIRECENZIA: edícia Nové fantazijné série, s ktorými končím po prvej časti


Rosalyn Eves: Blood Rose Rebellion (Blood Rose Rebellion #1)
Rok 1847, Anglicko. Alternatívna história, v ktorej členom šľachtických rodín koluje v žilách magická krv. Šestnásťročná Anna však čarovať nevie a dokonca svojou prítomnosťou ruší aj kúzla ostatných. Kruh mágov ju označí za nepodarok a viac nikoho nezaujíma.

Až kým sa jej iba obyčajnou prítomnosťou nepodarí pokaziť kúzlo na debutantskom plese jej sestry a Kruh sa o ňu predsa len začne zaujímať. Anna je preto promptne uprataná na rodinné sídlo v Rakúsko-Uhorsku a... schválne, čo čakáte, že zistí? Že jej schopnosť rušiť iným kúzla je vlastne sakramentsky užitočná vec. Dala by som vám bod za dobrý odhad, keby to nebolo od prvej kapitoly také očividné.

Očividného je toho na knihe ešte viac. Napríklad to, že historická spoločnosť je na úrovni toho, čo autorka odpozorovala z filmov - ďaleko od zaujímavých detailov či dobovej mentality postáv. Anna je ten druh hrdinky, čo sa zmiluje nad každým žobravým dieťaťom, potajomky chodí počúvať politické prejavy, nikdy nebude "dokonalou dcérou, akú chcela matka mať"... A ako v množstve iných debutov, autorka vystrieľa všetky zaujímavé nápady v prvej polovici a tá druhá (hoci akčná) je po dejovej stránke len prešľapovanie na mieste.

Nič z toho - dokonca ani (zakázaná) instalove so sexy Rómom - nie je vyslovene zlé. Jediný ozajstný problém, ktorý Blood Rose Rebellion má, je to, že nič z toho nie je vyslovene pozoruhodné a kým sa dostanete k druhej časti, nebudete si z tejto pamätať ani trt.

Elly Blake: Frostblood (Frostblood Saga #1)
Svet je rozdelený na dve frakcie. Jedna (Ľadoví) vládne a tá druhá (Ohniví) je prenasledovaná. Hlavná hrdinka - ktorá svoje ohnivé schopnosti celý život tají - je jediná, kto dokáže zlého kráľa zvrhnúť... ale najprv sa musí naučiť ovládať silu vo svojom vnútri a vyrovnať sa s nečakanými pocitmi k chlapcovi z nepriateľského tábora.

Džízs. Ani neviem, koľkokrát som túto knihu už čítala. Nemám proti tomuto často obohranému trópu v princípe nič, ale medzi dobrým a lenivým podaním je veľmi výrazná hranica. V tomto prípade zosobnená scénou, keď si hrdinka sadne, sústredí sa a zrazu cíti, ako dokáže svoje nevyspytateľné schopnosti kontrolovať.

A tak je to v tejto knihe so všetkým: nudnými postavami, povrchným worldbuildingom, prvoplánovými scénami. Frostblood je generická fantasy toho najgenerickejšieho zrna - proroctvá, vyvolení, princovia v utajení, právoplatní dediči trónu... a láska, ktorá prekoná všetko zlo. Nepochybujem, že v ďalšej časti sa hrdinka dozvie, že je neobyčajne silná preto, lebo je v skutočnosti princeznou zničeného nepriateľského kráľovstva... ale to už nechám vychutnať si vás.

Rhoda Belleza: Empress of a Thousand Skies (Empress of a Thousand Skies #1)
Rhee je dedička vesmírneho trónu, Alyosha chlapec z vesmírnej spodiny, ktorý sa stane svedkom atentátu na jej život. Celá galaxia verí, že princezná Rhee mŕtva - a vina za jej smrť padne na Alyoshu. Sme na 35% knihy a anotácia ešte neskončila.

Empress of a Thousand Skies je jedna z tých kníh, ktoré sú prakticky celé zhrnuté v anotácii a zvyšok deja je O NIČOM. Obaja hrdinovia majú dokopy tak miligram osobnosti a je vám ÚPLNE JEDNO, čo sa s nimi stane. Nehovoriac o tom, že ani jeden z nich nemá nejaký konkrétny plán, ako by si chcel so svojou situáciou poradiť, a len sa nechá unášať dejom.

Worldbuilding, vesmírne kultúry a planetárna história sa na vás vysypú s gráciou vreca zemiakov. Množstvo mien, množstvo "kultúr" a nič, čo by sa vám vrylo do pamäti. Nič prekvapivé. Nič originálne. Celý príbeh je podaný s vášňou a drámou na úrovni tlačiva na daňové priznanie.

Nezvládnuté. Nezaujímavé. Nudné. Autorka si naložila na plecia viac ako dokázala so svojím rozprávačským talentom zvládnuť a celý príbeh sa jej v rukách nenapraviteľne rozsypal. 

Renée Ahdiehová: Plameň v hmle (Plameň v hmle #1)
Mariko sa má vydávať - síce ju tá predstava nejako neteší, ale bude to do cisárskej rodiny, takže aspoň niečo. Cestou na svadbu však jej sprievod prepadnú nájomní vrahovia. Mariko zázrakom prežije, prvému týpkovi, ktorého na úteku stretne, ukradne oblečenie, ostrihá si vlasy a začne sa vydávať za chlapca. Jej cieľom je infiltrovať tábor vrahov a zistiť, prečo mala zomrieť.

A po zvyšok knihy sa prakticky nič výnimočné nestane, lebo hrdinka do spomínaného tábora dorazí a stratí sa v príbehu vedľajších postáv. Čakala som akčnú jednohubku, ktorá možno nebude príliš originálna, ale bude zábavná - a nakoniec som sa takmer celú knihu nudila a čítala zdĺhavé opisy z pohľadu vzdialeného rozprávača.

Všetká agenda, ktorú Mariko na začiatku knihy mala, vyšumí stratena - až tak, že si viem predstaviť hneď NIEKOĽKO iných postáv, z ktorých perspektívy by bol príbeh zaujímavejší. Lebo Mariko sa celú knihu prakticky len túla medzi ostatnými hrdinami, učí sa variť a ohromuje ľudí znalosťami zbraní. Ani len nemá problém skrývať to, že je žena.

A bohužiaľ to pre mňa nezachránilo ani "exotické" Japonsko. Nie, aby sa postavy obliekali do kimona namiesto šiat, nosili katanu namiesto meča a nad hlavou im štebotali namiesto vtáčikov tori nestačí, aby som sa cítila ako v inej kultúre, ktorej atmosféru sa autorka až krvopotne snaží navodiť.

Celkovo - sklamanie. Príbehom, hrdinkou, štýlom aj atmosférou. A to som ani nemala veľké očakávania. 

S. Jae-Jones: Wintersong (Wintersong #1)
Keď bola Liesl malá, hrávala sa v lese s Kráľom duchov. Nikto jej samozrejme neveril - Kráľ duchov, Erlkönig, je predsa výmysel. Čas sa míňal, Liesl starla a na hry mala čoraz menej času - až tak, že na Kráľa duchov úplne zabudla.

Teraz má Liesl devätnásť a jej detstvo ju prišlo kopnúť do zadku. Kráľ duchov chce nevestu a z ľudského sveta ukradol Lieslinu mladšiu sestru. Lisel sa musí vydať do podsvetia na kráľovský dvor plný prešibaných fae a sestru zachrániť.

Ak sa vám páčil Caraval (minirecenzia), je veľká šanca, že sa vám bude páčiť aj Wintersong. Odvážna hrdinka, záchrana sestry, magická krajina plná preludov a podvodov. Poetické a lyrické opisy - tentoraz nie cirkusu, ale hrdinkinej lásky k hudbe. Jadro je o tom istom, líši sa len prostredie.

Pozbieral však príbeh dostatok "charakteru", aby spomedzi konkurencie vyčnieval? Ale áno - autorka má pár dobrých nápadov, príbeh zbytočne nenaťahuje a "záver prvej časti" vám hodí do stredu knihy, dočkáme sa niekoľkých príjemne atmosferických scén a s jej štýlom to tiež nie je vyslovene katastrofa. Na "podžáner" fantasy o fae je to popravde dosť solídne.

Prečo teda nebudem pokračovať ďalej? Lebo autorka zároveň neurobila žiadnu dieru do sveta, len vzala dobre známy príbeh a zasadila ho do trochu iného kontextu. Žiaden dejový zvrat ma neprekvapil, všetci hrdinovia sa správali podľa očakávaní a autorka v podstate nevymyslela nič, čo by som už (v nejakej podobe) nevidela inde. Neurazí, nenadchne - Wintersong je príjemný nadpriemer, ktorý si užijete o to viac, o čo menej fantasy máte načítané.

8 komentárov:

 1. Jo, Frostblood taky dál číst nebudu. Sice jsem tenkrát ten první díl nehodnotila tak záporně, ale když nad tím teď přemýšlím, tak si to vlastně už vůbec nepamatuji. :D Což o něčem vypovídá, jop.
  Škoda, Flame in the Mist se mi líbilo. Taky jsem teda čekala, že to bude akčnější a bude se tam toho víc dít, ale i tak mě to bavilo. :D Jen teda jestli ten druhý díl bude v tomhle směru stejný, tak asi už budu zklamaná.
  Jo, s Wintersong je to takové zvláštní. Mě hlavně strašně bavil ten styl psaní a ta skvělá atmosféra a prostě jsem to slupla jako malinu. Plus ten příběh, který to převypravuje, tak dobře neznám, takže to pro mě bylo docela nové. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď nad tým tak rozmýšľam, tak mi Frostblood tiež dosť vyšumelo z hlavy, na GR mám recenziu, kde sa sťažujem na niektoré body v príbehu, a keby ich nezapíšem vtedy, zabudnem na to na celé.
   A Wintersong síce nebudem pokračovať, ale pozrela som na GR, čo autorka chystá, a jej ďalšiu sériu by som si prečítala. Tento príbeh ma až tak nechytil, ale páčila sa mi miestami tá atmosféra a keď príde s niečím ďalším, dám tomu šancu :D

   Odstrániť
 2. "Celý príbeh je podaný s vášňou a drámou na úrovni tlačiva na daňové priznanie." :DDD Hm tbh o všetkých som počula skôr negatívne hodnotenia, takže som sa ich ani nechystala čítať, ale Flame in the Mist som myslela, že bude super :(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bol minulý rok na fantastiku podľa mňa veľmi slabý, Flame in the Mist vyšlo spomedzi týchto ako posledné a tiež som mala nádeje :(

   Odstrániť
 3. Oh Well, súhlasím zo všetkým ale musím povedať, že vieš ako ľahko si mna knihy dôkazu získať 😂 Takze mne sa hlavne Flame in The Mist páčilo, navyše už pri Pomste a rozbresku som si všimla že autorka si vždy iba tvorí pôdu pre záživnejší dej, ktorý hodí do dvojky 😂 A frostblood som čítala po Red queen, bola slm voči tomu moc rozcitlivená, ale moc dobre viem, o čom hovoríš 😂

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď ma Flame in the Mist nebavilo, stojí za to skúšať tú jej druhú sériu? Či je to také, že keď sa mi nepáčilo toto, nemám tomu dávať ani šancu?

   Odstrániť
 4. Z týchto kníh som čítala iba Wintersong a tento príbeh sa mi veľmi páčil, samozrejme, mal chybičky, ale mňa zaujal a teším sa na pokračovanie :) Ale napríkald na Ledovou krev sa nechystám, čítala som viaceré recenzie, čo ma odradili, takže asi skôr nie ako áno :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj mne sa v podstate páčil, len tie chybičky sú pre mňa také, že do dvojky sa mi nechce :D Ale ďalšiu autorkinu sériu si asi prečítam :)

   Odstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates