16. 4. 2018

Rok 2017 novinkách: čo zahviezdilo a čo bol len hype?


Na začiatku roka 2017 som si dala predsavzatie: prečítať čo najviac populárnych YA noviniek - takých, ktorých názvy sa skloňovali dávno pred vydaním a ešte aj dlho po ňom. Celý rok som sledovala, koľko ľudí na Goodreads knihy hodnotilo, aby som na konci roka mohla napísať článok o tých najpopulárnejších.

Niektoré knihy zažiarili tesne po vydaní, ale celkový počet hodnotení je mizivý. Iné vyšli nenápadne a nabrali popularitu neskôr. S najväčšou pravdepodobnosťou sa pozriete na minimálne jedno moje hodnotenie a poviete si, že to je úplný bullshit. Všetky hodnotenia sú subjektívne a toto je subjektívne špecificky vysoko.

CONTEMPORARY

Všade samé korytnačky (minirecenzia)
John Green všetkých prekvapil novou knihou, ktorú vytiahol bez varovania po piatich rokoch. Bohužiaľ, éra Greenovej najväčšej slávy je preč - a s ňou aj vrchol jeho kníh.

Korytnačky totiž nemajú v roku 2017 už čo ponúknuť. Hlavná hrdinka Aza má OCD a je zamilovaná. V anotácii sa spomína niečo o pátraní po stratenom milionárovi, ale úprimne, všetko sa vyrieši na prvých 100 stranách a zvyšok je o láske. John Green sa navyše príliš snaží znieť ako pubertiačka a len recykluje svoje staré nápady.

A to by ste mali spraviť aj vy - ak máte Greenove knihy radi, dajte si radšej re-reading niektorej staršej.

Verdikt: HYPE


Adam Silvera (článok)

Svojou debutovou knihou ma Adam Silvera veľmi nepresvedčil - zdala sa mi ťažkopádna a s pridlhým rozbehom. Som rada, že som autorovi dala druhú šancu, pretože každá jeho kniha je úplne iná a lepšia ako prechádzajúca.

History is All You Left Me (minirecenzia) je srdcervúci príbeh o strate prvej lásky - neznášam dojáky, čo vás citovo vydierajú zbytočnou drámou, ale táto kniha sa celý čas drží nohami na zemi a autor na Twitteri často spomína, koľko autobiografických prvkov vložil do hlavného hrdinu.

They Both Die at the End je zase o tom klasickom nezabudnuteľnom roadtripe cez mesto, na ktorý sa hrdinovia spontánne vydajú, ale s jedným zvratom: obaja vedia, že na konci dňa zomrú... a prekvapivo to vôbec nie je také smutné, ako by ste čakali.

Čítala som všetky autorove knihy a šla do kolien z toho, ako vždy vytvorí úplne iných hrdinov, inú atmosféru a inú zápletku. Viem, že by to mal byť štandard - ale pozrite sa na ľubovoľného autora z tohto žánru a všimnete si, ako často sa s charaktermi hrdinov opakuje. U Silveru sa mení hádam všetko - ešte aj štýl rozprávania. Som nadšená a veľmi sa teším na ďalšie knihy.

Verdikt: HVIEZDI!

The Hate U Give (minirecenzia)
Černoška Starr sa stane svedkom vraždy svojho najlepšieho kamaráta a po zvyšok knihy to... prežíva.

The Hate U Give je kniha pre Američanov. Jednak vo veľkom odkazuje na udalosti, ktoré u nás nedostávajú takmer žiadne mediálne pokrytie, a potom je priamo zameraná na ľudí, ktorí sú obeťami rasizmu. Viem si predstaviť, že keby som černoška v Amerike a prežívam každú policajnú vraždu... áno, bola by som nadšená a volala knihe na slávu.

Ale keď nepatríte do cieľovej skupiny a čakáte, že vo vás kniha vyburcuje podobné emócie, pretože je tak dobre napísaná... tak nie. Autorkin štýl by som označila prinajlepšom za priemerný, väčšinu knihy sa nič nedeje, dialógy sú to klasické sekané americké "fuck this, fuck that" a väčšina kvalít, ktoré táto kniha má, je v téme, nie jej spracovaní.

Verdikt: HYPE

We Are Okay (minirecenzia)
Marin príde počas osamelých zimných prázdnin na internáte navštíviť kamarátka/expriateľka Mabel. Všade zima. Trápne momenty. Spomienky na minulosť. Odhaľovanie tajomstiev. Veľmi pekne napísané, ale...

Ale niečo mi chýbalo. Niečo, čo by ma pohltilo a nútilo obracať stránky, lebo som sa celú knihu tragicky nudila. Viem, že je to odo mňa trošku nefér, lebo We Are Okay nie je zlá kniha, ale keďže sa neviem stotožniť s nadšeným názorom prakticky celého internetu...

Verdikt: HYPE

The Upside of Unrequited (minirecenzia)
Ako sa človeku podarí dať s niekým dohromady? Všetci okolo Molly sú šťastne popárovaní, len ona sa zamilovala už dvasaťšesťkrát a nič z toho.

Možno preto, aká že všetky postavy v tej knihe definuje len príslušnosť medzi minority. Molly je tučná, jej sestra lesbička, sestrina priateľka pansexuálna Kóreoameričanka. Ako keď máte v knihe postavu, ktorej jediný charakterový rys je, že má zlomenú nohu.

Američania to milujú. S odstupom času uznávam, že to nie je napísané až tak strašne, ale napriek tomu nečakajte ďalšieho Simona.
Verdikt: HYPE

Alex, Approximately
Objav roka v štýle Sarah Dessen (ktorej novú knihu sa mi podarilo ÚPLNE odignorovať). Bailey sa odsťahuje od mamy k otcovi a zoženie si brigádu v miestnom múzeu, kde pracuje aj večne zamračený Porter. Niekde v meste však žije aj jej internetový známy Alex, ktorého Bailey nikdy nevidela. Dá Bailey šancu Porterovi, alebo sa bude držať virtuálneho Alexa?

Sladké, zamilované a predvídateľné až to bolí. Tak prečo je to taký objav? Práve preto. Romantické knihy sa občas až príliš snažia, aby šokovali, aby to medzi hrdinami nezabudnuteľne iskrilo, aby hrdinka čelila problémom ako nikto predtým... a výsledkom je tých milión nepodarkov o vzácnych chorobách a prehnane dramatických tínedžeroch.

Preto tejto kvitujem, že autorka presne vie, čo chce napísať, a nehrá sa na nič iné. Výsledkom je mimoriadne príjemný zážitok. Ak fandíte spomínanej Sarah Dessen a chcete v jej štýle viac - povinná jazda.
VerdiktHVIEZDI!

When Dimple Met Rishi
Občas si vravím, či by bola nejaká kniha taká populárna, keby nie je hrdinka z nejakej minority. Pri tejto si vravím, či by vôbec vyšla, pretože je podľa mňa... jednoducho zlá.

Často knihy pripodobňujem k dielam na Wattpade, ale nie, toto je ešte horšie. Viete, ako sa občas na internete žartuje, že máte ako autor v hlave ÚŽASNÝ nápad, a keď ho dáte na papier, je to nečitateľný odpad? Tá kniha je toto. Prvý draft, ktorý už nikto neprepísal.

A preto Dimple celú úvodnú kapitolu plače, že je iná ako ostatné dievčatá, ale zvyšok knihy je chodiaci stereotyp blbej romantickej hrdinky, ktorá sa vyberie na letný kurz programovania a viac to programovanie nespomenie. Linkujem odkaz na môj bezprostredný výlev na Goodreads a ostávam v úžase, čo na tomto ľudia vidia.
VerdiktHYPE

Jeden z nás klame (minirecenzia)
Päť spolužiakov ostane v pondelok po škole - v utorok sa do školy vrátia iba štyria. Simon je mŕtvy a s ním zomreli aj tajomstvá, ktoré o zvyšných štyroch vedel. Alebo nie?

Jeden z nás klame by som nemala žiaden problém, keby to nebola jedna z najčítanejších kníh minulého roka. Uniká mi, prečo. Nie je síce vôbec zlá, ale neprináša nič nové, nemá sexy romantiku, na ktorú by leteli baby, nevymyslelo žiaden zvrat, s ktorým by už neprišli Malé klamárky alebo hocaký teen seriál. Slušná kniha, ale hype okolo nej je fakt prehnaný.

VerdiktHYPE

Zabuchnutá v knižnici  
Kasie West tento rok v angličtine vydala dve knihy a prakticky celý rok som čakala, že budem písať o oboch.

Prekvapivo - jej ďalšia kniha má prepad nie len v čítanosti, ale aj hodnoteniach, a Zabuchnutá v knižnici tiež nie je žiaden zázrak. Autumn ostane na víkend zabuchnutá v knižnici s miestnym delikventom. Problémom pre mňa bolo, že ešte pred polovicou sa z tej knižnice dostane von a dovtedy ľahký a veselý príbeh sa zmení na trápnu plakaciu nemocničnú drámu, kde sa hrdinka a jeden jej spolužiak neprestajne do krvi hádajú, kto pôjde chorého človeka navštíviť do nemocnice skôr, lebo si to viac zaslúži. Džízs, ľudia.

Na dobrú premisu skrátka nadviazalo dosť prvoplánové a uponáhľané pokračovanie a dosť mi celkový dojem skazilo. Keby to nebola Kasie West, ani by sme si túto knihu nevšimli.
Verdikt: HYPE

Geekerella (minirecenzia)
Popoluška Ella nájde na povale starý cosplay po mŕtvych rodičoch a rozhodne sa zúčastniť cosplay súťaže, na ktorú ju zavezie foodtruck s tekvicovými pochúťkami. Ale pozor, treba sa vrátiť ešte pred polnocou - Ella má večierku!

Vtipné rozprávkové retellingy nikdy nesklamú - a tento má okrem cosplayu aj celú líniu z pohľadu princa, ktorý pre zmenu nie je žiaden nechutný násilnícky sexoš, ale milý chalan. Geekerella u mňa zabodovala zábavnými zvratmi v známom príbehu, vynikajúcim štýlom a tým, že sa jej podarilo vytvoriť fiktívny seriál, ktorý vám hrdinka opisuje s takou láskou, až si želáte, aby bol skutočný. Ďalšia autorkina kniha je must-read.
VerdiktHVIEZDI!Eliza and Her Monsters (minirecenzia)
Narátala som v roku 2017 hneď niekoľko kníh o internových fandomoch a fanúšikoch, ale Eliza and Her Monsters ma zasiahla zo všetkých najviac.

Ako som už spomenula vyššie - autori, nehrajte sa na niečo, na čo nemáte. Je rozdiel, ak píšete o niečom, o čom ste si prečítali na Wikipédii, a niečom, čo ste si reálne zažili. Autorkina prvá kniha je Wikipédia. Eliza je o mladej geekyni, ktorá trávi večery na fandom fórach a kreslí kultový webkomiks, ale s reálnymi spolužiakmi si nemá čo povedať. Či už vediete blog, hráte online RPG alebo robíte nejakú kreatívnu záležitosť - spoznáte sa v tom, lebo autorka vie, o čom píše.

Eliza je podľa mňa v mnohých ohľadoch veľmi kvalitná kniha, ktorá dokonca prevracia niektoré ošúchané YA trópy naruby, geeky línia sa nevytratí po prvých 30 stranách kvôli nejakej trápnej romantike a autorka sa oproti prvej knihy FAKT zlepšila. Už teraz viem, že k nej sa ešte niekedy vrátim.
VerdiktHVIEZDI!

FANTASTIKA

Caraval (minirecenzia)
Dovtedy neznámy debut s ničnehovoriacim názvom Caraval sa začiatkom roku ocitol vo Fairyloote a vypukla MÁNIA. Tá kniha bola všade. U každého človeka, čo Fairyloot odoberal, aj u tých, čo nie. Britské vydavateľstvo knihu vydalo v niekoľkých edíciach a všetci sa na internete delili o to, ktorý obrázok pod obálkou našli.

Trúfam si tvrdiť, že aj mnoho tých, ktorým sa Caraval okamžite páčil, by povedalo, že s odstupom to vlastne nie je žiaden zázrak, len ich to vtedy fakt bavilo. A to je pre mňa táto kniha v skratke. 

Verdikt: HYPE


Frostblood (minirecenzia)
Utlačovaná Ruby a privilegovaný Arcus spoja magické sily, aby zvrhli zlého kráľa fantasy sveta.

Stokrát videný príbeh bez štipky nápaditosti, ktorá by ho od masy fantastiky z posledných troch rokoch nejako odlišovala. Mágia, zlý kráľ, proroctvá, právoplatný dedič, blá blá blá. Nemyslím, že som týchto príbehov už presýtená a neviem ich oceniť, ale Frostblood je len vaša typická nudná fantasy v svetlomodrom balení... a na tom fakt nie je čo oceňovať.
Verdikt: HYPE


Zárezy smrti (minirecenzia)
Utlačovaný Akos a privilegovaná Cyra spoja magické sily, aby zvrhli zlého vodcu sci-fi sveta.

Pamätá si ešte niekto, že takto pred rokom táto kniha vyšla? Šalie niekto z toho, že vychádza druhá časť? Zárezy smrti sú pre mňa knihou roka, ktorá najviac vyšumela do stratena. Nie, ak len zasadíte váš generický príbeh na inú planétu niekde vo vesmíre, neurobí to z neho zrazu ohňostroj originality, na ktorý by ľudia počas roka, kým vyjde druhá časť, nezabudli. Sorry.

Verdikt: HYPE

Warcross (minirecenzia)
Neviem sa rozhodnúť, či má Marie Lu najväčšiu slávu už za sebou, alebo stále láme rebríčky, len sa o nej už tak nehovorí. Tento článok som zostavovala hlavne podľa čísel na Goodreads a Warcross bol na prvých priečkach... ale že by na mňa vyskakoval všade možne po internete? Vôbec.

Warcross nie je dokonalý, ale už tretí raz musím zopakovať - nehrá sa na niečo, čo nie je, a slúži mu to k dobru. Hlavná hrdinka omylom hackne slávnu VR hru a čaká ju akčná jazda, ktorej cieľom je objaviť iných hackerov, aby sa nestalo NIEČO ZLÉ. A aj keď je "prekvapivé" odhalenie na konci všetko len nie prekvapivé, celý čas viete, že nejde oň, ale o tú akciu pred ním.

Chcem od príbehu niečo, čo urobí dieru do sveta originality, alebo niečo, čo bude dobre napísané, nápadité a zábavné? Hell yes, že to druhé. Ak by som hodnotila podľa iných kritérií, bola by som možno prísnejšia, ale verím, že ľudia berú Warcross presne takto - ako zábavné čítanie v zábavných kulisách. A vtedy si podľa mňa ten hype zaslúži.

VerdiktHVIEZDI!

Wintersong (minirecenzia)
Wintersong je to, čo sa stane, keď chce niekto napísať príbeh v duchu lyricko-mystických fae kníh, čo fičali pred niekoľkými rokmi, ale nemôže z hlavy dostať obraz Rhysandovej sexy hrude. 

Páčilo sa mi mnoho vecí, čo autorka urobila - hlavná hrdinka sa vydáva do fae ríše a príbeh má skvelú temnú atmosféru, lebo fae sú hnusné a záškodnícke, udalosti sa sypú, neprešľapuje sa zbytočne na mieste... ale zároveň som si stále želala, aby túto knihu napísal niekto iný, využil všetok potenciál, čo v nej je, a spravil z toho bombu, nie len ľahký nadpriemer.

Verdikt: HYPE

Flame in the Mist (minirecenzia)
Jedna z mála kníh, ktoré sú pre mňa tento rok sklamaním na plnej čiare. Čakala som niečo zábavné, akčné, so sympatickou hrdinkou - nemuselo to byť ani veľmi originálne. Len aby sa dobre odsýpalo.

V prvej štvrtine to šlo super - Mariko zázrakom prežije útok na sprievod, v ktorom cestuje na svadbu, prezlečie sa za chlapca a ide pátrať, prečo mala zomrieť. A potom sa dej dramaticky spomalí a Mariko zrazu vôbec nie je dôležitá - dôležitá je každá jedna vedľajšia postava a nie ústredná zápletka.

Väčšinu knihy som sa tak tragicky nudila a gúľala očami nad romantikou a prehnane kvetnatými opismi. Škoda, potenciál bol.

Verdikt: HYPE

There is Someone Inside Your House
Nová kniha Stephanie Perkinsovej bola plánovaná ešte niekedy na rok 2015 (alebo aj skôr) a keď konečne vyšla, nemá veľa čo ponúknuť. Hlavná hrdinka dorazí do nového mesta a na novú školu, pretože uteká pred hrozivým tajomstvom z minulosti. Jej spolužiakov začne niekto zabíjať a čoskoro ide o život aj jej.

A je vám to úplne jedno, lebo táto kniha je také nemastné-neslané nič: nie je hororová, napínavá ani romantická. Je ako tie čudné nemecko-rakúske romantické filmy, čo sa snažia imitovať Danielle Steelovú, ale z nejakého dôvodu zlyhávajú na plnej čiare. Priemerné hodnotenie je momentálne smutných 3,41 a to je tak všetko, čo sa tá o tejto knihe povedať.

Verdikt: HYPE

All the Crooked Saints (recenzia)
Táto kniha sa do tohto článku takmer nedostala, pretože ju jednoducho nečítalo dosť ľudí - ale na to, že vyšla v novembri, sa čísla stihli vyšplhať vysoko. Za čo som rada, pretože je to moja obľúbená novinka roku 2017.

Vždy pri nej opakujem, že to nie je kniha pre každého. Je pomalá, strašne pomalá, autorka pláva vo vodách magického realizmu a drvivú väčšinu knihy vám odrozpráva v metaforách.

Dobré hodnotenie jej dávam preto, že je to podľa mňa jednoducho fakt kvalitná kniha - ktorá si zaslúži, aby ju ľudia hypovali. Premyslená, s nápadom, nádherne napísaná. Taká, kde je vám odhalená iba špička ľadovca, a zvyšok si musíte domyslieť sami. Ešte aj teraz občas vidím na Twitteri status, ako je niečo v tejto knihe metafora, a plesnem sa po čele, že no jasné.

Za mňa autorkin majstrovský kúsok, ktorý si budem musieť prečítať ešte raz, aby som ocenila veci, čo mi pri prvom čítaní unikli.
VerdiktHVIEZDI!

The Gentleman's Guide to Vice and Virtue
Toto je kniha, ktorú som naozaj chcela milovať. Sľubovala osemnáste storočie, bláznivý roadtrip po Európe a vážne diverzný set postáv, čiže som si predstavovala komédiu s moderne zmýšľajúcimi hrdinami, ktorým sa prihodí sled nečakaných dobrodružstiev.

To isté si možno predstavovala aj autorka, a možno sa o to aj usilovala... a ostala krôčik pred koncom. Alebo dva. Alebo celý kilometer. Pretože všetko je tam - roadtrip, nečakané dobrodružstvo, diverzné postavy... ale iba na papieri. Akoby autorke chýbala tá iskra talentu, čo by to celé oživila. The Gentleman's Guide to Vice and Virtue je podľa mňa vyslovene priemerná kniha, ktorá neurazí, ale od toho, čo sa o nej hovorí, má pekne ďaleko.
Verdikt: HYPE

Hunted
Dobšinského rozprávka na 300 strán: to je táto kniha. Ľudové trópy, mystické bytosti, presne TEN typ vzdialeného rozprávača, ktorého pri takomto príbehu chcete mať. Hunted pôsobí ako nejaká regionálna verzia Krásky a zvieraťa (alebo Trojruže, len, no, bez ruží), kde kráska nejde na tajomný hrad z dobroty srdca, ale ide tam zviera uloviť.

Ibaže je pre mňa podobný prípad ako We Are Okay: vôbec nie je zlé, ale v kontexte toho, akej pozornosti sa mu dostalo, je pre mňa hype. Ak by som hodnotila podľa akýchkoľvek iných kritérií, bola by som miernejšia, ale Hunted bola v rebríčku čítanosti NAOZAJ vysoko a aj keď je fajn, nie je na ňom nič extra, čím by si to zaslúžilo.

Verdikt: HYPE

Strange the Dreamer
Strange the Dreamer je kúsok, s ktorým som minulý rok zviedla najväčší boj zo všetkých kníh, čo som čítala. Nie je zlý - so zlými knihami nebojujem. Bojovala som, lebo som sa nevedela začítať. Otvorila som ho, prečítala kapitolu a myšlienky mi uleteli inam.

Laini Taylor píše nádherne - komplikovane, spletito a úžasne obrazotvorne. Príbeh má super nápad: Lazlo Strange je zasnený knihovník, ktorý pátra po stratenom meste, ktorého názov raz všetkým ľuďom vyšumel z hlavy a ostalo po ňom len slovo Weep.

Mám chuť búchať si hlavu o stenu, lebo táto kniha je plná vecí, čo milujem - krásneho štýlu, bohatého worldbuildingu, netypických hrdinov. A predsa som ju čítala štýlom kapitola, prestávka, kapitola. Niekedy som zvládla dve. Dve. Lebo ma to tak strašne nebavilo.

Zdržím sa teda hodnotenia. It's not you, baby, it's me. Možno si skúsim dať repete v slovenskom preklade, o ktorom dúfam, že vystihne ten krásny autorkin štýl.

4 komentáre:

 1. Kvalitne napísaný článok, bez zbytočných obkecov, prudko čitateľný, proste super ako zvyčajne :) dúfam že sa k prečítaniu niektorých hviezdiacich kníh dostanem aspoň cez leto. Ja len toľko. Lajk :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, dúfam, že sa dostaneš a že sa budú aj páčiť :)

   Odstrániť
 2. Já jenom podotýkám, že Molly milují i Češi (soudě podle Insta ohlasů za poslední měsíc). Možná o tom moc přemýšlíme :D
  A teď si chci koupit Geekerellu, hmmmm...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pozerám priebežne recenzie na GR a som celkom prekvapená, aj množstvom ľudí, ktorým sa nepáčil Simon, ale Molly hej. Well... som veľmi zvedavá, čo u nás.
   A Geerekelle daj šancu ;)

   Odstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates